Torek, 28. 5. 2013, 6.11
8 let, 8 mesecev
EU odpravil embargo na izvoz orožja v Sirijo
Po izteku veljavnega kazenskega svežnja konec meseca bodo za eno leto na novo potrdili vse veljavne sankcije, razen embarga na izvoz orožja. O tem bo v prihodnje vsaka članica odločala sama, a vse so se zavezale, da "za zdaj" orožja ne bodo izvažale.
Veljavne sankcije, ki jih bo Unija na novo potrdila za eno leto, vključujejo črna seznama oseb in podjetij blizu režimu Bašarja Al Asada, kaznovanih s prepovedjo potovanja v Unijo in zamrznitvijo premoženja, ter niz drugih omejitev v finančnem, prometnem, energetskem in trgovinskem sektorju.
Vojaško opremo bo mogoče dobavljati le sirski opoziciji, ki jo Unija priznava, in sicer za zaščito civilistov. Članice, ki bodo želele izvažati orožje, bodo morale poskrbeti za ustrezne varovalke pred zlorabo ter priskrbeti potrebne informacije o končnem uporabniku in končnem cilju dobave.
Namen je, da se počaka na izid načrtovane druge ženevske konference, na kateri naj bi mednarodna skupnost na pobudo ZDA in Rusije znova poskušala najti politično rešitev za Sirijo. Ta konferenca naj bi bila julija. Če ne bo uspešna, je tako pričakovati zeleno luč Unije tistim članicam, ki bodo želele sirski opoziciji pomagati z orožjem.
Embargo je Unijo razdelil na tri tabore. Velika Britanija in Francija sta ga želeli odpraviti, da bi lahko bolje oborožili sirsko opozicijo, češ da ta sicer nima nobenih možnosti v boju proti režimu predsednika Al Asada, ki mu pomagata Moskva in Teheran. Nekaj članic, med njimi Avstrija, Češka, Švedska in Slovaška, je temu odločno nasprotovalo in želelo zgolj podaljšanje veljavnega svežnja sankcij.
Največji pa je bil tabor zadržanih in previdnih držav z Nemčijo na čelu, ki sicer niso želele posegati v trenutni nabor sankcij, a so se zavedale nujnosti kompromisa, zato so se bile pripravljene pogovarjati o nekaterih spremembah veljavnega svežnja. V tem taboru je bila tudi Slovenija.
Ob tem je vodja britanske diplomacije poudaril, da njegova država nima namena takoj pošiljati orožja v Sirijo, ji pa dosežen dogovor omogoča možnost, da se v prihodnje ustrezno odzove, če se bodo razmere še slabšale.