Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Tina Vovk

Torek,
6. 8. 2013,
15.41

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Romi diskriminacija

Torek, 6. 8. 2013, 15.41

8 let, 7 mesecev

Diskriminirani in izločeni Romi

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Sojenje madžarskim skrajnežem, ki so leta 2008 in 2009 ubili več Romov, je na Madžarskem v ospredje vnovič postavila problematiko Romov. Ta je pestra v več evropskih državah, tudi Sloveniji.

V Sloveniji, kjer po uradnih podatkih živi nekaj manj kot 10.000 Romov, je najbolj odmeval primer romske družine Strojan, ki se je leta 2006 zapletla v konflikt s prebivalci Ambrusa. V nekaterih evropskih državah, predvsem tistih z največjimi populacijami Romov, pa so incidenti pogostokrat še veliko hujši.

Družba, ki je še vedno polna predsodkov proti Romom, jim mora ponuditi roko, prav tako pa morajo tudi Romi sami pokazati večjo odgovornost, je na prvem t. i. vrhu o Romih leta 2008 dejal predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. Pet let pozneje se od 10 do 12 milijonov v Evropi živečih Romov, ki predstavljajo eno največjih etničnih manjšin v EU, še vedno sooča z diskriminacijo, izključenostjo iz družbe in kršenjem človekovih pravic. Naraščata segregacija Romov in sovražni govor, k čemur ponekod spodbuja tudi politika.

Posebej opazno je to na Madžarskem. Vlada premierja Viktorja Orbana je deležna kritik, da ne ukrepa dovolj ostro proti skrajnim desničarjem in proti diskriminaciji Romov. Pred dnevi so mestne oblasti v kraju Ozd na severu države kljub ekstremni vročini prekinile oskrbo z vodo za romsko naselje, ker naj bi Romi z vodo razsipavali, hkrati pa zanjo ne plačujejo.

Desničarska stranka Jobbik, ki je večkrat pozivala k protestom proti Romom, jim pripisuje krivdo za vrsto težav, od kriminala do smeti na ulicah. Nacionalistične paravojaške skupine so se večkrat spopadle z Romi, tako da je morala posredovati tudi policija. Rasistična stališča do Romov je zaznati tudi v policiji. Leta 2006 so razkrili, da je na interni spletni strani policija Rome označila z gorilami, genetskimi smetmi in ljudmi z odstranjenimi možgani. Po razkritju so spletno stran odstranili.

Policijsko nasilje nad Romi Pod plazom kritik se je zaradi ravnanja z Romi konec junija letos znašla slovaška policija, ker naj bi pretiravala z uporabo sile. V policijski akciji, namenjeni izsleditvi dveh osumljencev za zločin, na vzhodu države v naselju Romov je bilo ranjenih več kot 30 ljudi. Policija se je že znašla na udaru kritikov že leta 2009, ko so policisti v mestu Košice šest mladih Romov, osumljenih ropa starejše ženske, prisilili, da se slečejo ter klofutajo in poljubljajo drug drugega, nato pa so nanje spustili pse.

Posebni internati in jemanje prstnih odtisov Najhujši primer policijskega nasilja nad Romi na Slovaškem se je zgodil leta 2001, ko so 50-letnega Roma pripeljali na policijsko postajo, ga z lisicami priklenili na radiator in vso noč pretepali. Zjutraj so ga našli mrtvega.

Prah je ob izvolitvi dvignil slovaški premier Robert Fico, ko je napovedal, da namerava izpeljati svoj sporni načrt, v skladu s katerim naj bi otroke romske manjšine v prihodnje poučevali v posebnih internatih.

Francija Romom plačala za odhod V Franciji so v zadnjih letih sistematično praznili nelegalna naselja ter Rome bolgarske in romunske nacionalnosti pošiljali nazaj v domači državi. Sporni izgon Romov je naletel na hude kritike mednarodne skupnosti, čeprav je vlada tedanjega predsednika Nicolasa Sarkozyja vztrajala, da Romi odhajajo iz Francije prostovoljno, potem ko vsaki odrasli osebi izplačajo 300 evrov plus dodatnih 100 evrov za vsakega otroka.

Sarkozy se je za rušenje nelegalnih romskih naselij in izgon tujih Romov odločil po spopadih med Romi in policijo, ukrep pa umestil v širši okvir vojne proti kriminalu. Čeprav je opozicija temu nasprotovala, se rušenje romskih naselij kljub obljubam o boljšem dogovoru za Rome nadaljuje tudi pod vlado socialističnega predsednika Francoisa Hollanda. Lani je bilo iz bivališč v Franciji izseljenih skoraj 12.000 Romov. Vprašanje Romov se utegne še zaostriti 1. januarja 2014, ko bodo Bolgari in Romuni dobili enake pravice do dela in potovanja v članicah povezave.

"Morda jih Hitler ni pobil dovolj" Pred dnevi je poslanec in župan mesta Chole Gilles Bordouleix poskrbel za val ogorčenja v Franciji. Bordouleix se je soočil z Romi, ki so na območju njegove občine nezakonito postavili svoje taborišče. Ko so ga pozdravili z nacističnim pozdravom, je dejal: "Morda jih Hitler ni pobil dovolj." Nacisti so v drugi svetovni vojni pobili več sto tisoč Romov.

Ne spreglejte