Torek, 6. 8. 2013, 15.41
8 let, 7 mesecev
Diskriminirani in izločeni Romi
V Sloveniji, kjer po uradnih podatkih živi nekaj manj kot 10.000 Romov, je najbolj odmeval primer romske družine Strojan, ki se je leta 2006 zapletla v konflikt s prebivalci Ambrusa. V nekaterih evropskih državah, predvsem tistih z največjimi populacijami Romov, pa so incidenti pogostokrat še veliko hujši.
Družba, ki je še vedno polna predsodkov proti Romom, jim mora ponuditi roko, prav tako pa morajo tudi Romi sami pokazati večjo odgovornost, je na prvem t. i. vrhu o Romih leta 2008 dejal predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. Pet let pozneje se od 10 do 12 milijonov v Evropi živečih Romov, ki predstavljajo eno največjih etničnih manjšin v EU, še vedno sooča z diskriminacijo, izključenostjo iz družbe in kršenjem človekovih pravic. Naraščata segregacija Romov in sovražni govor, k čemur ponekod spodbuja tudi politika.
Posebej opazno je to na Madžarskem. Vlada premierja Viktorja Orbana je deležna kritik, da ne ukrepa dovolj ostro proti skrajnim desničarjem in proti diskriminaciji Romov. Pred dnevi so mestne oblasti v kraju Ozd na severu države kljub ekstremni vročini prekinile oskrbo z vodo za romsko naselje, ker naj bi Romi z vodo razsipavali, hkrati pa zanjo ne plačujejo.
Desničarska stranka Jobbik, ki je večkrat pozivala k protestom proti Romom, jim pripisuje krivdo za vrsto težav, od kriminala do smeti na ulicah. Nacionalistične paravojaške skupine so se večkrat spopadle z Romi, tako da je morala posredovati tudi policija. Rasistična stališča do Romov je zaznati tudi v policiji. Leta 2006 so razkrili, da je na interni spletni strani policija Rome označila z gorilami, genetskimi smetmi in ljudmi z odstranjenimi možgani. Po razkritju so spletno stran odstranili.
Prah je ob izvolitvi dvignil slovaški premier Robert Fico, ko je napovedal, da namerava izpeljati svoj sporni načrt, v skladu s katerim naj bi otroke romske manjšine v prihodnje poučevali v posebnih internatih.
Sarkozy se je za rušenje nelegalnih romskih naselij in izgon tujih Romov odločil po spopadih med Romi in policijo, ukrep pa umestil v širši okvir vojne proti kriminalu. Čeprav je opozicija temu nasprotovala, se rušenje romskih naselij kljub obljubam o boljšem dogovoru za Rome nadaljuje tudi pod vlado socialističnega predsednika Francoisa Hollanda. Lani je bilo iz bivališč v Franciji izseljenih skoraj 12.000 Romov. Vprašanje Romov se utegne še zaostriti 1. januarja 2014, ko bodo Bolgari in Romuni dobili enake pravice do dela in potovanja v članicah povezave.