Sreda, 2. 12. 2015, 8.51
7 let, 1 mesec
Črna gora dobila povabilo v Nato. Rusija nezadovoljna.
Odločitev, da povabijo Črno goro, je generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg označil za zgodovinsko: "To je začetek zelo lepega zavezništva."
"To je dober dan za Črno goro, dober dan za Zahodni Balkan in dober dan za zavezništvo," je na Twitterju zapisala črnogorska vlada. Črna gora se o članstvu pogaja od leta 2010.
@jensstoltenberg Ovo je dobar dan za Crnu Goru, dobar dan za Zapadni Balkan, i dobar dan za Alijansu. #NATO #Montenegro
— Vlada Crne Gore (@VladaCG) December 2, 2015
Slovenski zunanji minister Karl Erjavec je čestital Črni gori za povabilo. Označil ga je za pomemben signal regiji ter pozitivno sporočilo BiH, Makedoniji in drugim državam, ki želijo postati članice zavezništva.
MZZ #Erjavec: Povabilo Črni gori v #Nato je uspeh tudi slovenskih prizadevanj. https://t.co/InXEhkDcvt #ForMin pic.twitter.com/pyUt5aus5v
— MFA SLOVENIA (@MZZRS) December 2, 2015
Rusija je napovedala, bo proučila razmere po današnjem vabilu Nata Črni gori za članstvo v zavezništvu in se bo na to tudi odzvala, je v Moskvi novinarjem dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
Vplivni ruski politik Aleksej Puškov je ocenil, da ima povabilo Črni gori z vidika Moskve prej politični kot vojaški pomen. "Članstvo Črne gore v Natu ne bo spremenilo strateškega ravnotežja, vendar pa kaže, da se širitev, ki jo pospešujejo ZDA, ne bo končala," je dejal predsednik ruskega odbora za zunanjo politiko.
Črnogorski parlament je septembra izglasoval resolucijo, ki podpira pridružitev Natu. Resolucija je bila sprejeta s 50 glasovi od 79, opozicija pa zahteva referendum o članstvu. Odločitev vlade Mila Đukanovića, da se Črna gora pridruži Natu, je bila poleg obtožb o korupciji in slabem gospodarskem stanju v državi eden od razlogov za oktobrske nasilne proteste v Podgorici, kjer se je na tisoče ljudi zbralo pred parlamentom in zahtevalo Đukanovićev odstop.