Nedelja, 23. 2. 2014, 9.04
8 let, 7 mesecev
Aretirali slavnega El Chapa, vodjo najmočnejšega mamilarskega kartela
Prijeli so ga v stanovanju bloka skupaj z neimenovano žensko in ob sodelovanju ameriških oblasti.
Guzman je odraščal v revščini in se pridružil kartelu Guadalajara. Ko je ta razpadel, je leta 1980 ustanovil kartel Sinaloa, ki nosi ime po zvezni državi Mehike. Prvič so ga aretirali leta 1993, vendar je operacije vodil iz zapora, iz katerega je leta 2001 pobegnil skrit v avtomobilu z umazanim perilom.
V ZDA so različna sodišča proti njemu vložila obtožnice zaradi trgovine z mamili, umorov in drugih zločinov, v Chicagu pa si je kot prvi po legendarnem Al Caponeju prislužil naziv javni sovražnik številka ena. Njegov kartel je postal največji dobavitelj kokaina na trg ZDA, kamor je izvažal tudi druge droge. Pravosodni minister ZDA Eric Holder je Guzmanovo aretacijo označil za veliko zmago mehiškega in ameriškega naroda.
Sklepna operacija za aretacijo Guzmana je trajala štiri dni. Varnostne sile so izvajale racijo za racijo in dobivale dodatne informacije. Pomagali so tudi ameriško ministrstvo za domovinsko varnost, agenti Urada za boj proti mamilom (DEA) in zvezni šerifi.
Calderonova vlada je obglavila številne druge konkurenčne mamilarske kartele, Guzmanov kartel Sinaloa pa ni imel podobnih težav. Calderon je v soboto svojemu nasledniku Enriqueju Peni Nietu čestital za velik uspeh. Ta je toliko večji, ker je bil Pena Nieto tarča kritik v Mehiki in tudi v ZDA, da vojno proti mamilom vodi z manj gorečnosti kot predhodnik.
Vojna proti mamilarskim kartelom je v Mehiki povzročila veliko gorja, kajti aretacije vodilnih članov enega kartela so pri konkurenci obudile željo, da razširi svoje območje vpliva. Vojne med karteli za prevlado so zahtevale več žrtev kot vojna med vlado in karteli. Mehiško obmejno mesto Ciudad Juarez je po letu 2008 postalo najbolj krvavo na svetu, celo bolj od Bagdada.