Torek, 28. 5. 2013, 19.32
8 let, 7 mesecev
60. obletnica prvega vzpona na Mount Everest
Osvojitev 8.848 metrov visokega Mount Everesta je v prvi polovici 20. stoletja pomenila enega od največjih dosežkov in mejnikov človeške rase. Edmundu Hillaryju in Norgayu Tenzingu je leta 1953 uspelo to, kar je številnim alpinistom pred tem spodletelo. Prvi izmed njih so se na streho sveta napotili že 30 let pred tem, vendar so se takrat mogočne gore lotevali še iz Tibeta, saj je bil Nepal za zahodni svet nedostopen. Sagarmata, kakor goro imenujejo Nepalci, ali Čomolunga, kar je tibetansko ime, je že od leta 1885, odkar je Clinton Thomas Dent, predsednik britanskega alpinističnega društva, namignil, da je vzpon mogoč, namreč burila domišljijo pustolovcev po vsem svetu.
V vsakem primeru ta skrivnost bržkone ne bo nikdar razrešena, zato zgodovina kot prva na vrhu Mount Everesta priznava Hillaryja in Tenzinga. Treba je seveda poudariti, da je pri tem šlo za ekipni uspeh, pri britanski odpravi je namreč sodelovalo kar 13 članov, poleg tega pa še šerpe, ki so spremljale alpiniste. V sklopu iste odprave sta se vrhu povsem približala Tom Bourdillion in Charles Evans, vendar sta morala zaradi težav s kisikom mesto na vrhu prepustiti Hillaryju in Tenzingu.
Tenzing je sicer nekaj let po odpravi priznal, da je bil v resnici Hillary tisti, ki je prvi stopil na vrh najvišje gore na svetu. Ko sta prišla na vrh, je Hillary fotografiral Tenzinga (ta pa Hillaryja ni ovekovečil na fotografiji, ker ni znal uporabljati fotoaparata), v sneg sta zakopala par sladkarij in majhen križ. Ves projekt je trajal dober mesec dni, od takrat pa je Mount Everest, ki je ime dobil po prvem predsedniku indijske geodetske uprave Georgeu Everestu, ta gore sploh nikdar ni uzrl, uspelo osvojiti že več kot 3 tisoč alpinistov.
Zaradi izredno težkih razmer le redkokomu uspe vzpon brez dodatnega kisika, leta 1978 je to prvi storil Italijan Reinhold Messner. Ta je leta 1980 postavil še en pomemben mejnik, in sicer prvi solistični vzpon. Ker gre za najvišjo goro na svetu, ni nič čudnega, da na njej drzni alpinisti ves čas poskušajo premikati meje mogočega, četudi višje od Hillaryja in Tenzinga pač ne gre. Najmlajši človek, ki se je povzpel nanj, je bil star zgolj 13 let, nedavno pa je Japonec Juičiro Miura z 80 leti postal njegov najstarejši osvajalec.
Časi osamelih pustolovcev, ki so nekoč napadali najvišji vrh sveta, pa so v zadnjih letih minili. Vzponi na najvišjo goro sveta so vse bolj množični, številni alpinisti pa opozarjajo na komercializacijo gore in s tem izpostavljanje nevarnosti neizkušenih iskalcev adrenalina. Danes gre pri vzponu na najvišji vrh sveta za podvig posebne vrste. Visokotehnološki paket, ki skupaj stane več deset tisoč evrov, namreč prinaša spremstvo, stalno satelitsko zvezo, medicinsko pomoč, posteljo in celo toplo prho. Doba romantičnega avanturizma, v kateri sta plezala na vrh Hillary in Tenzing, je pač minila.