Ponedeljek, 27. 1. 2025, 8.19
13 ur, 52 minut
Sporočilo z grožnjami prejelo 229 šol #video
229 slovenskih osnovnih in srednjih šol je po elektronski pošti prejelo sporočilo z grožnjami. Šole so o tem takoj obvestile policijo, ki je ugotovila, da gre za generična sporočila, stopnja ogroženosti pa je majhna. Ker ni nobene nevarnosti, lahko otroci pridejo v vrtce in šole, so dodali. 18 šol je kljub temu odpovedalo pouk, so sporočili z ministrstva za vzgojo in izobraževanje. Podobne grožnje so v preteklih tednih prejele tudi različne šole v tujini, nazadnje šole na Madžarskem, zato bodo slovenski policisti v nadaljnji preiskavi sodelovali s kolegi iz EU, je pojasnil vodja oddelka za terorizem in ekstremno nasilje na GPU Primož Ogrinc.
Kot so za STA pojasnili posamezni starši, so grožnje med drugim prejeli v vrtcu in osnovni šoli Preddvor, Osnovni šoli Franca Rozmana Staneta v Ljubljani in Osnovni šoli Šmihel v Novem mestu. Po navedbah vodstva šole v Šmihelu so dobili pismo, da je podtaknjena bomba. Vse učence in zaposlene so evakuirali iz šole, stavbo pa so pregledali policijski tehniki.
Grožnjo so prejeli tudi zavodi v sevniški občini, kjer je občina za potrebe evakuacij otrok odprla vse razpoložljive javne objekte. Po naših informacijah sta grožnjo prejeli tudi OŠ Mirana Jarca v Ljubljani in Gimnazija Šiška v Ljubljani.
Poleg šol grožnjo prejeli tudi vrtci
Kot je pojasnil vodja oddelka za terorizem in ekstremno nasilje na GPU Primož Ogrinc, je grožnjo na uradni elektronski naslov prejelo 229 osnovnih in srednjih šol po Sloveniji, prijave pa bodo čez dan verjetno še prihajale. Grožnjo so prejeli tudi vrtci, a za zdaj natančno število, koliko vrtcev je prejelo sporočilo, še ni znano. V elektronskem sporočilu je bilo navedeno, da je na ustanovi eksplozivno sredstvo. Besedilo poleg tega navaja razloge, ki so polni verske simbolike.
Po besedah Ogrinca so šole grožnje prejele ob različnih urah z različnih naslovov, generirana pa so bila s splošnimi orodji. Policisti so po prejetju obvestila takoj odšli na kraj, zavarovali prostore in jih po dogovoru z vodstvi izpraznili. "Vedno bomo storili vse, da bomo zaščitili otroke, ker so seveda na prvem mestu," je poudaril Ogrinc.
Vsako prijavo v zvezi z dogodkom bodo preverili in zavarovali vse dokaze ter dogodek preiskali, da bi izsledili osumljenca. Preiskujejo kaznivo dejanje povzročitve splošne nevarnosti po 314. členu kazenskega zakonika.
Podobne grožnje tudi na Madžarskem
Skladno s protokolom obveščanja in ukrepanja v primeru povečanih varnostnih tveganj na šolah se je sestala delovna skupina, ki je stopnjo ogroženosti ocenila kot nizko. O tem je nemudoma obvestila ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, ki je izdalo okrožnico zavodom.
Ugotovitev, da gre za nizko oceno tveganja, je temeljila tudi na ugotovitvah policije iz sosednjih držav, kjer so v preteklih tednih šole prejele obvestila z grožnjami s podobno vsebino. Kot je dejal Ogrinc, v teh državah, pri čemer je kot eno zadnjih navedel Madžarsko, ni bilo "nikoli nobenih resnih posledic".
Nekateri učenci nimajo pouka
Čeprav so s policije sporočili, da je stopnja ogroženosti majhna in se lahko učenci vrnejo v šole, je nekaj šol vseeno odpovedalo pouk. "18 šol v Sloveniji danes nima pouka, ker so takoj ob prihodu učence in dijake napotili domov," je pojasnil minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj.
Združenje ravnateljev: Pouk na šolah večinoma poteka normalno
"Kot kaže, gre spet za novo generirano sporočilo UI, ki so jih prejele skoraj vse šole. Prvo sporočilo je bilo poslano ob petih zjutraj, do osmih so jih prejele že skoraj vse šole," je za STA pojasnila predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije Mojca Mihelič.
Ob tem so se učitelji po njenih besedah različno odzvali. V nekaterih šolah so se odločili za odpoved pouka in otroke poslali domov. Poudarila je, da so vse šole dobile tudi navodilo ministrstva za vzgojo in izobraževanje, da policija že ukrepa v skladu s pristojnostmi in da bodo čez dan prejeli dodatno obvestilo.
"Po mojem videnju oziroma neuradnih informacijah gre za generirano lažno sporočilo, tako da na šolah pouk večinoma poteka normalno, brez panike," je dejala. Spomni se podobnega primera lani, ko so podobno elektronsko sporočilo ustvarili nekje na vzhodu Evrope. Prepričana je, da to dela "nekdo, ki hoče ustrahovati ljudi zato, ker je z njimi preprosto manipulirati".
"Zveza aktivov svetov staršev Slovenije absolutno obsoja tovrstna dejanja. Od pristojnih pričakujem, da avtorje teh sporočil tudi sankcionirajo, kajti očitno se, če sankcija ni dovolj resna, to ponavlja," pa je za STA povedala predsednica zveze Lara Romih.
Čeprav so s policije sporočili, da je stopnja ogroženosti majhna in se lahko učenci vrnejo v šole, je nekaj šol vseeno odpovedalo pouk. "18 šol v Sloveniji danes nima pouka, ker so takoj ob prihodu učence in dijake napotili domov," je pojasnil minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj.
Ministra Logaj in Poklukar zagotavljata, da so šole varne
Ministra za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj in za notranje zadeve Boštjan Poklukar, zagotavljata, da ni nevarnosti za otroke in zaposlene na šolah in da pouk na večini šol poteka normalno.
Po Logajevih pojasnilih je takoj zjutraj je stekla tudi koordinirana akcija z ministrstvom za notranje zadeve v sklopu protokola glede obveščanja in ukrepanja v primeru povečanih varnostnih tveganj na šolah, ki sta ga ministrstvi podpisali v preteklem letu, je poudaril.
"Pouk v šolah teče normalno. Ob 8.23 smo vsem šolam poslali okrožnico, v katerem smo zapisali, da je bilo ugotovljeno, da gre za generirano sporočilo in da obstaja nizka stopnja tveganja," je pojasnil.
Po podatkih, ki so jih na ministrstvu zbrali do 11. ure, na 18 šolah v Sloveniji danes nimajo pouka, ker so takoj ob prihodu učence oziroma dijake napotili domov. Logaj je ob tem ocenil, da je bila reakcija ravnateljev dovolj hitra in ustrezna.
"Od zgodnjih jutranjih ur smo bili na zvezi s posameznimi ravnatelji šol, kjer smo skupaj z ministrstvom za notranje zadeve in policijo koordinirali vse aktivnosti," je poudaril. Po oceni ministra ni razlogov za strah in za bojazen, da šolsko okolje v splošnem ni varno.
Da se je protokol izkazal za ustreznega, je ocenil tudi notranji minister Poklukar in ob tem izpostavil, da ni razloga za preplah.
Lažne grožnje z bombami v šolah v okolici Slovenije niso redkost
Poleg Madžarske so podobne grožnje v zadnjem času večkrat zabeležili tudi na Hrvaškem in v Avstriji. Na Madžarskem so prejšnji četrtek zaradi groženj z bombnimi napadi evakuirali najmanj 20 šol, tako v Budimpešti kot drugod po državi. Oblasti so sprožile preiskavo, po navedbah policije pa so bila sporočila odposlana z istega elektronskega naslova.
Dan pred tem je grožnje o podstavljenih eksplozivnih napravah prejelo več deset osnovnih in srednjih šol v Republiki Srbski, številni podobni incidenti pa so se konec preteklega leta večkrat zvrstili tudi drugod po Bosni in Hercegovini ter v Črni gori. V obeh državah so grožnje z bombami, ki se nato izkažejo za lažne, dokaj pogoste.
Z lažnimi grožnjami o podstavljenih bombah so se jeseni soočile tudi Hrvaška, Češka, Slovaška in Avstrija.
Po nizu lažnih prijav o podstavljenih bombah v izobraževalnih ustanovah je policija v več mestih v Dalmaciji lani novembra obravnavala tri mladoletnike, stare med 14 in 16 let.
Na Češkem in Slovaškem je več sto osnovnih in srednjih šol kmalu po začetku šolskega leta septembra lani prejelo grozilna sporočila, kar je privedlo do odpovedi pouka in obsežnih preiskav, v Avstriji pa so oblasti v začetku oktobra zabeležile skoraj 30 lažnih groženj z bombami, ki so jih po preiskavi pripisali 20-letnemu državljanu Švice.