Sreda, 15. 2. 2023, 17.16
1 leto, 10 mesecev
Vlada za javno obravnavo pri presojanju ustavnosti novele zakona o RTVS
Vlada je na današnji dopisni seji sprejela predlog za razpis javne obravnave in za zaslišanje prič in izvedencev v postopku za oceno ustavnosti novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS) in ga bo posredovala ustavnemu sodišču. Ustavno pobudo je vložilo več vodilnih na zavodu s prvopodpisanim predsednikom programskega sveta Petrom Gregorčičem.
Kot so zapisali na vladnem uradu za komuniciranje, vlada kot priče predlaga novinarko na RTVS in voditeljico televizijske oddaje Intervju Ksenijo Horvat, novinarja na RTVS in voditelja televizijske oddaje Odmevi Igorja E. Berganta ter predsednika sveta delavcev RTVS Roberta Pajka, kot izvedenca pa Igorja Vobiča s fakultete za družbene vede v Ljubljani. Predlagane priče bi po oceni vlade lahko izčrpno opisale dogajanje, ki je privedlo do kritičnih razmer na RTVS, in škodljive posledice za RTVS ob morebitnem zadržanju novele.
Vlagatelji pobude Peter Gregorčič, zdajšnji vršilec dolžnosti generalnega direktorja Andrej Grah Whatmough, namestnica predsednika nadzornega sveta RTVS Tamara Besednjak Valič in vršilec dolžnosti direktorja Televizije Slovenija Uroš Urbanija oporekajo temu, da so z začetkom uveljavitve omenjene novele 28. decembra lani prenehali mandati članov programskega in nadzornega sveta, generalnega direktorja in direktorjev televizije in radia.
Vlagatelji pobude pričakujejo prednostno obravnavo
To se je po njihovem opozorilu zgodilo brez ugotavljanja pogojev, ki so sicer predpisani za prekinitev teh mandatov. Po njihovem mnenju se s tem krši tako ustaljena praksa ustavnega sodišča kot sodna praksa sodišča EU in Evropskega sodišča za človekove pravice. Po mnenju pobudnikov bodo zaradi izvajanja novele in prekinitve mandatov nastale nepopravljive posledice, zato so predlagali absolutno prednostno obravnavo in začasno zadržanje novele.
Ustavno sodišče bo na seji v četrtek glede na predlog dnevnega reda znova imelo na mizi to pobudo. Po poročanju medijev pa ni mogoče predvideti, kakšna bo odločitev osmih ustavnih sodnikov, saj je bil iz zadeve januarja izločen ustavni sodnik Rok Čeferin. A po navedbah, ki jih je na svoji spletni strani danes objavil Večer, naj bi bil izid ali izenačen ali bi se večina sodnikov na koncu lahko odločila za začasno zadržanje. Za zdaj še ni znano, ali bo odločitev sodišča znana že v četrtek.
7