Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
14. 2. 2023,
20.12

Osveženo pred

1 leto, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,19

21

Natisni članek

Natisni članek

ustava Državni zbor ustavna presoja RTV Slovenija

Torek, 14. 2. 2023, 20.12

1 leto, 9 mesecev

Odbor DZ: Ustavna pobuda vodilnih na RTVS neutemeljena

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,19

21

Rtv | Pobuda za oceno ustavnosti novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS) je neutemeljena, je mnenje zakonodajno-pravne službe in Odbora DZ za kulturo. meni Odbor DZ za kulturo | Foto Ana Kovač

Pobuda za oceno ustavnosti novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS) je neutemeljena, je mnenje zakonodajno-pravne službe in Odbora DZ za kulturo. meni Odbor DZ za kulturo

Foto: Ana Kovač

Odbor DZ za kulturo se je danes strinjal z mnenjem zakonodajno-pravne službe DZ, da je pobuda za oceno ustavnosti novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS) s prvopodpisanim predsednikom programskega sveta zavoda Petrom Gregorčičem neutemeljena. Mnenje je podprlo devet članov odbora, proti pa jih je bilo šest.

Po besedah sekretarke zakonodajno-pravne službe Mire Palhartinger pravni interes za presojo ustavnosti izpodbijanih določb niti pri Gregorčiču niti pri preostalih pobudnikih, ti so zdajšnji v. d. generalnega direktorja zavoda Andrej Grah Whatmough, namestnica predsednika nadzornega sveta Tamara Besednjak Valič in v. d. direktorja Televizije Slovenija Uroš Urbanija, ni izkazan. Izpodbijane določbe namreč ne posegajo neposredno v njihov pravni položaj, je poudarila.

Na očitke, da je bila novela obravnavana po nujnem postopku, zakonodajno-pravna služba odgovarja, da je tudi nujni postopek po svoji naravi večfazen, le da so te faze časovno združene. Glede na to določba ustave, po kateri se zakoni sprejemajo po večfaznem postopku, ni bila kršena, meni.

ustavno sodišče
Novice Ustavno sodišče zaradi spremenjenih okoliščin ne bo presojalo o sorazmernosti zaprtja šol

Pogoji za odločitev za nujni zakonodajni postopek so sicer v izključni pristojnosti DZ, poleg tega ustavno sodišče ni pristojno za presojo domnevnih kršitev zakonodajnega postopka zaradi neizpolnjevanja pogojev za obravnavo zakonov po nujnem postopku, je dejala Palhartingerjeva.

V povezavi z rokom za uveljavitev novele pa je navedla, da ustava dopušča za uveljavitev zakona krajši ali daljši rok od 15 dni, če DZ tako odloči.

Tudi vlada meni, da je presojanje ustavnosti neutemeljeno

Prav tako tudi vlada v svojem mnenju pravi, da je pobuda neutemeljena, je povedal državni sekretar na ministrstvu za kulturo Marko Rusjan. Vlada glede očitane formalne protiustavnosti novele poudarja, da je ustavno sodišče v dosedanji praksi jasno uveljavilo stališče, da se glede postopka sprejemanja zakona presoja le ustavnost postopka, skladnost z drugim zakonom in poslovnikom DZ pa le, če gre pri tem tudi za kršitev ustavnih norm.

Sicer pa zahteva za ustavno presojo po mnenju vlade temelji zgolj na sklicevanju na domnevne kršitve pravic vodilnih funkcionarjev RTVS. A v skladu z uveljavljeno ustavnosodno prakso imenovanja na poslovodno ali vodilno funkcijo z določitvijo mandata in zakonsko predvideno možnostjo predčasne razrešitve ni mogoče šteti za pridobljeno pravico, posledično tudi ni moglo priti do protipravnega posega v druge ustavne pravice pobudnikov, ki jih navajajo, tako v pravice do sodnega varstva, do zasebnega življenja, do sodelovanja pri upravljanju javnih zadev, do svobode dela in do domneve nedolžnosti.

državni zbor
Novice Sprejetemu zakonu za zagotovitev sodnega varstva po izbrisih v bankah se obeta presoja ustavnosti

Poslanca SDS: Nujni postopek se zlorablja

V krajši razpravi članov odbora sta sodelovala le poslanca SDS Andrej Hoivik in Alenka Jeraj. Po Hoivikovem mnenju se v obdobju zdajšnje vlade nujni postopek obravnavanja zakonov zlorablja. Poleg tega pa meni, da zdaj javna televizija končno stopa v stik s časom in zaposlujejo mlade, nadobudne in radovedne novinarje.

Jerajeva se je medtem odzvala na mnenje vlade, da gre pri zdajšnjem delovanju organov RTVS z vidika ustavnih določb o svobodi izražanja in pravici do obveščenosti za globoko neustavnost. Po njenih besedah ni "nobene neustavnosti". "Vsa imenovanja so bila izvedena po zakonu, ki je veljal takrat," je poudarila.

Andrej Grah Whatmough
Novice Svet delavcev RTVS Graha Whatmougha poziva h kriznemu ukrepanju zaradi škode po zavajanju o gledanosti
Ne spreglejte