Petek, 9. 8. 2013, 8.02
8 let, 7 mesecev
Video in foto: Pod Golovcem zagorela hiša, veter dvigoval strehe ...
Neurja so svojo pot začela v Loški dolini, kjer so presegla prag radarske odbojnosti, ki nakazuje možnost močnejših nalivov, močnejših sunkov vetra in toče. Nevihta se je kasneje pomaknila proti Ljubljanski kotlini, kasneje proti vzhodu in sedaj severovzhodu.
Kasneje se je nebo razbesnelo še nad vzhodno Slovenijo. Po poročanju uprave za zaščito in reševanje, so udari strel povzročili nekaj požarov, podrtih je bilo več dreves. V občini Majšperk je okoli 300 odjemalcev ostalo brez električne energije. Močnejše nevihte so bile tudi v severovzhodni Sloveniji.
Kot so povedali na upravi za zaščito in reševanje, je neurje povzročilo izpad električne energije tudi v Občini Ptuj, a število prizadetih odjemalcev še ni znano.
Na Goričkem je toča padala kar pol ure, poročajo mediji.
Padavine bodo jutri ponehale, najpozneje na območju Kočevskega in Bele krajine. Veter, ki bo zapihal ob prehodu hladne fronte, bo slabel. Jutri nas čaka sončen dan, s temperaturami od 24 do 29 stopinj Celzija, na Primorskem do 32 stopinj Celzija.
Po izjemno vročem tednu, ko je padlo tudi nekaj vročinskih rekordov, se je ozračje tako začelo hladiti. Prihodnji teden bodo temperature znosnejše, v torek bo spet nekaj dežja. V prihodnjem tednu naj bi dnevna temperatura po trenutnih izračunih Arsa ostala pod 30 stopinjami Celzija.
Tako je bilo med neurjem v Ljubljani:
Največ temperaturnih rekordov v soboto in četrtek
Lokalne temperaturne rekorde je v tem vročinskem valu, ki je že tretji to poletje, doseglo več mest po državi. Največ jih je padlo v soboto in četrtek, ko je bil tudi najbolj vroč dan, odkar se v Sloveniji meri temperaturo.
V Cerkljah ob Krki se je tako živo srebro povzpelo na 40,8 stopinje Celzija, s čimer je bila presežena najvišja do zdaj izmerjena temperatura v Sloveniji. Dozdajšnja rekordna temperatura je bila 40,6 stopinje Celzija, izmerjena v Črnomlju 5. julija 1950. Rekordi so padli še v šestih krajih, tudi v Ljubljani, kjer so izmerili 40,2 stopinje Celzija.
Temperaturni rekordi so bili izmerjeni še v Mariboru, kjer se je živo srebro povzpelo do 39,6 stopinje Celzija), Celju, kjer se je ustavilo pri 39,7 stopinje, Kočevju, kjer je termometer pokazal 37,9 stopinje, Lescah, kjer se je segrelo do 36,4 stopinje, Postojni, kjer je bilo največ 36,5 stopinje, in na Brniku, kjer se je živo srebro dvignilo na 38,1 stopinje Celzija.