Sreda, 3. 4. 2024, 17.20
7 mesecev, 1 teden
Današnja sreda na upravnih enotah znova v znamenju stavke zaposlenih
Na upravnih enotah danes, že četrto sredo zapored, zaposleni stavkajo. Odločitev, ali bodo stavko še zaostrili z dodatnim stavkovnim dnevom, bo najverjetneje znana v ponedeljek, ko se v Ljubljani sestanejo predstavniki upravnih enot, kjer stavka poteka. Danes sicer stavkajo na 55 od 58 upravnih enot, torej še na upravni enoti več kot pred tednom.
Predsednik konference sindikata upravnih enot in predsednik sindikata ljubljanske upravne enote na Tobačni Dragan Stanković je za STA še pojasnil, da izrekanje poteka, po dosedanjih informacijah pa je velika večina zaposlenih naklonjena uvedbi še enega stavkovnega dne. Najverjetneje bi bil to petek.
Kot predvideva predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk, pa bi, če se ne bo nič spremenilo, v nadaljevanju lahko prišlo tudi do odločitve o stavki, ki bi trajala do sklenitve stavkovnega sporazuma.
V sindikatu so nezadovoljni ne le z dosedanjim potekom stavkovnih pogajanj, ampak tudi centralnih in stebrnih v okviru predvidene plačne reforme in odprave plačnih nesorazmerij. Verk je na današnji skupni novinarski konferenci več sindikatov državne uprave dejal tudi, da vladi in resornemu ministrstvu zameri, da nihče od njihovih predstavnikov na dan stavke ni prišel na katero od upravnih enot in se pogovoril z uslužbenci.
Prav tako ni bilo novega sestanka s predstavniki ministrstva za javno upravo, je pojasnil Stanković. Je pa sindikalna stran vladi v ponedeljek formalno posredovala svoj protipredlog, ki je pravzaprav, kot je pojasnil, nekakšen povzetek njihovih dosedanjih stališč. Zdaj pa je na potezi vladna stran.
S stavko zaposleni na upravnih enotah opozarjajo na nizke plače in hkratno obremenjenost z velikim pripadom zadev. Med stavkovnimi zahtevami sta povišanje plač vsem zaposlenim na upravni enoti za sedem plačnih razredov in izenačitev nazivov zaposlenih na upravnih enotah z nazivi na ministrstvih.
Predsednik sindikata zaposlenih na Upravni enoti Ljubljana Bežigrad Slobodan Vuk je poleg omenjenih med zahtevami stavkajočih na ljubljanski upravni enoti navedel še takojšnjo ureditev dodatka za blagajniško poslovanje in zaposlitev dodatnih kadrov.
"Plače na upravnih enotah so v primerjavi z drugimi delodajalci v javnem ali zasebnem sektorju nekonkurenčne, zato je odliv kadrov stalnica, nove kadre je pa težko privabiti," je Vuk sporočil danes. Po njegovih navedbah je na primer začetna osnovna plača pravnice dobrih 1.400 evrov bruto, referentov pa tudi manj, kot je višina minimalne plače. Situacija je nevzdržna in brez sistemskih sprememb postaja vedno bolj neobvladljiva, je opozoril.
Dodal je, da je po mnenju zaposlenih na ljubljanski upravni enoti v interesu države, da dosežejo stavkovni sporazum, saj uporabniki storitev upravnih enot upravičeno lahko pričakujejo, da se o njihovih vlogah odloča strokovno, učinkovito in v skladu s predpisi.
Nujne stvari začnite urejati pravočasno
Uporabnike storitev vabijo, da si dokumente začnejo urejati pravočasno, da ne bi bili v časovni stiski. Svetujejo jim tudi, da na upravnih področjih, na katerih krajevna pristojnost upravne enote ni vezana na prebivališče, preverijo čakalne vrste in zadeve uredijo na upravnih enotah, kjer so čakalne vrste krajše.
V skladu s spremenjeno uredbo o upravnem poslovanju pa bo Upravna enota Ljubljana z 8. aprilom spremenila uradne ure in poslovanje na okencih. Te bodo v ponedeljek in torek od 8. ure do 15. ure, v sredo od 8. ure do 18. ure in v petek od 8. ure do 13. ure. Razen ob petkih so bile te doslej vse dni v tednu tudi v popoldanskih urah.
Kot so ob tem zapisali na Upravni enoti Ljubljana, jim je ministrstvo za javno upravo prisluhnilo pri izzivih, s katerimi se soočajo pri izvajanju upravnih storitev za stranke na okencih. V marcu so se rednemu delu pridružila še volilna opravila pred evropskimi volitvami, pri katerih njihovi zaposleni sodelujejo kot tajniki in namestniki tajnikov v volilnih komisijah.
V volilnih opravilih sodeluje 15 odstotkov zaposlenih, kar vpliva tudi na potek reševanja vlog. "S spremenjenim časom poslovanja s strankami v enostavnih upravnih zadevah sledimo cilju tako večje učinkovitosti dela na upravni enoti kot tudi večjemu zadovoljstvu zaposlenih," so še pojasnili.
Dodali so, da se večina njihovih strank na storitev prijavi v dopoldanskem terminu, zato bodo spremembe "neposredno vplivale na boljšo organizacijo dela z vidika kakovostnejše in časovno sprejemljivejše obravnave elektronskih vlog in vlog, prispelih po pošti", so še zapisali.