Sobota, 23. 2. 2019, 19.29
9 mesecev, 2 tedna
Sosed si je prilastil skupne prostore, v katerih popiva s čudnimi tipi #PravniNasvet
Lastnik stanovanja v bloku ima poleg stanovanja pravico tudi do souporabe skupnih delov. Skupne dele večstanovanjske stavbe morajo etažni lastniki uporabljati v skladu z njihovo naravo in namenom ter na način, ki ne omejuje drugih etažnih lastnikov. Večkrat se pojavijo težave, ko eden od solastnikov začne skupne dele obravnavati, kot da bi bili izključno njegova last. Podoben primer ima tudi naša bralka.
Pozdravljeni,
Stanujem v bloku v Celju. V pritličju imamo skupen prostor, velik cca 40m2. Uporabljali smo ga za sestanke in občasno smo tam odlagali stvari ... Sedaj pa si je te prostore prilastil sosed in jih preuredil v delavnico, pogosto pa se tam zadržuje in popiva s čudnimi tipi, tudi kadijo ... Naš upravljavec je Habbit. Rada bi, da se prostor spet uredi in da v njem ni več delavnice, in to na miren, soliden način, ker ta tip sicer zna biti nesramen, aroganten in v vinjenem stanju je zoprn. Nihče se noče izpostaviti in se bosti z njim. Kaj predlagate?
Za odgovor se vam vnaprej zahvaljujem in vas lepo pozdravljam, Irena
Etažna lastnina je lastnina posameznega dela zgradbe
Etažna lastnina je torej lastnina posameznega dela zgradbe in solastnina skupnih delov. Posamezni del zgradbe, ki predstavlja samostojno celoto, ki se lahko samostojno uporablja, je na primer stanovanje ali kakšen drug samostojen prostor. K takšnemu posameznemu delu spadajo še drugi individualno odmerjeni prostori v solastnini etažnih lastnikov. Skupni deli in pravice ter obveznosti na njih so sorazmerne s solastniškim deležem, če zakon ali pogodba ne določa drugače.
Kot navajate, imate določenega upravnika, ki je po določbah Stvarnopravnega zakonika med drugimi dolžan oziroma ima pooblastila za skrb za redno vzdrževanje in obratovanje skupnih delov, pri čemer mora upoštevati interese etažnih lastnikov. Po Stanovanjskem zakonu se skupni deli večstanovanjske stavbe uporabljajo v skladu z njihovo naravo in namenom ter na način, ki ne omejuje drugih etažnih lastnikov.
Lastniki etažne lastnine lahko po Pravilniku o upravljanju večstanovanjskih stavb sprejmejo hišni red, s katerim določijo pravice in obveznosti uporabnikov posameznih delov, tako da se zagotovijo pogoji za nemoteno uporabo teh delov, pri čemer lahko v takšnem hišnem redu uredijo tudi način uporabe skupnih delov. Za spremembo rabe skupnih delov se sicer potrebuje soglasje vseh etažnih lastnikov.
Najprej se obrnite na soseda
Predlagamo vam, da se najprej obrnete na soseda, ki si je skupni del po vaših navedbah prilastil, ter se z njim poskušate dogovoriti za umik njegovih stvari iz skupnih delov (to lahko izpostavite na kakšnem sestanku, če ga imate). Nadaljnji korak, če dogovor s sosedom ne bi bil mogoč, pa je, da se obrnete na upravnika vašega bloka, ki vam bi pri nastali težavi moral pomagati. Če težav ne bi mogli rešiti po zunajsodni poti, imate sicer na voljo še sodno varstvo po Stvarnopravnem zakoniku, vendar vam v tem primeru svetujemo, da se, če se za tožbo odločite, obrnete na odvetnika, ki vam bo pomagal zastopati in varovati vaše pravne interese med sodnim postopkom.
Urška Stopar, dipl. prav (UN), študentka magistrskega študijskega programa, predsednica Humanitarnega društva Pravo za VSE
3