termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
V petek smo v Sloveniji ob 20.636 PCR-testih potrdili 14.878 okužb z novim koronavirusom. Za primerjavo: po podatkih covid sledilnika smo prejšnji petek potrdili 9.953 primerov. Delež pozitivnih testov je včeraj znašal 72 odstotkov. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 160.899 aktivnih okužb. V bolnišnicah zdravijo 726 covidnih bolnikov, od tega 124 na intenzivnih oddelkih. Najmlajši hospitaliziran bolnik je star 23 let, najmlajši bolnik, ki potrebuje intenzivno terapijo, pa 16. Umrlo je enajst bolnikov, od začetka epidemije že 5.844.
Gre za tretje najvišje število dnevno potrjenih okužb s koronavirusom od začetka epidemije covid-19 v Sloveniji. Največ okužb na posamezen dan so do zdaj potrdili v torek, in sicer 17.491.
Število aktivnih primerov okužb se je v primerjavi z dnevom prej zvišalo za 7.565. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov, ki trenutno znaša 14.070, je v primerjavi s predhodnim dnem višje za 747. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na sto tisoč prebivalcev znaša 7.633, kar je 361 več kot dan prej.
V petek so opravili tudi 108.899 hitrih testov, katerih pozitivne rezultate preverjajo še s PCR-testi.
Z enim odmerkom cepiva proti covid-19 je po podatkih NIJZ cepljenih 1.260.758 ljudi, z vsemi odmerki pa 1.209.834.
"Koronavirusno različico omikron morda podcenjujemo," je v petkovi izjavi dejal infektolog Janez Tomažič. Različica ima resda manjšo sposobnost povzročanja bolezni, a je ob tem zelo nalezljiva, zato se pogosto okužijo tudi posamezniki iz tveganih skupin, ki se jim zaradi omikrona poslabša osnovno zdravstveno stanje.
V zadnjih dneh pomoč v bolnišnici po besedah Tomažiča iščejo tudi z omikronom okuženi bolniki, ki so zboleli za pljučnico, in jih zdravijo v t. i. polintenzivnih enotah in opazujejo njihovo zdravstveno stanje.
Na vprašanje, ali se bo zaradi različice omikron število bolnikov v enotah intenzivne terapije torej še povečevalo, je odgovoril, da gotovo, a ne v veliki meri. "Nove različice vedno pridejo v mlajšo skupino ljudi in se potem selijo v starejšo," je pojasnil.
Z omikronom se lahko okužijo tudi cepljeni proti covid-19, tudi tisti, ki so že prejeli poživitveni odmerek. Zdravniki vseeno priporočajo cepljenje, saj ščiti pred morebitnim težjim potekom covid-19, je pojasnil.
Cepiva, ki bodo prilagojena različici omikron, bodo po njegovih besedah na voljo v približno od dveh do treh mesecih. Razvijajo tudi cepiva, ki bodo temeljila na celični imunosti in bodo zato omogočala dolgotrajnejšo imunost, je dodal.
Po njegovi oceni je pogoj preboleli, cepljeni, testirani (PCT) še vedno smiseln, saj vrha petega vala epidemije covid-19 še nismo dosegli. Spomnil je, da so nekatere države vrh že dosegle, zato je v prihodnjih dneh in tednih koristno spremljati njihovo in našo epidemiološko sliko.
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.
Ali želite prijaviti neprimeren komentar moderatorju?
Uspešno ste prijavili komentar.
Komentar je že prijavljen.