Četrtek, 23. 2. 2023, 14.55
1 leto, 9 mesecev
Ribičič in Vrečko: Nadzorni in programski svet nimata več pravne podlage za obstoj. Odzvala se je koalicija.
Po imenovanju zadostnega števila članov sveta RTVS po noveli zakona o RTVS je ta konstituiran, a nima pravne podlage za delo. Obstoječima nadzornemu in programskemu svetu pa je s tem potekel mandat, torej nimata več pravne podlage za obstoj, ugotavljata tako pravnik Ciril Ribičič kot ministrica Asta Vrečko. Ministrstvo sicer išče rešitve za RTVS, so se pa na dogajanje odzvali v koalicijskih strankah, kjer pozivajo k čim hitrejšim spremembam.
Ustavno sodišče se je sicer v ponedeljek odločilo zadržati izvrševanje prvega, drugega, četrtega in petega odstavka 23. člena novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), ki med drugim določajo postopek sklica prve seje novega sveta RTVS. V celoti pa je zadržalo 24. in 25. člen novele, ki med drugim določata, da svet v šestih mesecih po konstituiranju sprejme nov statut, da v 15 dneh po konstituiranju objavi javni razpis za predsednika in člane uprave ter način glasovanja predsednika in vsakega člana uprave.
Ustavno sodišče je s tem, ko je zadržalo del novele zakona o RTVS, a obenem dovolilo konstituiranje novega sveta zavoda, ustvarilo pravno negotovost, je za STA pojasnil nekdanji ustavni sodnik Ciril Ribičič.
Ribičič: Ustavne sodnice so opozorile, da bodo posledice negativne
Spomnil je, da so na takšen izid opozorile tri ustavne sodnice v odklonilnih ločenih mnenjih. Poudarile so, da se bodo pojavile negativne posledice, saj da z zadržanjem dela novele imenovanj v novi svet zavoda niso ustavili.
Zadržan namreč ni bil tisti člen v noveli, po katerem je novi svet zavoda konstituiran, ko je vanj imenovanih devet svetnikov, kar se je zgodilo v sredo. Prav tako ni bil zadržan člen v noveli, ki pravi, da po konstituiranju novega sveta prenehajo opravljati delo programski in nadzorni svet ter nanju vezani odbori.
Tako ima ta trenutek pravno podlago za obstoj samo novi svet zavoda, ki pa nima pravne podlage za dejansko delovanje. Stari programski in nadzorni svet sta s tem ostala brez pravne podlage za svoje delovanje in obstoj.
Sodišče je odločilo, da končno konstituiranje sveta zavoda ni mogoče, kar pa Ribičič ocenjuje za negotovost, saj se ne ve, kaj končno konstituiranje sploh označuje.
Asta Vrečko: Na ministrstvu se vsak dan intenzivno ukvarjamo s tem
Podobno je po današnji seji vlade ugotavljala tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko, ki upa, da bo ustavno sodišče čim prej vsebinsko odločilo o ustavnosti zakona.
Obenem je zagotovila, da se na ministrstvu "vsak dan intenzivno ukvarjajo s tem", kako največji medijski servis v državi urediti in ga spraviti na raven, da bo lahko ustrezno deloval. Kot je namreč poudarila, razmere na RTVS vsekakor niso dobre, stavka traja, zaposleni nimajo primernih pogojev za delo, na to opozarjajo zaposleni in civilna družba.
Vztrajajo pri stališču, da so nujne spremembe, da začne servis opravljati svojo nalogo objektivnega obveščanja javnosti. Ravno slabe razmere so bile eden od ključnih razlogov, zakaj se je v civilni družbi oblikoval predlog omenjene novele zakona, ki ga je vlada nato še dopolnila in dala v proceduro, je spomnila Vrečkova, ob tem pa ponovila, da je v pripravi tudi še en zakonski predlog.
Ob tem je zaposlenim na RTVS izrazila podporo vlade.
Koalicija: Novinarji so že več kot leto dni ujetniki stranke SDS
"V javnem interesu je, da se na RTV Slovenija zagotovi neodvisno in profesionalno delo na področju obveščanja javnosti, zato koalicijske stranke podpiramo čim hitrejše oblikovanje novega Sveta RTV Slovenija," so danes v sporočilu za javnost zapisale koalicijske stranke. Prepričani so, da gre za avtonomno delovanje civilne družbe, ki ji je začasna odredba Ustavnega sodišča začasno razveljavila podlago za upravljanje javne RTVS in s tem posegla v svobodo izražanja, pravico do obveščenosti in pravico do upravljanja javnih zadev.
"Javni interes ne more biti zaščita posameznih funkcionarjev, kot je zapisal nekdanji ustavni sodnik, temveč nepristransko in strokovno delo novinarjev RTV Slovenija. Ti so že več kot leto dni ujetniki stranke SDS, ki je stari zakon zlorabila za to, da si je zagotovila obvladovanje vodilnih mest na RTVS, v nadaljevanju pa je z zaposlovanjem kadra, ki je povezan s SDS, povsem izničila dolgoletna prizadevanja RTV Slovenija po doseganju visokih standardov poročanja. Takšna RTV Slovenija, ki jo gledamo danes, ni v javnem interesu," so še zapisali.
V koaliciji pričakujejo, da bo vodstvo RTV Slovenija novemu Svetu omogočilo polnopravno delovanje. Prepričani so, da bo v nasprotnem primeru javni zavod ostal brez operativnega organa upravljanja in nadzora.
Pričakujejo pa tudi, da bo Ustavno sodišče v najkrajšem mogočem času sprejelo odločitev, s čimer bodo odpravljene nejasnosti glede vodenja in nadzora, ki jih je prinesla odločba o začasnem zadržanju.
Menjave na RTV
Na RTVS so bile sicer v teh dneh nekatere kadrovske menjave, saj je po navedbah medijev uredništvo notranje politike kot vršilec dolžnosti prevzel Martin Nahtigal, nekdanji novinar tednika Domovina. Uredništvo zunanje politike pa je kot vršilka dolžnosti prevzela Ksenija Koren, nekdanja predstavnica za odnose z javnostjo v kabinetu predsednika vlade v obdobju druge vlade Janeza Janše. Ob tem na RTVS še vedno dela kot urednica dnevnoinformativnih oddaj in dnevna urednica oddaje Odmevi.
67