Torek, 21. 2. 2023, 13.07
1 leto, 8 mesecev
Zver Evropskemu parlamentu predlagal razpravo o medijih v Sloveniji
Evropski poslanec iz Slovenije Milan Zver (EPP/SDS) je o tem, da je ustavno sodišče začasno zadržalo izvajanje dela novele zakona o RTV Slovenija (RTVS), v ponedeljek obvestil predsednico odbora Evropskega parlamenta za kulturo in izobraževanje Sabine Verheyen ter ji predlagal razpravo o stanju medijev v Sloveniji na eni od naslednjih sej odbora.
Na Twitterju je Zver tudi sporočil, da je z začasnim zadržanjem izvajanja dela novele zakona o RTVS seznanil tudi vodjo parlamentarne skupine za spremljanje spoštovanja demokracije Sophie in 't Veld.
Ob tem je objavil v angleščini napisano pismo predsednici odbora Verheynovi, v katerem je med drugim poudaril, da bi s spremembami zakona RTVS postala "zgolj vladno propagandno glasilo" ter da je njihov edini namen in cilj takojšen prevzem organov upravljanja RTVS in s tem podreditev tega javnega zavoda vladajoči politiki.
Med drugim izpostavlja stališče predlagateljev ustavne presoje, da so določbe vladnega predloga zakona v nasprotju z ustaljeno sodno prakso ustavnega sodišča ter sodno prakso Sodišča EU in Evropskega sodišča za človekove pravice. Presodil je tudi, da je vladni predlog v popolnem nasprotju z leta 2020 sprejeto resolucijo Evropskega parlamenta o krepitvi svobode medijev.
Zato meni, da bi o stanju medijev v Sloveniji v zvezi z omenjeno resolucijo in pomenom medijev v demokratičnih družbah moral na eni od prihodnjih sej razpravljati odbor Evropskega parlamenta za kulturo in izobraževanje.
Zver: Golob si želi podrediti slovenske medije
Meni, da si vladajoča koalicija premierja Roberta Goloba želi popolnoma podrediti slovenski medijski prostor, "ki je že zdaj v 80 odstotkih usmerjen levo". "S popolnim političnim prevzemom nacionalne RTV se nam obeta vsiljevanje levičarske propagande v nacionalnem mediju, ki bi moral skrbeti za uravnoteženo, demokratično, transparentno in predvsem informativno podajanje vsebin občinstvu," je dodal.
Ustavno sodišče je začasno zadržalo izvajanje dela 23. člena ter 24. in 25. člena novele zakona o RTVS, ki govorijo o konstituiranju novega sveta zavoda, oblikovanju novega statuta ter imenovanju predsednika in članov uprave. Postopki konstituiranja novih organov lahko tečejo, zadržano je končno konstituiranje sveta, zavod pa vodi v. d. direktorja.
Novela zakona o RTVS, ki je bila novembra lani potrjena na referendumu, je sicer konec decembra že začela veljati, a je na ustavno sodišče pobudo za oceno ustavnosti novele s predlogom za začasno zadržanje vložilo več vodilnih na RTVS s prvopodpisanim predsednikom programskega sveta Petrom Gregorčičem.
Ustavno sodišče je ob objavi odločitve napovedalo še, da bo takoj nadaljevalo vsebinsko presojo in zadevo obravnavalo absolutno prednostno.
18