Četrtega junija obeležujemo slovenski dan krvodajalstva, saj so na ta dan leta 1945 v Sloveniji odvzeli in shranili prve enote krvi. Krvodajalstvo je najbolj množična solidarnostna akcija pri nas.
V Sloveniji se letno k krvodajalstvu prijavi 110.000 ljudi, medtem ko na zavodu za transfuzijsko medicino opravijo okoli 97.000 odvzemov krvi. S tem znotraj države pokrivamo lastne potrebe po krvi. Sicer pa zaloge krvi niso odvisne samo od števila krvodajalcev in števila odvzemov krvi, temveč tudi od porabe ter potreb.
Na ponesrečenca tudi od 20 do 30 krvodajalcev
Za reševanje zapleta pri porodu porabijo pet litrov krvi, ki jo zagotovi 10 krvodajalcev, za zdravljenje opeklin je potrebno več kot 10 litrov krvi, za operacijo presaditve jeter 10 litrov, operacijo srca tri litre krvi, za nekatere ponesrečence pa se porabi celo 15 litrov krvi, za kar je potrebnih 20 do 30 krvodajalcev.
Podaj energijo za življenje! je sicer vseslovenska krvodajalska iniciativa, katere namen je Slovenke in Slovence osveščati o pomembnosti krvodajalstva ter jih spodbuditi, da postanejo redni krvodajalci. Pobudnik akcije je družba Petrol, poteka pa v sodelovanju z zavodom za transfuzijsko medicino in Rdečim križem Slovenije.
Slovenski dan krvodajalstva z znanimi Slovenci
Letos bo potekala krvodajalska akcija Podaj energijo za življenje z znanimi Slovenci in Slovenkami. Letos bodo k krvodajalstvu spodbujali televizijski voditelj Marko Potrč, igralka Ana Marija Mitič, pevka Manca Špik, pevec 6 Pack Čukur s soprogo Niko Marolt Čukur, pevka Urška Majdič, režiser Vinci V. Anžlovar, igralec in režiser Branko Djurič – Đuro ter glasbenik Gušti.