Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
26. 4. 2025,
12.23

Osveženo pred

17 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,12

Natisni članek

Natisni članek

volitve vodja kongres SLS

Sobota, 26. 4. 2025, 12.23

17 minut

Pred kongresom SLS odločitev o vodstvu stranke

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,12
SLS. Nina Strah | Nina Strah je na današnjem kongresu stranke SLS zaradi zavrnitve predloga proceduralnega sklepa odstopila od kandidature za predsednico stranke SLS. | Foto STA

Nina Strah je na današnjem kongresu stranke SLS zaradi zavrnitve predloga proceduralnega sklepa odstopila od kandidature za predsednico stranke SLS.

Foto: STA

Člani SLS bodo na kongresu v Slovenski Bistrici danes odločali o vodstvu, ki jih bo popeljalo na naslednje volitve v DZ. Za vodenje stranke sta se ob aktualnem predsedniku Marku Balažicu potegovali še Tina Bregant in Nina Strah, ki pa je medtem posredovala odstopno izjava od kandidature. Delegati pa bodo izbirali tudi podpredsednike stranke, predsednika glavnega odbora ter člane izvršilnega in nadzornega odbora.

Zunajparlamentarna SLS se na izredni volilni kongres leto pred naslednjimi parlamentarnimi volitvami podaja v luči neuspeha na lanskih evropskih volitvah in napetih odnosov, ki so zadnje mesece zaznamovali vzdušje v stranki z dolgo tradicijo.

Osrednji del kongresa bo izbira vodstvenih organov stranke, predvsem predsednice ali predsednika, ki bo stranko popeljal v naslednjo volilno tekmo. Delegati pa bodo volili tudi tri podpredsednike stranke, predsednika glavnega odbora, deset članov izvršilnega odbora in pet članov nadzornega odbora.

Trije kandidati

Za vodenje stranke se bodo tokrat potegovali trije kandidati, ob aktualnem predsedniku Balažicu še ljubljanska mestna svetnica Tina Bregant in kandidatka stranke na zadnjih evropskih volitvah Nina Strah. Kandidati so si enotni predvsem v cilju, da je treba stranko do prihajajočih volitev v DZ konsolidirati, da bi jim po več kot desetletju vnovič uspelo doseči preboj čez parlamentarni prag.

Stranki se sicer po letu 2014, ko je izpadla iz DZ, ni več uspelo vrniti na nacionalni politični parket, na lanskih evropskih volitvah je izgubila še svojega predstavnika v Evropskem parlamentu.

Ostaja pa močna na lokalni ravni. V prvem krogu zadnjih lokalnih volitev leta 2022 je bilo po podatkih Državne volilne komisije izvoljenih 13 županov SLS, v drugem krogu pa še dva, nekaj kandidatov je bilo izvoljenih še s podporo stranke, kar pomeni, da zaseda SLS po skupnem številu izvoljenih županov prvo mesto med strankami.

Podpora stranki v anketah javnega mnenja se v zadnjih mesecih giblje med manj kot odstotkom in do največ dveh odstotkov vprašanih.

Nina Strah umaknila kandidaturo

"Obveščam vas, da sem danes na volilnem kongresu Slovenske ljudske stranke umaknila soglasje k svoji kandidaturi za predsednico stranke SLS. To sem storila po tistem, ko je bil zavrnjen moj predlog sklepa, ki se je glasil: Kongres se prekine, dokler izvršilni odbor SLS delegatom ne zagotovi dodatnega gradiva, ki vsebuje seznam vseh občinskih odborov z volilno pravico, za posamezni odbor imena delegatov, ki ga predstavljajo, za posamezni odbor število plačanih članarin in datum zadnje plačane članarine in za posamezni odbor datum ustanovitve odbora in zadnjega volilnega občnega zbora.

Tak predlog sem podala, ker so se pojavljale špekulacije o ustanovitvi fiktivnih odborov. Na tajništvo SLS sem že v torek poslala prošnjo, da mi posredujejo koliko, kdaj in za katere odbore so bile plačane članarine v zadnjih treh mesecih. Odgovora do danes nisem prejela. Podatki v AJPES kažejo, da je v času predsedovanja Marka Balažica dohodek iz članarin padel za 22,6 odstotka. To pomeni, da članstvo upada. Kljub temu pa se je predsednik na Radiu Ognjišče 14. aprila 2025 pohvalil, da je na tem kongresu za 25 odstotkov več delegatov, kot jih je bilo na zadnjem kongresu leta 2022.

Pri tem me preseneča dejstvo, da ima volilno pravico kar 11 ljubljanskih odborov, ki predstavljajo 13,2 odstotka vseh odborov z volilno pravico na tem kongresu. Četudi ti odbori niso bili ustanovljeni za namene današnjega glasovanja, je to v neskladju s tem, za kar se SLS javno zavzema.

SLS namreč v javnosti poudarja dvoje: Prvič, potreba po decentralizaciji in drugič, da je stranka podeželja. Zavrnitev predlaganega sklepa je dodatno potrdila moje domneve, da je kongres prirejen v korist tistih, ki SLS trenutno preko izvršilnega odbora obvladujejo. Prepričana sem, da je Slovenija v situaciji, ki terja predvsem transparentnost.

Izmikanje v stilu Roberta Goloba namreč ne bo prineslo nikakršne koristi za državljanke in državljane. Ker ne želim biti del tovrstnih iger, čeprav gre za agendo današnje politike, sem svojo kandidaturo umaknila. Novoizvoljeni predsednici ali predsedniku stranke v naprej čestitam in jima želim, da bi delovala v dobro tistih odborov, zaradi katerih ta stranka sploh še obstaja in katerih glas sem se zadnjega pol leta po razkolu v stranki trudila biti."
SLS
Novice SLS spomladi na izredni volilni kongres
Matej Tonin, Marko Balažic
Novice Srečanje NSi in SLS: se obeta sodelovanje?
Peter Gregorčič
Novice Peter Gregorčič je zaključil s SLS
SLS. Marko Balažic
Novice Glavni cilj ljudske stranke je vrnitev v parlament
Spotkast - SLS - Vesna - Peter Gegorčič - Vladimir Prebilič
Novice Koga naj voli slovenski kmet, SLS ali Vesno? #Spotkast
Ne spreglejte