Ponedeljek, 12. 5. 2025, 13.14
1 ura, 24 minut
Poslanci NSi in Demokratov vložili interpelacijo ministrice za kulturo Aste Vrečko #video
Poslanci iz vrst NSi in Demokratov so po referendumu, na katerem so volivci zavrnili zakon o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke, vložili interpelacijo ministrice za kulturo Aste Vrečko. Očitki so sicer širši, med drugim ji očitajo negospodarno rabo javnih sredstev in sistematično uničevanje vrednot slovenske osamosvojitve. Ministrica Vrečko je dejala, da pričakuje podporo koalicije, o vlagateljih pa: "Očitkov še nisem prebrala, a vem, kaj piše, ker se vseskozi ponavljajo. Gredo se kulturni boj, v katerega hočejo zvleči tudi mene, a jaz se tega boja nočem iti." To je sicer že 11. interpelacija ministrske ekipe Roberta Goloba v tem mandatu. Interpelacijo podpredsednik Svobode in vlade Matej Arčon ocenjuje z besedami, da NSi in Demokrati iščejo prostor pod soncem ali pa poslušajo prvaka opozicije.

"Anže Logar, ki vemo, da je bil 20 let eden najtesnejših sodelavcev Janeza Janše, in Nova Slovenija sta bila vedno izrazito usmerjena proti kulturi in proti umetnosti. Mi na ministrstvu smo na tem področju resnično premaknili stvari naprej. Urejamo status samozaposlenih, večamo razpise. Javni sklad je dobil konkretno povišanje v zadnjem letu. Najprej bi morali Logar in NSi pogledati, kaj so sami naredili za kulturo. Bore malo. Očitkov še nisem prebrala, a vem, kaj piše, ker se vseskozi ponavljajo. Gredo se kulturni boj, v katerega hočejo zvleči tudi mene, a jaz se tega boja nočem iti. Konec koncev me pa to ne preseneča, v prejšnjem mandatu so stranko Levica hoteli kar prepovedati," je dejala uvodoma.
Dodala je, da ostaja ministrica. "Pričakujem podporo koalicijskih partneric. Dobro sodelujemo v koaliciji, zakone skupaj usklajujemo. Pričakujem podporo," je dejala. Po njenih besedah je namreč jasno, da je cilj SDS z nedeljskim referendumom, "njenih satelitov" pa z današnjo interpelacijo rušenje vlade. "Kot vedno, si je desnica za prvo tarčo izbrala Levico in mene kot njeno koordinatorico in za nameček še ministrico za kulturo, kajti od vseh stvari na tem svetu desnico najbolj moti kultura ter samostojno in svobodno mišljenje in delo," je dejala.
O zakonu pa: "Računsko sodišče mi je naložilo, da pripravim zakon z jasnimi in transparentnimi kriteriji za podeljevanje dodatkov. Ukinili smo tudi dedovanje in vse, kar obsega zakon iz leta 1974. Pred mano se tega nihče ni upal lotiti. Rezultat je napad na Levico, napad na vlado. Vem, da na desnici nimajo konsistentne politike, vse kar jih zanima, so napadi na druge stranke. V tej vladi, v Levici, na ministrstvu za kulturo so umetniki in umetnice cenjeni. Nihče naj se ne počuti, da je bil napaden. Umetnost je področje mišljenja, svobode. Kljub zlonamernim, nizkotnim napadom, prosim umetniki in umetnice, ne jemljite si tega k srcu."
Dodala je, da posodabljajo celostno zakonodajo na področju kulture in tudi na drugih področjih posegajo v "stvari, ki se niso premaknile 20 let". "Rezultat je seveda napad na Levico, napad na vlado," je dejala ministrica.
O morebitnem podeljevanju dodatkov pa se bodo zdaj, ko v veljavi ostaja obstoječ zakon, morali po oceni Vrečko pogovoriti na vladi. Natančnih podatkov o tem, koliko prošenj za podelitev tovrstnih dodatkov je trenutno na ministrstvu, nima. Jih je pa med njimi zagotovo nekaj takih, ki so v preteklih letih dobili Prešernovo nagrado in bi bili "po vseh možnih kriterijih do tega zdaj že upravičeni".
Obenem je Vrečko spomnila, da glede na dosedanjo prakso in interpretacijo referendumske zakonodaje velja, da v naslednjem letu sprememba zakona ni mogoča. Ravnanje SDS, ki je v zadnjem tednu kampanje predlagala razveljavitev obstoječega zakona, je znova označila za dvolično. "Nekaj delajo, ko so na vladi, drugo delajo, ko so v opoziciji. Nič jih ne moti, da najprej zakon upoštevajo in celo dajejo dodatke, potem skličejo referendum proti, vmes, ko njihovi podporniki ugotovijo, čakajte malo, vi ste prej po tem Titovem zakonu to dodeljevali, to že obstaja, pa se spomnijo, da morajo svojo bazo pravzaprav nahraniti na način, da ga umaknejo," je bila ostra ministrica.
Kaj očitajo ministrici Asti Vrečko?
Volivci včeraj z 𝐧𝐞𝐳𝐚𝐮𝐩𝐧𝐢𝐜𝐨 Asti Vrečko, NSi danes z 𝐢𝐧𝐭𝐞𝐫𝐩𝐞𝐥𝐚𝐜𝐢𝐣𝐨.
— NSi (@NovaSlovenija) May 12, 2025
✍️https://t.co/gjSBHglVsl pic.twitter.com/7bYej4dHTQ
Ministrici poslanci očitajo, da je "z neupravičenim in protipravnim izplačilom iz sredstev državnega proračuna ravnala nevestno in protizakonito" ter da je opustila dolžno ravnanje po zakonih o vladi in državni upravi, "kar je privedlo do nezaupanja v državne institucije in v funkcijo ministrice za kulturo".
Med očitki so tudi kršitev zakona o varstvu kulturne dediščine, strategije kulturne dediščine in resolucije o nacionalnem programu za kulturo.
"NSi in Demokrati iščejo prostor pod soncem ali poslušajo prvaka opozicije," ocenjuje podpredsednik Svobode Matej Arčon. Dodaja, da je interpelacija ministrice Aste Vrečko, ki so jo vložili poslanci iz vrst NSi in Demokratov, del strategije do naslednjih volitev.
V največji vladni stranki Gibanje Svoboda ob interpelaciji ministrice ocenjujejo, da gre za del strategije pred naslednjimi parlamentarnimi volitvami, vladno koalicijo pa tako do tedaj čaka še več izzivov. "Verjetno bodo pripravljali nove referendume, uporabljali takšne in drugačne manipulativne prijeme, kot smo navajeni praktično od prvega dne, ko je nastopil ta državni zbor in ta vlada," je v izjavi za medije dejal podpredsednik Svobode Arčon.
"Že referendumsko vprašanje je temeljilo na zavajanju in manipulaciji. Če gre za izključno to vprašanje, lahko kolegica Asta Vrečko mirno spi in ji bomo stali pri tej interpelaciji ob strani," je Arčon stopil v bran ministrici.
Glede rezultatov nedeljskega referenduma pa je navedel, da rezultat glasovanja sprememb ne bo prinesel, saj v veljavi ostaja obstoječi zakon iz leta 1974.
Na vprašanje, ali bodo zdaj na podlagi obstoječe zakonodaje podelili čim več dodatkov, pa je Arčon odgovoril, da ministrica Vrečko zelo kakovostno opravlja svoje delo ter se zaveda, da morajo biti nagrade podeljene utemeljeno in argumentirano. Verjame, da bo tako ravnala tudi v prihodnje. "Dejstvo pa je, da so tisti, ki so pred leti podeljevali te nagrade, danes želeli s tem referendumom istim ljudem te nagrade ukiniti," je pripomnil Arčon.
Kljub temu, da vladna SD kot edina od koalicijskih strank ni pozivala k bojkotu pa Arčon meni, da izid referenduma za vladno koalicijo ne prinaša posledic, poudaril pa je da so SD samostojna politična stranka, ki tudi odloča samostojno. "Naše bistveno stališče je bilo, da to vprašanje ne sodi na referendum in da gre za zavajanje volivk in volivcev in zapravljanje davkoplačevalskega denarja," je poudaril.
"Nekateri vlečejo vzporednice tudi z glasovi, ki jih je opozicija, desnica dobila na zadnjih volitvah. Nekako sovpadajo tudi s tem, da se je njihovo volilno telo praktično v celoti udeležilo tega referenduma. Nekateri tudi pravijo, da je to vaja za prihajajoče volitve ali pa bodoče referendume, ki jih verjetno tudi snujejo, ki bodo seveda ponovno temeljili lažeh in manipulacijah," je še komentiral Arčon.
O popotnici za parlamentarne volitve prihodnje leto pa je prepričan, da bodo ljudje čez leto dni glasovali na podlagi njihovega dela in doseženih rezultatov, ne na podlagi referenduma, ki bo "že čez nekaj dni pozabljen", je sklenil podpredsednik vlade Arčon.
Prav tako Vrečko po njihovih besedah nosi odgovornost za vodenje kulturne politike, ki "se sprejema s škodljivimi posledicami za državljanke in državljane", se izvaja brez strokovnih analiz in investicijske dokumentacije ter brez javne razprave in dialoga z zaposlenimi in vodstvi javnih zavodov.
Očitajo ji, da "odreka najvišjo veljavo temeljnemu dogodku za nastanek Slovenije"
Z izenačevanjem zgodovine pred osamosvojitvijo Slovenije in po njej v nasprotju z ustavo pa ministrici očitajo tudi, da "odreka najvišjo veljavo temeljnemu dogodku za nastanek Slovenije – slovenski osamosvojitvi, okrog katere se je oblikovala narodna enotnost". S "postopnim uničevanjem" vrednot slovenske osamosvojitve pa po njihovi oceni deluje zoper blaginjo Slovenije, za katero bi sicer morala skladno s prisego ob izvolitvi delovati.
Predlagana interpelacija v določenem delu ponavlja očitke, ki so jih v NSi navajali že leta 2023, a interpelacije nato niso vložili. Tudi tokrat glede domnevno nevestnega in negospodarnega ravnanja omenjajo neuresničeni Muzej slovenske osamosvojitve, ki ga je ustanovila prejšnja vlada. Kot navaja predlog interpelacije, z ukinitvijo Muzeja novejše zgodovine Slovenije in Muzeja slovenske osamosvojitve ministrica ni ravnala skladno z zakonom o varstvu kulturne dediščine.
Med očitki izplačilo denarnega dela Prešernove nagrade in selitev ljubljanske Drame
Predlog interpelacije izpostavlja tudi izplačilo denarnega dela Prešernove nagrade Svetlani Makarovič in selitev ljubljanske Drame na Litostrojsko zaradi obnove stare stavbe v središču Ljubljane. Ob izplačilu Prešernove nagrade se predlagatelji s prvopodpisanim poslancem Janezom Ciglerjem Kraljem (NSi) sprašujejo, ali gre za kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja in pravic ter oškodovanja javnih sredstev in korupcijsko tveganje. Glede nadomestne lokacije SNG Drame pa ugotavljajo, da je bila ta izbrana, ne da bi ministrstvo izdelalo projektno nalogo z jasnimi merili in kriteriji ter brez poziva javnim institucijam na državni in občinski ravni.
"Poleg nezakonitih izplačil in vodenja projektov brez strokovnih analiz in investicijske dokumentacije pa se v DZ sprejemajo zakoni brez upoštevanja pripomb zainteresirane strokovne javnosti in z umanjkanjem dialoga. Posledično je bil na referendumu zavrnjen zakon o dodatku k pokojninam kulturnikov, ki ga je pripravilo ministrstvo za kulturo, ki ga vodi Asta Vrečko," še piše v predlogu interpelacije.
Med domnevno škodljivi zakoni, ki jih je DZ sprejel na predlog ministrstva za kulturo, predlog interpelacije poleg že omenjenih navaja še zakon o medijih in zakon o uresničevanju javnega interesa za kulturo.