Sobota, 18. 1. 2025, 10.16
2 uri, 21 minut
Policija ni aretirala Goloba, opozarja Ukom
Na družbenem omrežju Facebook so se od srede pojavljale plačane lažne objave o predsedniku vlade Robertu Golobu z računalniško obdelanimi fotografijami in zavajajočim besedilom, ki je nakazovalo, da naj bi premierja aretirala policija, so danes sporočili iz urada vlade za komuniciranje. Lažne objave so že odstranjene s Facebooka.
Kot so navedli v vladnem uradu za komuniciranje, je neznani avtor v plačanih lažnih objavah uporabil vizualno podlago Slovenskih novic. Poleg zavajajočega besedila, ki je nakazovalo, da naj bi Goloba aretirala policija, so lažne objave vsebovale tudi računalniško obdelani fotografiji predsednika vlade.
‼️Lažne objave o predsedniku vlade na Facebooku:
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) January 18, 2025
Na družbenem omrežju Facebook so se od 15. januarja dalje pojavljale plačane lažne objave, v katerih je neznani avtor uporabil vizualno podlago slovenskega medija @SlovenskeNovice. Objave so vsebovale računalniško obdelani…
Objave so vsebovale povezavo na spletno stran, kjer naj bi bilo več informacij o tem domnevnem dogodku. Analiza spletne strani je pokazala, da je ta popolnoma brez vsebine. "Ugotovljeno je bilo, da je bila stran registrirana januarja letos, pri čemer je lastnik spletne domene ostal anonimen," so opozorili.
"Objave so bile plačane"
Pristojne vladne službe ocenjujejo, da za temi objavami stoji neznani akter, čigar cilj je očrniti aktualno vlado in vnašati negotovost ter nestabilnost v slovensko družbo.
"Objave so bile plačane, kar pomeni, da je uporabnik plačal Facebooku, da bi jo videlo čim več ljudi. S takšnim pristopom se poveča vidnost objave in se prikaže tudi ljudem, ki ne spremljajo določenega profila," so navedli.
Na Facebooku so se v zadnjem obdobju že večkrat pojavile sponzorirane objave z grafično podobo Slovenskih novic, ki ciljno občinstvo prepričujejo, da je bil aretiran kateri od slovenskih politikov ali druga javno izpostavljena oseba. Nameni tovrstnih objav tako rekoč nikoli niso bili politični, temveč pridobitniški.
Uporabnike in uporabnice namreč poskusijo preusmeriti na tretje spletne strani in jih tam z lažnimi zgodbami ter manipulativnimi zapisi prepričati, da svoj denar naložijo na zelo pogosto neobstoječe menjalnice kriptovalut ali se včlanijo v plačljiv SMS-klub.
Lažne objave so medtem že odstranjene s Facebooka, vlada pa vse uporabnike družbenih omrežij poziva, naj ne zaupajo in ne delijo vsebin, ki se zdijo lažne ali zavajajoče. "Preden objavo delite, preverite njeno verodostojnost in se vprašajte, ali je lahko resnična," so še dodali.