Četrtek, 26. 7. 2018, 12.07
6 let, 4 mesece
Peklenska sreda: reševalci kar šestkrat s helikopterjem v gore
Ekipa helikopterskega reševanja v gorah z Brnika ima za seboj peklensko sredo. S policijskim helikopterjem so posredovali v kar šestih primerih, kar je po navedbah policije visoka številka, glede na to, da je šlo za "običajen dan sredi tedna". Glede na naraščajoče število intervencij v gorah na PU Kranj opominjajo na pomen priprave na turo.
Prvič so ekipo na intervencijo napotili, še preden je sploh začela delati. V Triglavski severni steni so bili namreč že od torka ujeti štirje alpinisti, ki so med plezanjem v Slovenski smeri zašli iz smeri in se izgubili. Čez noč so zato ostali na gori, zjutraj pa jih je s stene nepoškodovane odpeljal policijski helikopter.
Popoldne je helikopter najprej okoli 14. ure poletel na nujno reševanje na Kamniško sedlo, kjer je prevoz v dolino zaradi težjega bolezenskega stanja potreboval planinec.
Pri sotestkanju z višine nekaj metrov padla na skalo
Ob 17. uri se je pri soteskanju na območju Bohinja huje poškodovala turistka. Ko bi na nekem mestu morala skočiti v tolmun, se je ustrašila, zdrsnila in z višine nekaj metrov padla na skalo.
Okoli 18. ure sta dva planinca na območju Planine pri Jezeru zašla s poti in se znašla na zelo izpostavljenem ter skalnatem terenu, s katerega se sama nista mogla rešiti. Takoj za tem so odleteli še na Sedmera jezera po izkušeno planinko, ki se ji je po več dneh v gorah obnovila stara poškodba. Obe intervenciji sta bili po navedbah PU Kranj uspešni.
Zaradi prevoza popadljivega psa zasilno predelali helikopter
Zvečer so odleteli še na pomoč planinki z dvema psoma. Ker je bil eden izmed njiju popadljiv, so morali pred vrnitvijo z njimi v dolino zasilno predelati notranjost helikopterja, da je bil prevoz sploh mogoč.
Kot so navedli na kranjski policijski upravi, so helikopterske ekipe slovenske policije in vojske letos posredovale že v 58 intervencijah na težje dostopnih terenih, lani v 48. Letos so reševanja tudi zahtevnejša, intervencije so težje, več je poškodovanih in zaplezanih v težjih alpinističnih smereh, zelo hude so tudi posledice.
Če se bo taka situacija nadaljevala, bo avgust po ocenah policije "zelo problematičen".
Poziv turistom: Obrnite se na gorske vodnike
Kot so opozorili, "helikoptersko reševanje ni nekaj kar tako, na hitro, kot se kaže na prvi pogled, ko helikopter pride, reši in odleti. V teh reševanjih ne sme priti do napak, vsa reševanja so zahtevna, vse mora biti popolno, drugače so ogroženi reševalna ekipa, ponesrečenec in drugi, ki so na območju."
Policija tako poziva tudi turistične delavce, sobodajalce in preostale, ki skrbijo za nastanitev tujcev, naj jih seznanjajo s tem, da so slovenske gore sicer naravni biser, a tudi zelo zahtevne, zato naj se obrnejo na usposobljene gorske vodnike.
V gore le dobro pripravljeni
"Za vse planince velja, da je bistvena priprava na turo, kjer si je med drugim treba priznati tudi, koliko oziroma kakšno turo je posameznik sploh sposoben opraviti in ali je zdrav. Pred odhodom na turo je nujno še preverjanje vremena, podroben opis in označenost poti, nevarna mesta na poti, prilagoditev ture glede na zahtevnost, opremo, psihofizične zmožnosti, obveščanje in še kaj. Vsak vzpon naj bo skrbno načrtovan," so poudarili na policiji.
Opomnili so še, da je, če nekomu moči pojenjajo že med vzponom, velika verjetnost, da bo pri spustu prišlo do zdrsa ali padca. "Vsak dogodek v gorah predstavlja določeno tveganje in pomoč je daleč. Do tja ni cest in če ni mogoče reševanje s helikopterjem, se rešuje peš, kar traja," so še poudarili na Policijski upravi Kranj.