termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Od oktobra 2019 dalje bo ZZZS nekaterim zavarovancem kril stroške zobnih vsadkov. Vendar so pogoji zelo strogi, zato bo do te pravice upravičenih relativno malo ljudi.
Spremembe pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki so jih pripravljali od leta 2014, skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pa jih je potrdila sredi septembra, med drugim predvidevajo povečan obseg pravic zobozdravstvenega varstva. Med njimi so tudi zobni vsadki.
Medtem ko so ti zdaj "izjemoma pravica", bodo po novem postali "pravica, opredeljena v pravilih obveznega zavarovanja". Vendar to ne pomeni, da bodo vsesplošno brezplačni.
Spremembe, ki bodo v veljavo stopile 13. oktobra letos, uporabljati pa se bodo začele oktobra prihodnje leto, namreč opredeljujejo precej stroge pogoje, pod katerimi bo zavarovana oseba deležna brezplačnega vsadka.
"Glede na navedeno, bo ZZZS kril zobne vsadke v težjih primerih," je pogoje komentirala predstojnica zobozdravstvene dejavnosti v Zdravstvenem domu Ljubljana Šiška Aleksandra Banović Groznik. Po njenem mnenju bo do "terapije z zobnimi vsadki na račun ZZZS upravičenih relativno malo ljudi".
ZZZS bo zobne vsadke kril v težjih primerih, od prirojenih nepravilnosti do nepravilnosti čeljustnih kosti po odstranitvi tumorjev.
Foto: Reuters
Težji primeri, v katerih bo zavarovanec upravičen do brezplačnega zobnega vsadka, so prirojene nepravilnosti:
Do kritja stroška zobnega vsadka bodo upravičeni tudi zavarovanci z nepravilnostmi čeljustnih kosti po odstranitvi tumorjev do stanj, kjer so čeljustni grebeni takšni, da ne omogočajo izdelavo funkcionalne proteze.
Ne glede na pogoje, bo zavarovanec upravičen do največ štirih brezplačnih zobnih vsadkov v zgornji čeljusti in dveh v spodnji čeljusti, navajajo na ZZZS.
Ne glede na prej omenjene pogoje, nekateri zavarovanci do brezplačnih zobnih vsadkov sploh ne bodo upravičeni.
In sicer tisti, ki imajo bolezni in stanja, ki ne omogočajo vraščanja vsadka, kot so:
Prav tako zavarovalnica stroškov implantata v nobenem primeru ne bo krila:
Zobni vsadki, ki jih bo krila zavarovalnica, bodo narejeni iz titana in titanove zlitine, ki vsebuje vsaj 85 odstotkov titana. Prevleka in mostiček na zobnem vsadku bosta izdelana iz porcelana in kobaltkromove zlitine, zobna proteza na zobnih vsadkih pa iz akrilata in ulite kovinske baze iz kobaltkromove ali podobne zlitine, so nam povedali na ZZZS.
"Titanijevi zobni vsadki so že dolga leta v uporabi leta v uporabi in so varna in preverjena izbira, saj se titan kot biokompatibilen material že leta uporablja tudi na primer v ortopediji pri operacijah kolkov," pojasnjuje zobozdravnica Banović Groznik.
Zasebni zobozdravnik Matej Pirtovšek, lastnik klinike Ustna Medicina, medtem pojasnjuje, da je za izdelavo zobnih vsadkov na trgu več kot tisoč različnih sistemov in kombinacij. Kot pravi, je čisti titan primernejša izbira od titanove zlitine, "razumljivo pa je, glede na finančno stanje države, da najdražjih in najbolj preverjenih sistemov obvezno zavarovanje ne bo pokrilo."
Dodaja še, da to ne pomeni, "da je to za paciente slaba izbira, ni pa idealna". Na njihovi kliniki uporabljajo titanove vsadke Straumann in Ankylos ter cirkonijeve vsadke. Prevleke in proteze so v 90 odstotkih brezkovinske, "ki so tkivom (zobu, dlesnim) veliko bolj prijazne in seveda tudi bolj estetske". Cena vsadka je od 700 evrov dalje.
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.
Ali želite prijaviti neprimeren komentar moderatorju?
Uspešno ste prijavili komentar.
Komentar je že prijavljen.