Torek, 15. 8. 2023, 9.23
1 leto, 3 mesece
To sta ključna človeka, ki jima bo premier Golob zaupal obnovo po poplavah
Po neuradnih informacijah POP TV bo premier Robert Golob nalogo obnove krajev, cest in domov zaupal Boštjanu Šeficu, nekdanjemu državnemu sekretarju na notranjem ministrstvu v vladi Mira Cerarja in nekdanjemu svetovalcu za nacionalno varnost takratnemu predsedniku države Borutu Pahorju, ter glavnemu projektantu mostu na Pelješac Marjanu Pipenbaherju.
Tako je delovna akcija in pomoč na terenu izgledala v ponedeljek:
21.05 ZZZS je za mesec dni poenostavil pravila za pridobitev zdravil in medicinskih pripomočkov izgubljenih v ujmi
19.52 Pipenbaher in Šefic glavna pri obnovi cest in domov
19.17 V gorenjskih turističnih središčih zbirali sredstva za žrtve poplav
19.02 Rdeči križ bo 100 otrok s poplavljenih območij odpeljal na letovanje
17.31 Arso pripravlja načrt vzorčenja tal na od poplav prizadetih območjih, ministrstvo odsvetuje razkuževanje odpadkov
15.56 Občine bodo v prihodnjih dneh začele popis škode po ujmah
13.35 Civilna zaščita je za danes izdala 29 delovnih nalogov
12.15 Idrijski policisti med neurjem pomagali obvarovati tudi 300 let staro hišo
9.13 V torek na terenu okoli tri tisoč prostovoljcev
21.05 ZZZS je za mesec dni poenostavil pravila za pridobitev zdravil in medicinskih pripomočkov izgubljenih v ujmi
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je za mesec dni poenostavil pravila za pridobitev zdravil in medicinskih pripomočkov, ki so jih ljudje izgubili v nedavni ujmi. To pomeni, da je mogoč predpis zdravila ali medicinskega pripomočka na daljavo, podobno kot je to veljalo v času epidemije koronavirusa, je poročal Radio Slovenija.
Do 9. septembra je tako do novih zdravil in medicinskih pripomočkov, ki so jih ljudje izgubili v ujmi, mogoče priti brez osebne prisotnosti, to je na daljavo. Oboje je mogoče pri zdravniku naročiti po telefonu, pri tem tudi ni potrebna zdravstvena izkaznica.
Še preprosteje je, kadar ima pacient obnovljiv recept. V tem primeru se po besedah Ane Vodičar iz ZZZS pacient oglasi v ambulanti pri zdravniku, ta pa mu bo predpisal novo zdravilo, kljub temu da mu je bilo zdravilo že predpisano in da še ni poteklo obdobje, ko bi bil upravičen do novega paketa.
Podobno je pri medicinskih pripomočkih. Pacient gre k dobavitelju in bo dobil nove. To sicer po poročanju radia velja le za medicinske pripomočke potrošnega značaja, kot so denimo plenice ali lističi za sladkorne bolnike. "Če gre za pripomočke večje vrednosti, npr. invalidski voziček, pa prosimo zavarovance, da na ZZZS podajo kratko vlogo in bomo uredili tudi to," je povedala Ana Vodičar.
Začasna navodila veljajo za vse zavarovance, ne glede na to, ali živijo na območjih, ki jih je prizadela poplava ali ne, je še poročal radio.
19.52 Pipenbaher in Šefic glavna pri obnovi cest in domov
Po neuradnih informacijah POP TV bo premier Robert Golob nalogo obnove krajev, cest in domov zaupal Boštjanu Šeficu, nekdanjemu državnemu sekretarju na notranjem ministrstvu v vladi Mira Cerarja in nekdanjemu svetovalcu za nacionalno varnost takratnemu predsedniku države Borutu Pahorju, ter glavnemu projektantu mostu na Pelješac Marjanu Pipenbaherju.
Šefica bo vlada postavila za novega državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade, Pipenbaher pa bo po zgledu premierjevega strateškega sveta za zdravstvo, ki ga vodi kirurg Erik Brecelj, sodeloval v novem posvetovalnem telesu za sanacijo, ki ga bodo predvidoma sestavljali gradbeni, hidrološki, geološki in drugi strokovnjaki.
19.17 V gorenjskih turističnih središčih zbirali sredstva za žrtve poplav
V gorenjskih turističnih središčih so k pomoči žrtvam poplav pritegnili tudi turiste. Turistično društvo Gorje bo poplavljenim namenilo izkupiček vstopnin v sotesko Vintgar z dneva solidarnosti in še nekaj drugih prihodkov v skupni višini 45 tisoč evrov. V Kranjski Gori so pripravili celodnevno dobrodelno akcijo, sredstva pa so zbirali tudi na Bledu.
Sotesko Vintgar je na ponedeljkov dan solidarnosti obiskalo 3.023 obiskovalcev s celega sveta, največ iz sosednjih držav, Nemčije, Češke in Poljske. Turistično društvo Gorje in podjetje Soteska Vintgar, ki upravljata sotesko, bosta uresničila svojo zavezo in ves prihodek od prodanih vstopnic namenila žrtvam poplav. Dodala bosta še del prihodkov od gostinstva in prodaje spominkov. Tako bo skupna vrednost donacije 45 tisoč evrov.
"To je najmanj, kar lahko kot upravljavec naravne vrednote državnega pomena storimo za vse tiste, ki so potrebni pomoči po poplavah," je v sporočilu za javnost izpostavil predsednik Turističnega društva Gorje Janez Poklukar in pojasnil, da v društvu, ki že 130 let upravlja Vintgar, dobro vedo, kaj pomeni moč narave, pa tudi moč povezovanja.
Nedavna ujma je prizadela tudi sam Vintgar. "Sotesko so naši zaposleni in sodelavci po poplavah sanirali v rekordnem času. Složno, tako kot Slovenija, smo odpravljali škodo noč in dan vse dni, da smo jo lahko po sedmih dneh po poplavah spet odprli za obiskovalce. Mi smo imeli srečo in prav je, da našo srečo in složnost delimo z drugimi," je izpostavil direktor podjetja Soteska Vintgar Bojan Traven.
Da bodo pomagali prizadetim v poplavah, so se odločili tudi v Zgornji Savski dolini. Kranjskogorsko turistično gospodarstvo je v sodelovanju s Turizmom Kranjska Gora in Območnim združenjem Rdečega križa Jesenice v ponedeljek pripravilo celodnevno dobrodelno akcijo Kranjska Gora za Slovenijo. Prizadetim v poplavah bodo namenili dohodke od prodaje izdelkov in storitev.
V Kranjski Gori so pripravili dobrodelni koncert, na katerem so med drugim nastopili Zvita feltna, Vili Resnik, Denis Porčič - Chorchyp, Alenka Gotar in Marko Stanković. Vstop je bil prost, obiskovalci pa so lahko oddali prostovoljne prispevke za žrtve poplav. Z dobrodelnim koncertom so tako domačinom kot domačim in tujim gostom dali možnost, da tudi oni pomagajo.
Tudi gosti, ki v teh dneh počitnikujejo na Bledu, so lahko pomagali prizadetim v poplavah. Na prireditvi Pivo in gin ob jezeru, ki je pretekli konec tedna potekala na jezerski promenadi, so namreč vse tri dni organizirali tudi akcijo zbiranja denarja za žrtve poplav. Kot so sporočili iz Turizma Bled, kjer so pri akciji sodelovali z Območnim združenjem Rdečega križa Radovljica, so zbrali 3.370 evrov.
19.02 Rdeči križ bo 100 otrok s poplavljenih območij odpeljal na letovanje
Rdeči križ Slovenije (RKS) v sodelovanju z Zdraviliščem RKS Debeli rtič s sredstvi donatorjev organizira brezplačno letovanje za okoli 100 otrok z območij, ki so jih poplave najbolj prizadele. Otrokom bo na letovanju za psihosocialno podporo in pomoč med drugim na voljo tudi specialni pedagog, so sporočili iz RKS.
Letos poleti so v RKS s sredstvi različnih donatorjev že omogočili brezplačno letovanje 990 socialno ogroženim otrokom. V prihodnjih dveh tednih pa bodo še skoraj 100 otrokom pomagali začasno pozabiti na težave in stiske, povezane z vodno ujmo.
Poleg strokovne službe in animatorjev bo otrokom na voljo tudi specialni pedagog, ki jim bo nudil psihosocialno podporo in pomoč, poleg tega bodo otroci deležni tudi učne ure prve pomoči. Prve stiske po ujmi so se namreč začele najprej kazati pri starejši, v zadnjem času pa tudi pri najmlajših, so še sporočili.
"Pri Rdečem križu Slovenije smo − tudi v tem izredno težkem obdobju za Slovenijo − zavezani načelu, da pomoč ponudimo vsem, ki jo potrebujejo, prednost pa vsekakor dajemo socialno najšibkejšim," so zapisali.
Od prejšnjega četrtka so aktivirali ekipe prve pomoči, ki na najbolj ogroženih področjih poleg prve pomoči nudijo tudi psihosocialno podporo. Prav tako na posamezna področja dostavljajo ustekleničeno vodo in brezalkoholne napitke, mleko, prehranske pakete, hrano, higienske potrebščine, čistila in pripomočke za čiščenje.
17.31 Arso pripravlja načrt vzorčenja tal na od poplav prizadetih območjih, ministrstvo odsvetuje razkuževanje odpadkov
Agencija RS za okolje (Arso) pripravlja načrt vzorčenja tal na območjih, ki so bila popravljena, so sporočili z ministrstva za okolje, podnebje in energijo. Na ministrstvu obenem pozivajo prebivalce, da pri odstranjevanju posledic nedavnih ujm na odpadkih ne uporabljajo dezinfekcijskih sredstev, saj ta negativno vplivajo predvsem na tla.
Načrt vzorčenja tal bodo predvidoma do konca tedna posredovali vsem občinam, ki so bile prizadete v nedavnih poplavah, so v sporočilu za javnost pojasnili na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Ob tem so dodali, da se je za morebitno vzorčenje posameznih vrtov smiselno odločiti po izdelanem Arsovem načrtu vzorčenj.
Voda, ki je poplavila območja in prostore, je namreč onesnažena, ker so v njej lahko kanalizacijska voda, odpadki, trupla živali, nevarne snovi, večji predmeti in blato, so kmalu po poplavah opozorili pristojni.
V teh dneh poteka sanacija območij, ki so jih prizadeli nedavne poplave in zemeljski plazovi. Ob tem nastajajo tudi ogromni kupi odpadkov, ki se odlagajo na za ta namen posebej določena mesta.
Na ministrstvu se trudijo, da se odpadki čim prej odpeljejo v zbirne centre. Prebivalce ob tem pozivajo, da na odpadkih ne uporabljajo dezinfekcijskih sredstev, ker lahko s tem postanejo odpadki nevarni. Sama sredstva pa imajo tudi negativen vpliv na okolje, predvsem na tla, so danes še sporočili z ministrstva.
15.56 Občine bodo v prihodnjih dneh začele popis škode po ujmah
V več občinah po državi bodo v prihodnjih dneh začeli popis škode, ki so jo za seboj pustile nedavne ujme. Marsikatera občina si bo pri popisu škode zaradi velikega obsega prizadetih območij pomagala tudi s kadri iz drugih občin, so pojasnili župani nekaterih najbolj prizadetih občin. Nekateri si pri tem želijo predvsem pomoči strokovnjakov.
V občinah Kamnik in Črna na Koroškem bodo popis začeli v sredo, sta pojasnila župan občine Kamnik Matej Slapar in županja občine Črna na Koroškem Romana Lesjak.
Lesjakova je ob tem poudarila, da bodo popis začeli na lokacijah, kjer je ta za zdaj mogoč, predvsem znotraj samega središča Črne. Marsikje v okolici popis namreč še ni mogoč, saj trenutne razmere tega ne dopuščajo, je pojasnila.
V občini Mengeš bodo popis škode začeli predvidoma v četrtek ali petek, je pojasnil župan Bogo Ropotar. Da bodo v prihodnjih dneh začeli popis, je potrdil tudi škofjeloški župan Tine Radinja. Mozirski župan Ivan Suhoveršnik pa je napovedal, da bodo popise gotovo začeli v drugi polovici prihodnjega tedna.
Škodo po občinah bodo popisovale posebne komisije, ki jih bodo sestavile občinske oblasti.
V občini Kamnik so ekipe za popis škode že pripravljene, saj so že popisovale škodo, ki je nastala po junijskih in julijskih neurjih, je dejal Slapar. Posamezne komisije bodo osredotočene na ločena področja − na škodo na infrastrukturi, objektih, kmetijskih površinah in gospodarskih objektih. V komisiji bo po en predstavnik občine in strokovnjak za področje, za katerega je komisija pristojna.
Kot je ocenil Ropotar, bo za popis škode v Mengšu potrebnih kar nekaj ekip, te pa bodo morale vključevati tudi strokovnjake, da bo popis čim bolj natančen. Podrobnosti se bodo dogovorili v sredo, trenutno predvidevajo okoli pet ekip, ki si jih bodo prizadevali sestaviti iz posameznikov znotraj občine. Imajo pa tudi že nekaj možnosti, da najamejo strokovnjake iz drugih občin.
Po pomoč strokovnjakov zunaj občine se bodo obrnili v Črni na Koroškem, saj, kot je ocenila županja, sami niso dovolj strokovno podkovani, da bi podali ustrezne ocene. Lesjakova si želi, da bi bili v teh komisijah med drugim tudi geologi in statiki, zato bo v sredo zjutraj poklicala na različna ministrstva in jih prosila za strokovno pomoč.
V občini Mozirje so se za zdaj dogovorili, da bodo imeli za popis škode šest skupin, v katerih bodo predstavniki občinskega sveta in tisti, ki sodelujejo v različnih občinskih odborih, je pojasnil Suhoveršnik.
V Škofji Loki trenutno iščejo strokovnjake, ki bodo sodelovali v teh komisijah, je dejal Radinja. Da bodo ta popis čim hitreje opravili in tako pomagali občanom, pa bodo te komisije popolnjevali tudi z že ponujeno pomočjo iz drugih občin.
Ocene o tem, koliko časa bo popis škode potekal, se med občinami, ki so bile sicer prizadete v različnem obsegu in tudi na različne načine, razlikujejo. Suhoveršnik računa, da bo popis opravljen v roku treh tednov. Ropotar medtem ocenjuje, da bi bili prvi rezultati popisa lahko znani konec meseca ali v prvih desetih dneh septembra. Slapar meni, da bo popis škode zaključen do sredine septembra, ko se izteče rok za oddajo obrazcev v sistem Ajda.
Da bi bil popis lahko zaključen v roku meseca ali dveh, je na podlagi podobnih izkušenj iz prejšnjih ujm ocenil Radinja. Lesjakova pa je prepričana, da bo zaradi velikega obsega škode popis verjetno trajal kar nekaj mesecev.
Obsežne poplave, ki so Slovenijo zajele v začetku avgusta, so povzročile škodo v več občinah, predvsem na Koroškem, Savinjskem, Škofjeloškem in nekaterih delih osrednje Slovenije. Ponekod je poškodovana predvsem infrastruktura, v nekaterih občinah pa so bili poplavljeni številni objekti in kmetijske površine. Pred tem so škodo v velikem delu države povzročila tudi julijska silovita neurja z močnimi nalivi in sunki vetra, ponekod tudi s točo.
13.35 Civilna zaščita je za danes izdala 29 delovnih nalogov
Civilna zaščita je za danes izdala 29 delovnih nalogov za skupine prostovoljcev pri odpravljanju posledic poplav. Kot je za STA ocenil Curk, bi lahko zagotovili prostovoljce tudi za sredo, če se potrebe pojavijo. Pojasnil je, da pa prejemajo zahteve za materialno pomoč, ki so v postopku realizacije.
Obenem je poudaril, da na prizadetih območjih trenutno še vedno potrebujejo podporo predvsem z gradbeno mehanizacijo.
Z današnjim dnem se sicer končuje štiridnevno obdobje obsežnejših akcij pomoči prostovoljcev na območjih, ki so jih nedavno prizadele poplave. Vrhunec je bil sicer v ponedeljek, ki ga je vlada razglasila za dan solidarnosti in hkrati dela prost dan.
Po navedbah Curka je bilo za ponedeljek za organizirane skupine prostovoljcev izdanih 84 delovnih nalogov. Pri tem je poudaril, da delovni nalog za skupine obsega tudi več kot 100 oseb. Podatka o točnem številu oseb, ki so pomagale na terenu, po njegovih pojasnilih sicer nimajo, ker se v aplikacijo posamezne osebe prijavijo kot vodje skupin.
Curk je v ponedeljek sicer ocenil, da je bilo v ponedeljek na terenu med 11 tisoč in 12 tisoč ljudi, ki so se prijavili prek aplikacije Poplave 2023. Poleg navedenega so približno dva tisoč ljudi obvestili, da za pomoč sorodnikom ali za reševanje svojih nepremičnin, kjer sicer nimajo stalnega prebivališča, potrdil oz. delovnih nalogov ne potrebujejo, je še pojasnil Curk.
12.15 Idrijski policisti med neurjem pomagali obvarovati tudi 300 let staro hišo
Zemeljski plazovi, ki so nastali kot posledica nedavnih hudih neurij, so prizadeli tudi prebivalce v Idriji. Eden od njih je resno ogrozil Rudarsko hišo ter dve sosednji stanovanjski hiši. Idrijski policisti so iz obeh hiš, ena je stara 300 let, evakuirali dve starejši občanski, ki sta se v ponedeljek zahvalili policistom za požrtvovalnost.
Zaradi obilnega deževja so narasli hudourniki, na več mestih pa so se sprožili zemeljski plazovi. Eden od njih je resno ogrozil Rudarsko hišo na Bazoviški ulici v Idriji, ki spada v kulturno dediščino Idrije, ter še dve sosednji stanovanjski hiši, so v sporočilu za javnost pojasnili na Policijski upravi (PU) Nova Gorica.
Idrijski policisti so zaradi neposredne nevarnosti za življenje in premoženje še isti dan iz obeh stanovanjskih hiš evakuirali dve starejši občanki, ki sta noč preživeli na varnem pri sorodnikih. Dokler se stanovalki nista vrnili v svoji hiši, so policisti nadzirali plazišče in izpraznjeni hiši pod njim, saj prazne hiše in nezavarovano premoženje predstavljajo priložnost za tatove.
V ponedeljek sta obe občanki obiskali policijsko postajo v Idriji in se policistom zahvalili za izjemno hitro odzivnost in požrtvovalnost pristojnih služb za zagotovitev njune varnosti. Ena izmed občank je še posebej izpostavila, da je bila zaradi razmer zelo prestrašena in se je bala za svoje življenje kot tudi za 300 let staro hišo, ki je že več generacij v lasti njene družine in ima zanjo veliko sentimentalno vrednost, so navedli na PU Nova Gorica.
"Za nas policiste je to še ena majhna, a pomembna zgodba o uspehu, ko gre za zagotavljanje varnega in vzpodbudnega življenjskega prostora. Namreč ravno tako kot dejanska varnost je pomembno tudi to, da se ljudje v svojem okolju počutijo varne, da vedo, da v težkih trenutkih ne bodo ostali sami, in da se lahko z zaupanjem zanesejo na nas," so poudarili.
9.13 V torek na terenu okoli tri tisoč prostovoljcev
Pri civilni zaščiti na praznični torek pričakujejo med dva in tri tisoč prostovoljcev, ki bodo na teren napoteni prek delavnih nalogov in aplikacije Poplave 2023. V ospredju bodo predvsem gradbeniki in tehnične ekipe, štabi pa bodo današnji dan med drugim izkoristili tudi za počitek ekip, ki ves ta čas delajo po terenu, poroča MMC.
Kot je povedal poveljnik regijskega štaba za Notranjsko Sandi Curk, se bo število prostovoljcev v naslednjih dneh zmanjšalo, štabi pa bodo to izkoristili tudi za počitek ekip, ki vse ta čas delujejo na terenu. "Še vedno potrebujemo vašo roko pomoči in pomoč v gradbenem materialu, seveda v nekoliko zmanjšanem obsegu. Še vedno vas prosimo, da se prijavite in ponudite svojo pomoč. Hvala, da ste z nami," je povedal Curk.
Na terenu bodo v večji meri uporabili gasilce, ki so bolj izkušeni in bodo tudi opravljali dela od pranja in razkuževanja, je povedal prvi mož civilne zaščite Srečko Šestan, ki je opozoril vse, ki zbirajo predvsem hrano, da se glede zbiranja pomoči skoordinirajo z Rdečim križem in s Slovensko karitas, saj imajo polna skladišča.
Že v ponedeljek so s poljskim vojaškim letalom v Slovenijo pripeljali 33 palet humanitarne pomoči v vrednosti 80 tisoč evrov, ki jo je Poljska Karitas namenila prizadetim v nedavnih ujmah. Letalo je med drugim pripeljalo 25 razvlažilnikov. Danes pa bo po poljskih cerkvah potekal dan solidarnosti s Slovenijo, kjer bodo zbirali sredstva za prizadete v poplavah.
S poljskim vojaškim letalom so v Slovenijo pripeljali 33 palet humanitarne pomoči v vrednosti 80 tisoč evrov.
Poleg 25 sušilcev poplavljenih prostorov je Poljska Karitas v Slovenijo poslala 16 palet higienskih potrebščin, sedem palet orodja, lopat, metel in drugih čistilnih sredstev, štiri palete trajno pakirane hrane ter šest palet novih oblačil, posteljnine in odej.