Četrtek, 28. 1. 2021, 17.35
3 leta, 11 mesecev
Mesec zelo nezadovoljen z dogajanjem v KUL; vabilo prejel tudi Jelinčič
Koordinator Levice Luka Mesec je v izjavi v DZ o dogajanju v KUL in vprašanju konstruktivne nezaupnice danes poudaril, da so bili v Levici od začetka 100-odstotno konstruktiven partner KUL, je pa dejstvo, da se stvar vleče predolgo. Kot je dejal, umazanega perila ne bo pral javno, a je zelo nezadovoljen s tem, kako se v zadnjih dneh dela v KUL.
"Kljub vsem peripetijam v zadnjih mesecih nismo nikoli skakali pred kamere ali javno provocirali sporov znotraj Koalicije ustavnega loka (KUL)," je v izjavi, ki je bila sicer namenjena zahtevi za odprtje petkove seje odbora DZ za zadeve EU, povedal Luka Mesec. Po njegovih navedbah si vsi želijo ali se trudijo, da bi lahko bila konstruktivna nezaupnica vložena čim prej, da se preštejejo, poroča STA.
Napovedal je, da se bodo partnerji KUL o dogajanju v svojih vrstah pogovorili na prvem sestanku prihodnji teden. "Tam se bo tudi treba odločiti, kako naprej," je dodal Mesec.
Po sestanku prihodnji teden bo, kot pravi, odgovoril tudi na vprašanje, ali ima predsednik DeSUS Karl Erjavec še zaupanje Levice oziroma ali je po njihovem mnenju še vedno najprimernejši kandidat za predsednika morebitne vlade.
Erjavec je namreč 19. januarja ob nestrinjanju dela KUL, tudi Levice, umaknil soglasje h kandidaturi za predsednika vlade. Napovedal je vnovično vložitev konstruktivne nezaupnice takoj, ko bodo prisotni vsi poslanci, ki jo podpirajo. Tedaj je namreč ugotavljal, da so nekateri odsotni zaradi okužbe s koronavirusom ali samoizolacije.
Pod predlog nezaupnice vladi Janeza Janše je bilo podpisanih 43 poslancev LMŠ, SD, Levice, SAB in DeSUS, z izjemo poslanca DeSUS Branka Simonoviča, spomni STA.
Erjavec ima sicer težave s podporo svojih poslancev, ki tudi potem, ko je svet stranke podprl formalno priključitev stranke v KUL, dajejo različna sporočila. V torek so se poenotili, da bodo še naprej delovali v eni poslanski skupini. O tem, ali bodo v prihodnje opozicija ali bodo sodelovali s koalicijo, se niso pogovarjali. O prihodnjem delovanju se bodo prihodnji teden pogovorili z vodstvom stranke.
Predsednica SD Tanja Fajon in predsednik LMŠ Marjan Šarec sta v sredo izrazila pričakovanje, da se DeSUS čim prej izreče oziroma da Erjavec pove, kako je s položajem njegovih poslancev. Fajonova je ugotavljala, da projekt konstruktivne nezaupnice ne gre po pričakovanjih. Partnerje KUL je pozvala, da vnovič opredelijo strategijo o nadaljnjih korakih oziroma cilj zamenjave aktualne vlade.
Vabilo prejel tudi Jelinčič
Predsednik opozicijske SNS Zmago Jelinčič pa je danes povedal, da je znova prejel vabilo v KUL oziroma je pretekli teden k njemu prišel "Erjavčev odposlanec", ki ga je spraševal o novi vladi in možnosti sodelovanja v projektu rušenja Janševe vlade. "V zvezi s tem mi je dejal, da lahko za to, da prestopim, dobim, kar želim," je za STA pojasnil Jelinčič. Zatrdil je, da se je osebi, ki pa je ne želi razkriti, zahvalil in povedal, da to ne pride v poštev.
Po njegovih besedah so v SNS tudi podpisali sporazum o sodelovanju z Janševo vlado v korist Slovenije. "Nikakor ne privolimo v to, da bi zaradi parcialnih zasebnih interesov izdali državo," je še dodal Jelinčič.
Levica pripravlja interpelacijo zoper šolsko ministrico
V Levici so se ostro odzvali na dejstvo, da se v obalno-kraški in zasavski regiji po štirih dneh pouka za učence prvega triletja v šoli, s prihodnjim tednom to spet spreminja v pouk na daljavo. Ministrica za izobraževanje Simona Kustec mora oditi takoj, menijo, zato v Levici v sodelovanju z opozicijo pripravljajo njeno interpelacijo.
Možnost interpelacije Kustečeve se je omenjala že minuli teden, ob tistem, ko so LMŠ, SD, SAB in Levica vložile interpelacijo zoper ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja. Tudi njemu med drugim očitajo neuspešno spopadanje z epidemijo covida-19, piše STA.
47