Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Metka Prezelj

Sreda,
10. 10. 2018,
12.03

Osveženo pred

6 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,11

1

Natisni članek

Natisni članek

otroci šola

Sreda, 10. 10. 2018, 12.03

6 let, 1 mesec

Ljubljanske šole opozarjajo na neznanca, ki v avto vabita otroke

Metka Prezelj

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,11

1

otroci šola Kranj | Foto Bojan Puhek

Foto: Bojan Puhek

Na območju Osnovne šole Danile Kumar za Bežigradom naj bi opazili črno-bel BMW z dvema moškima, ki naj bi otroke vabila v avto in jim pri tem ponujala sladoled. Eden naj bi sedel spredaj, drugi zadaj. Od staršev osnovnošolca v Osnovni šoli Prule smo prejeli obvestilo, v katerem šole starše preventivno opozarjajo na "nadlegovanje otrok v okolici ljubljanskih šol". Policija opozarja, da vsako opozarjanje na še nepreverjene informacije ustvarja nepotrebno paniko. 

Osnovno šolo Danile Kumar je o primeru obvestil eden od staršev. "Enega od otrok je na poti iz šole neznanec v avto vabil s sladoledom, zato je stekel domov in o tem takoj povedal mami, ona pa je pravilno reagirala in dogodek prijavila policiji, nato je obvestila še nas. Staršem smo poslali obvestilo in o tem takoj naslednji dan govorili tudi z otroki v šoli. Norosti se dogajajo povsod okrog nas, zato se otroke trudimo ozaveščati, kaj storiti ob takšnih dogodkih, in na srečo se je otrok odzval pravilno," je dogodek pojasnila Mojca Mihelič, ravnateljica Osnovne šole Danile Kumar.

Obvestilo o dogodku so staršem že poslale tudi nekatere druge ljubljanske šole. Kot je v obvestilu zapisala ravnateljica Osnovne šole Prule, česa podobnega pri njih niso opazili, kljub temu pa so starše prosili, naj bodo pozorni in se z otroki pogovorijo o ravnanju v takšnih situacijah. V obvestilu še piše, da naj bi moška v avtomobilu opazili tudi v okolici osnovnih šol Poljane in Ledina.

Policija prejela prijavo zgolj za območje Bežigrada

Na ljubljanski policiji so nam potrdili, da so z dogodkom seznanjeni, prijavo pa so prejeli zgolj za območje Bežigrada, za območje središča Ljubljane niso bili obveščeni. Prepričani so, da so šole v območju središča Ljubljane staršem obvestilo poslale preventivno, da bi starše opozorile, naj bodo pozorni in naj se z otroki o tem pogovorijo.

Knjiga, branje, otrok
Novice Razpis za slovensko pravljico: negativce naj predstavlja tujerodna invazivna vrsta

Policisti nadzirajo okolico šole

"2. oktobra smo prejeli prijavo ogovarjanja otroka iz vozila na območja Bežigrada. Policisti so ob prijavi nemudoma začeli aktivnosti in preverjanje okoliščin. Prav tako so v kritičnem času (začetek in zaključek pouka) izvajali kontrole v okolici šole s prisotnostjo policistov v civilu in uniformi. Kontrole še potekajo, vendar takšno vozilo do zdaj ni bilo opaženo. O podobnih dogodkih na drugih območjih Ljubljane nismo bili obveščeni," so nam sporočili s Policijske uprave Ljubljana.

Na OŠ Poljane in Ledina dogodka niso zaznali, so pa bili o tem obveščeni

Pomočnica ravnatelja Osnovne šole Poljane Anuška Vidmar Brezec nam je dejala, da so bili o primeru obveščeni tudi oni, zato je tudi ravnatelj njihove šole staršem poslal obvestilo, naj bodo pozorni, se z otroki pogovorijo o tem ter v primeru, če bi karkoli opazili, obvestijo šolo. Kot je dejala, so bili s tem zgolj seznanjeni, za zdaj pa na njihovi šoli ni še nihče poročal o podobnem dogodku.

Zasebni zavod Kengurujčki
Novice ''Sreča je, da se je trpinčenje otrok končalo'' #video

Podobno nam je dejala tudi pomočnica ravnateljice na OŠ Ledina Katarina Rigler Šilc. O dogodku so jih obvestili zaskrbljeni starši, ki imajo znance z otroki v Osnovni šoli Prule, kjer so prejeli obvestilo. Kot je dejala Rigler Šilčeva, so zadevo vzeli resno in se takoj posvetovali s policistom njihovega okrožja. Ta je presodil, da za zdaj ni vzroka, da bi staršem pošiljali obvestilo o dogodku. V vsakem primeru bodo starši takoj obveščeni o morebitnih novih dogodkih.

Policija letno prejme nekaj deset podobnih prijav

Kot so nam povedali na policiji, se policisti takoj odzovejo na vsako obvestilo o dejanju ali dogodku, v katerem so udeleženi otroci. Enako velja tudi v primerih vabljenja otrok v vozila. Vsak primer obravnavajo individualno.

Statističnih podatkov o prijavah, ki se nanašajo na ogovarjanje otrok, ne vodijo, potrdijo pa lahko, da letno prejmemo nekaj deset takih prijav, so zapisali.

Policija slika | Foto: Ana Kovač Foto: Ana Kovač

Slovenska policija do zdaj ugrabitve otroka z vozilom še ni obravnavala

Samo ogovarjanje otrok nujno še ne predstavlja prekrška ali kaznivega dejanja oziroma grožnje, pravijo na policiji.

"O dogodkih nismo vedno obveščeni od staršev ali otrok. Občasno zaznamo informacije o takšnih dogodkih na spletu ali po obvestilih oziroma opozorilih, ki so dana s pomočjo medijev ter s strani tistih oseb, ki so karkoli slišale o teh dogodkih. Kot vedno v takšnih primerih so policisti začeli zbiranje obvestil in preverjanje okoliščin," so povedali.

Do zdaj slovenska policija še ni obravnavala ugrabitve otroka, ki bi jo izvedle osebe s kombijem ali drugim vozilom.

Zasebni zavod za varstvo otrok Kengurujčki.
Novice Surovo ravnanje z otroki: ne le otroci, tudi starši bodo potrebovali pomoč

Velikokrat ugotovijo, da se vabljenje otrok v vozilo ni zgodilo 

Policisti pri svojem delu ugotavljajo, da se pogosto dogodek oz. vabljenje otrok v vozilo ni zgodilo. V nekaterih primerih so ugotovili, da je bilo vozilo dejansko na nekem kraju, vendar je bilo z nadaljnjim zbiranjem obvestil in razgovori ugotovljeno, da nahajanje vozila in oseb na določenem kraju nima nikakršne povezave z otroki in je bilo to, na primer, dostavno vozilo ali sami stanovalci, otroci pa niso bili ogroženi. Vozilo se je, na primer, ustavilo pred prehodom za pešce in z zvočnim znakom opozorilo otroke, da lahko prečkajo vozišče, a so se otroci 'belega kombija' ustrašili in zbežali, so zapisali na policiji.

Otrokom je treba pojasniti, kaj naj naredijo v podobni situaciji

"Policisti namenjajo veliko časa ozaveščanju otrok o pravilnem vedenju in odzivih v morebitnih nevarnih situacijah. Otrokom je treba pojasniti, kaj naj naredijo, kam naj se zatečejo v nevarni situaciji, kajti vsak stik, komunikacija z neznano osebo še ne pomeni nevarnosti. Otroka je treba učiti, da lahko neznani osebi odgovori na vprašanje, vendar se v pogovor ne zapleta in ostane na varnostni razdalji. Z neznanci naj ne odhajajo, tudi če so njihove ponudbe mamljive," svetuje policija.

"Policisti v okviru preventivnih predavanj po šolah opozarjajo otroke na okoliščine, ki so lahko v takšnih primerih zanje nevarne, in jih učijo, kako naj reagirajo. Tudi starši lahko v pogovoru z otroki pojasnijo, kako se obnašati v stikih z neznanci. Tak pogovor ne sme potekati pod vtisom medijskega poročanja o takšnih pojavih," pravijo na policiji.

Obveščanje, preden policisti preverijo informacije, povzroča paniko

"Takojšnje obveščanje s pomočjo družabnih omrežij oz. interneta ter medijev, preden policisti preverijo informacije, povzroča paniko in tako imenovani 'domino efekt', saj si praviloma obvestila sledijo po določenih časovnih intervalih v različnih krajih po Sloveniji. Ko gre za otroke, se vpletejo čustva, ne reagiramo več racionalno, posledično vsako informacijo vzamemo za verodostojno, pa niti ni nujno, da je taka. Širjenje nepreverjenih informacij povzroča strah, paniko in nezaupanje, ne glede na dejstvo, da takšne ugrabitve še nismo obravnavali," opozarjajo na policiji.

Zelo pomemben je pogovor, poudarjajo. "Starši razmišljajo, da otrok ne bi obremenjevali v najnežnejšem obdobju njihovega življenja, vendar je ravno ta začetek zelo pomemben. Starši naj se ne pogovarjajo z otroki, kadar gre za odmevne primere, kadar so pod vplivom čustev, ampak s pomočjo pripomočka, lahko bi bil to strip ali knjiga, in predvsem v mirnih situacijah na način, ki je sproščujoč in ne ogrožajoč," priporočajo na policiji.

"Seveda pa še enkrat poudarjamo, da se bodo policisti vedno odzvali v primerih 'vabljenja otrok v vozila' ali 'ogovarjanja otrok iz vozil', preverili vse okoliščine dogodkov, poskušali ugotoviti identiteto voznika oz. potnikov, predvsem pa ugotoviti namen oz. motiv ogovarjanja otrok oz. ali je do dogodka sploh prišlo," so dodali.
Ne spreglejte