Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
16. 4. 2024,
16.54

Osveženo pred

7 mesecev, 1 teden

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,79

Natisni članek

Natisni članek

novogradnje poplave hiša hiša gradnja

Torek, 16. 4. 2024, 16.54

7 mesecev, 1 teden

Lastnikom uničenih hiš na izbiro 12 rešitev nadomestitvenih gradenj

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,79
nadomestne gradnje | Lastniki hiš, uničenih v poplavah, ki jih bo predvidoma treba odstraniti, imajo sicer na voljo štiri možnosti: da se preselijo v stanovanje ali hišo, ki je že zgrajena, da od države kupijo nadomestno nepremičnino, da prejmejo odškodnino ali da se odločijo za nadomestitveno gradnjo. ( Avtorji: Katja Aljaž, mag. inženir arhitekt Matej Mejak, univerzitetni diplomirani inženir arhitekture, Janez Flerin, študent arhitekture) | Foto Ministrstvo za solidarno prihodnost

Lastniki hiš, uničenih v poplavah, ki jih bo predvidoma treba odstraniti, imajo sicer na voljo štiri možnosti: da se preselijo v stanovanje ali hišo, ki je že zgrajena, da od države kupijo nadomestno nepremičnino, da prejmejo odškodnino ali da se odločijo za nadomestitveno gradnjo. ( Avtorji: Katja Aljaž, mag. inženir arhitekt Matej Mejak, univerzitetni diplomirani inženir arhitekture, Janez Flerin, študent arhitekture)

Foto: Ministrstvo za solidarno prihodnost

Ministrstvo za solidarno prihodnost je v sodelovanju z zbornico za arhitekturo in prostor na natečaju izbralo 12 arhitekturnih rešitev, med katerimi bodo lahko izbirali upravičenci do nadomestitvenih gradenj zaradi v lanskih ujmah uničenih hiš. Pet rešitev je iz kategorije eno- in dvostanovanjskih stavb, tri so za dvojčke, štiri pa za vrstne hiše.

Na natečaj je prispelo 21 elaboratov, v katerih je bilo 58 arhitekturnih rešitev. Natečajna komisija je med njimi izbrala 12 rešitev, so danes sporočili z ministrstva.

Fotogalerija
1
 / 3

Spomnili so, da so se za natečaj odločili, ker so ocenili, da na trgu ni ustreznih kakovostnih in finančno dostopnih rešitev tipskih stavb, ki bi ljudem zagotovile sodoben novi dom. "Z natečajno zasnovo smo želeli vplivati tudi na izbiro arhitekturnih tipologij, s čimer se bo ob boljšem vključevanju zgrajenih stavb v lokalno okolje izboljšala tudi trajnostna raba prostora. Z racionalno zamejitvijo velikosti uporabne bivalne površine smo naslovili tudi okoljski vpliv graditve nadomestitvenih stanovanjskih objektov," so zapisali.

Začeli bodo izvajati javna naročila

Natečajne rešitve so predstavljene na spletnih straneh zbornice za arhitekturo in prostor, najprimernejše pa bodo kmalu predstavili tudi v posebnem spletnem katalogu, so napovedali na ministrstvu.

V natečajnih pogojih so določili enostanovanjsko hišo, dvostanovanjsko hišo, dvojček in vrstno hišo. Stavbe, pri katerih je bila predvidena velikost uporabne bivalne površine od 90 do 122 kvadratnih metrov, so morale biti načrtovane tako, da jih bodo lahko ljudje po vselitvi s preprostimi posegi nadgradili in prilagodili svojim potrebam.

Lastniki uničenih hiš v poplavah imajo na voljo štiri možnosti

Kot so napovedali februarja ob objavi natečaja, bodo na podlagi odločitve razpisne komisije začeli izvajati javna naročila, v vmesnem času pa bodo za gradnjo nadomestitvenih objektov po potrebi razvijali nove prostorske izvedbene akte, ki bodo omogočali umeščanje v prostor. Pri umeščanju v prostor in izbiri lokacij bodo upoštevali načela trajnostnega upravljanja prostora.

Lastniki hiš, uničenih v poplavah, ki jih bo predvidoma treba odstraniti, imajo sicer na voljo štiri možnosti: da se preselijo v stanovanje ali hišo, ki je že zgrajena, da od države kupijo nadomestno nepremičnino, da prejmejo odškodnino ali da se odločijo za nadomestitveno gradnjo.

Preberite še:

Poplave, Luče
Novice Popoplavna gradnja: izbirali bodo lahko med petimi tipi hiš #video
Luka Basi in Ivana Kovač
Trendi Luka Basi bo porušil gostinski objekt na Koroškem, v katerega je investiral
MIK Celje, MIKrovent
Trendi Mlada družina končno zaživela v zdravih bivalnih razmerah
Ne spreglejte