Torek, 30. 1. 2024, 20.11
9 mesecev
KPK: Primer poslanca SDS smo odstopili policiji
S Komisije za preprečevanje korupcije so za Siol.net opozorili, da so že oktobra lani policiji in Računskemu sodišču RS odstopili preiskavo zadeve, povezane z domnevno nezakonitimi dejanji poslanca SDS Zorana Mojškerca. Pojasnili so, da so glede Mojškerca vodili dva ločena postopka – enega o sumu kršitev določb s področja premoženjskega stanja, kar so odstopili pristojnim organom pregona, drug postopek pa je potekal v povezavi s sumi korupcije in kršitve drugih določb Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, kjer pa KPK kršitev ni potrdila.
Včeraj smo poročali, da KPK po naših informacijah ni ugotovila, da navedbe v prijavi poslanca SDS Zorana Mojškerca komisiji niso dovolj dobra podlaga za utemeljen sum kršitve, kar zadeva poslančevo premoženjsko stanje in pristojnosti KPK, da ga preiskuje, ter obravnavo prijave zato zavrnila. Poslanec po ugotovitvah KPK obenem naj ne bi kršil predpisov tudi z vidika pristojnosti drugih (preiskovalnih) organov.
Danes so nas s KPK opozorili, da so po prijavi Mojškerca, ki jo je podala preiskovalna komisija državnega zbora, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja političnih strank, vodili dve zadevi. Ena se je nanašala na sum kršitve določb s področja premoženjskega stanja, druga pa na sume korupcije in kršitve drugih določb Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK).
Spomnimo, preiskovalna komisija državnega zbora, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja političnih strank, je še pod vodstvom prejšnje predsednice komisije Mojce Šetinc Pašek (takrat poslanke stranke Gibanje Svoboda, zdaj pa nepovezane poslanke) predlagala KPK, naj preveri sumljivo ravnanje poslanca SDS Zorana Mojškerca in z njim povezanih poslovnih subjektov.
Komisija sumov kršitev iz lastne pristojnosti, to je kršitev ZIntPK, ni potrdila, zato je postopka ustavila, je pa že oktobra 2023 zaradi zaznanih sumov nepravilnosti iz pristojnosti drugih organov zadevo odstopila v reševanje policiji in Računskemu sodišču RS. Na področju premoženjskega stanja je KPK sodelovala tudi s Finančno upravo RS in jo obvestila o zaključku zadeve.
Sumljivi naj bi bili dvigi na bankomatih, poslanec se tudi ni spomnil ključnih dogodkov
Parlamentarno preiskovalno komisijo je sicer zanimalo predvsem poslovno sodelovanje poslanca SDS Zorana Mojškerca z Boštjanom Averjem, takratnim samostojnim podjetnikom, ki naj bi Mojškerčevemu podjetju Geopolar nakazal približno 45 tisoč evrov, ti pa naj bi nato pristali na Mojškerčevih osebnih računih.
Poslanec SDS Zoran Mojškerc je lani spomladi moral plačati slabih 300 evrov kazni, ker konec marca ni odgovarjal na vprašanja parlamentarne preiskovalne komisije, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja političnih strank. Poslanec SDS v glavnem ni hotel odgovarjati niti na vprašanja članov preiskovalne komisije niti na vprašanja o porabi javnih sredstev, ki jih je pridobilo nekdanje Mojškerčevo podjetje. Mojškerc se je prek pooblaščenca na sklep pritožil, vendar mu sodišče ni pritrdilo.
Parlamentarna komisija, ki se osredotoča predvsem na financiranje največje opozicijske stranke pred zadnjimi volitvami, je kot domnevno sporna navedla tudi izobraževanja ljubljanske svetniške skupine SDS v letih od 2019 do 2022. Za ta je ljubljanska občina podjetju Geopolar, ki je bilo takrat v stoodstotni lasti poslanca SDS Zorana Mojškerca, plačala 41 tisoč evrov, kar v tem obdobju pomeni skoraj polovico vseh prihodkov.
Čeprav je od zadnjih nakazil takrat minilo le dobro leto, se Mojškerc na zaslišanju komisije konec marca lani ni mogel spomniti, o čem naj bi mestne svetnike izobraževali, prav tako ne, kdo je ta izobraževanja izvajal. Tako parlamentarni preiskovalci sumijo, da izobraževanje ni bilo nikoli izvedeno, saj naj bi iz dokumentacije tudi izhajalo, da je Mojškerc denar praviloma še isti dan nakazal na enega od svojih osebnih transakcijskih računov, nato pa ga dvigoval v gotovini.