Četrtek, 10. 8. 2023, 10.25
1 leto, 4 mesece
Kdaj bodo izginili kupi smeti?
Ljudje so takoj, ko je to vreme dopuščalo, zavihali rokave in začeli s čiščenjem svojih domov, z odstranjevanjem uničenih kosov pohištva, elektronske in druge opreme. Pred hišami in ob cestah so se posledično začele kopičiti smeti. Da bi bilo kupov smeti čim manj, na pristojnem ministrstvu za okolje, podnebje in prostor ljudi pozivajo, naj smeti odlagajo le na za to označena mesta, naj odpadnega lesa in smeti ne zažigajo in jih ne odlagajo v gozd, na travnike in druge površine, kjer bi lahko to imelo negativne vplive na okolje. Ocenjujejo, da bi lahko vse odpadke iz občin v regijske centre, kjer odpadke ločujejo, prepeljali v 14 dneh.
Občine so v večini primerov zagotovile mesta za zbiranje komunalnih odpadkov, ponekod zbiranje komunalnih odpadkov poteka pred hišami. Cilj ministrstva za okolje, podnebje in prostor pa je, da se frekventnost pobiranja in odvažanja odpadkov iz občin v zbirne centre, kjer odpadke ustrezno ločujejo, v najbolj prizadetih občinah poveča in da čez 14 dni ne bomo več gledali kupov smeti.
Na ministrstvu zagotavljajo, da sistem odvoza odpadkov na poplavljenih območjih deluje, da so vseskozi v kontaktu s Civilno zaščito in z regijskimi centri za obdelavo odpadkov ter da komunalna podjetja odvoze zagotavljajo tudi na težko dostopnih mestih, kot so Mežica, Črna na Koroškem in zgornja Savinjska dolina.
Občinske javne službe in pogodbeniki Civilne zaščite zagotavljajo odvoz zbranih komunalnih odpadkov od mesta zbiranja do regijskih centrov, kjer se odpadki primerno ločijo in se zagotovi njihova ustrezna predelava.
Obremenjeni so vsi zbirni centri v državi, a imajo dovolj kapacitet in Slovenija po besedah ministra Bojana Kumra ne bo zaprosila za mednarodno pomoč pri odvozu odpadkov. Težave glede mehanizacije in zagotavljanja dodatnih kontejnerjev zaenkrat ustrezno rešuje Komunalna zbornica, poleg tega si komunalna podjetja med seboj pomagajo.
Država bo krila vse stroške odvoza odpadkov, od občine do zbirnih centrov, prav tako bo krila strošek glede nevarnih odpadkov. Na ministrstvu sicer informacij o morebitnem izlitju nevarnih snovi nimajo.
Na nekaterih začasnih odlagališčih se količine odpadkov že zmanjšujejo, drugod še naraščajo.
Gradbene odpadke je treba odpeljati v zbirne centre.
Poleg uničenih stanovanjskih objektov je povsem neuporabnih veliko vozil. Glede ravnanja z uničenim avtomobilom ima glavno besedo zadnji imetnik vozila, ki mora to oddati na zbirnem mestu oziroma v obratu, kjer vozilo proti plačilu razstavijo.
Kam z odmrznjenim mesom in drugimi živili?
Marsikomu je voda zalila kletne prostore in hladilnike ter skrinje, polne hrane. Ob tem se pojavlja vprašanje, kam z biološkimi odpadki, tudi z morebitnim odmrznjenim mesom in drugimi živili. Da bi preprečili morebitno širjenje bolezni in neprijetnih vonjav, je treba biološke odpadke oddati v črne zabojnike. Številnim je voda zabojnike odnesla in v tem primeru morajo ljudje preveriti, kje na njihovem območju lahko oddajo odpadna živila.
Za odvoz živalskih trupel in večjih količin odmrznjenega mesa je v Sloveniji vzpostavljena javna služba.
Režim zbiranja odpadkov se spreminja
Nadaljnje aktivnosti ministrstva gredo v smeri komuniciranja s CZ, regijskimi centri in občinami. Občinam so skladno z navodili generalne direktorice direktorata za okolje Tanje Bolte ravno danes posredovali ponoven dopis z dodatnimi pojasnili pri obravnavi določenih tokov odpadkov.
V dopisu znova poudarjajo, da je kakršnokoli sežiganje odpadnega lesa in drugih odpadkov prepovedano, saj lahko to povzroči izpuste škodljivih snovi v zrak in s tem dodatno obremenjuje okolje ter ogroža zdravje ljudi.
Občine pozivajo prebivalce, naj pri nadaljnjem čiščenju v največji možni meri odpadke ločujejo na način, kot to počnejo običajno.
Spreminja pa se tudi režim zbiranja odpadkov. Zbiranje odpadkov se ne bo več izvajalo na začasnih prevzemnih mestih, ki so jih v času izrednega dogodka vzpostavili v občinah.
Občine in ljudje se pri reševanju posledic poplav soočajo s številnimi izzivi, tudi z ogromnimi količinami odpadkov.