Četrtek, 9. 1. 2014, 15.28
8 let, 7 mesecev
Kako so farmacevti podkupovali hrvaške zdravnike
Nedavno je na Hrvaškem odjeknila novica, da so zaradi prejemanja podkupnin spisali obtožnico za 364 zdravnikov. Pred nekaj dnevi je Jutarnji list objavil članek, v katerem razkrivajo, kako je deloval sistem kupovanja zdravnikov.
V lanskem letu so farmacevtska podjetja na Hrvaškem za honorarje zdravnikom zapravila 29,8 milijona kun, kar je skoraj 4 milijone evrov. S tem so plačevali okoli 3000 zdravnikov, še kakšnih 6000 pa je prejemalo darila. Farmacevtska podjetja so bila to dolžna prijaviti Hrvaškemu zavodu za zdravstveno zavarovanje, ker jih k temu veže dogovor o etičnem oglaševanju.
Verjetno pa je dejanska vsota precej višja. to je za časopis potrdil tudi direktor zavoda za zdravstveno zavarovanje Siniša Varga: "Daril in honorarjev ne prijavljajo zdravniki, temveč podjetja."
"Zdravnica neke bolnice je v enem letu farmacevtskemu podjetju s predpisovanjem njihovih zdravil naredila milijon kun dobička. Ob koncu leta ji je predstavnik tega podjetja povedal, da ji bodo v prihodnjem letu en odstotek te vsote izplačali v darilih, potovanjih in honorarjih za svetovanje," je novinarjem razložil bivši zaposleni v farmacevtskem podjetju.
Eden od načinov plačevanja zdravnikom so prav fiktivna predavanja in svetovanja. Denimo farmacevti za 15 minut predavanja zdravnika plačajo tudi s tisoč in več evri. Priljubljena so tudi darila, ki jih farmacevtska podjetja poklanjajo ob koncu leta, njihova cena pa je tudi tisoč evrov. Darila so lahko vse od ženskih torbic do pohištva in potovanj.
Priznala je, da so ji iz Farmala dajali darila, potovanja, bone: "Darila Farmala so bila darila za nekaj, kar bi tako ali tako morali storiti: predpisovati cenejša zdravila." Večino daril in prejetega denarja je podarila revnim. Od leta 2007 je dobrodelnim organizacijam nakazala za več kot 15.000 evrov pomoči. Večina tega denarja je prišla od farmacevtskih podjetij.
Raziskava, ki jo je izvedel Ekonomski institut v Zagrebu, pa je pokazala, da zdravnikov in medicinskega osebja na Hrvaškem ne podkupujejo le farmacevtska podjetja, temveč tudi bolniki. Glede na pridobljene podatke se je 11 odstotkov Hrvatov že kdaj srečalo s podkupovanjem v zdravstvu, 200 tisoč ljudi pa je že dalo podkupnino zdravniku ali medicinski sestri. V deset odstotkih teh primerov so navedli, da so tako zahtevali zdravniki.