Petek, 4. 2. 2022, 10.44
2 leti, 11 mesecev
Kaj se dogaja v Sloveniji? To nam sporočajo z vlade.
"V svetu sledimo povečanju števila primerov okužb, predvsem v Evropi, a minimalno. Drugod število primerov upada, medtem ko se število smrti, predvsem v ZDA in Aziji, povečuje," je o trenutnem epidemiološkem stanju po svetu na današnji vladni novinarski konferenci povedala namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Nuška Čakš Jager. V Sloveniji še nismo na zeleni veji. Naše število potrjenih okužb na sto tisoč prebivalcev v zadnjih 14 dneh močno presega povprečje Evrope.
"Po poročilu Svetovne zdravstvene organizacije v svetu prevladuje različica omikron, "je pa zanimivo, da 57 držav poroča o vedno hitrejši rasti oblike BA.2 omikrona," je povedala Čakš Jagrova.
Stanje glede covid-19 po svetu
Omikronu sledimo praktično že povsod, delež je blizu 90 odstotkov po vsem svetu (83,4 odstotka), je še dejala. Zaznavajo še nekaj različice delta, medtem ko so vse preostale oblike v precej manjšem odstotku.
V Evropski uniji že blizu milijona smrti
Do včeraj smo v Evropski uniji potrdili več kot 86 milijonov primerov, bližamo se milijonu smrti.
Štirinajstdnevno število potrjenih primerov na sto tisoč prebivalcev raste, približno za od 0,6 do 1 odstotka, trenutno je število 3.605 primerov na sto tisoč prebivalcev.
Negativen trend zaznavajo v vedno več državah, najbolj v Italiji, Španiji, na Irskem in v Belgiji. Polno cepljenih nad 18 let v EU je blizu 82 odstotkov, pri čemer je razmik med posameznimi državami zelo velik.
Nuška Čakš Jager, @NIJZ_pr: Število okužb med starejšimi se veča, zato je pričakovano povečano število hospitalizacij s časovnim zamikom. Trenutno je v EU izjemno hiter prenos okužb, velik pritisk na zdravstveni sistem in celotna manjša funkcionalnost družbe. pic.twitter.com/Bqztnb6Z4j
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) February 4, 2022
Tveganja za nove primere in smrti še vedno visoko
Evropski center za spremljanje bolezni navaja, da je v Evropi stabilno število novih primerov in tudi smrti. "A kljub temu se je število držav z zelo visoko stopnjo tveganja povečala na 13. Štirinajst držav ima visoko, tri države zmerno stopnjo tveganja," je ob tem dejala Čakš Jagrova.
Iz centra so sporočili še, da je v povezavi z omikronom manj težjih oblik bolezni, manj hospitalizacij in da je v državah z visoko stopnjo precepljenosti zaščita pred hujšim potekom bolezni dokazano boljša, predvsem pri tistih s poživitvenim odmerkom.
Na splošno je zaščita po cepljenju in prebolevnosti nekoliko nižja, zato je velik del populacije dovzeten za okužbo in teh okužb je trenutno, ob hitrem širjenju omikrona, bistveno več.
V Sloveniji največ okužb med otroki in delovno populacijo
V Sloveniji imamo predvsem lokalne vire okužb, ni ožjih skupkov in vnosov okužb iz tujine.
Najverjetnejša lokacija okužbe se izredno spreminja. Večina ljudi v anketiranju noče sodelovati ali pa navedejo, da ne vedo, s kom so bili v stiku in kje.
Nuška Čakš Jager, @NIJZ_pr: Naše število potrjenih okužb na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh močno presega povprečje Evrope. pic.twitter.com/GG6lkD6s4o
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) February 4, 2022
Največje število okužb zaznavamo v starostni skupini od pet do 14 let, sledi skupina od 35 do 44 let. "Če pa gledamo delež na število prebivalcev znotraj starostnih skupin, se ta povečuje v starostni skupini 75 let in več ter v šolski populaciji od petih do 14 let," je pojasnila Čakš Jagrova.
Med ljudmi, starimi več kot 18 let, je v Sloveniji cepljenih 70 odstotkov z enim in 68 odstotkov z vsemi odmerki. Poživitveni odmerek je prejela približno četrtina vseh cepljenih.
Število okužb se povečuje tudi v domovih za starejše, a so ti brez simptomov.
"Ne čakajte na obvestila in nasvete," je pred podaljšanim koncem tedna še opozorila namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na NIJZ in med drugim dodala: "Vsak, ki izve, da je okužen, lahko obvesti vse svoje kontakte, s katerimi je bil v času kužnosti."
Nuška Čakš Jager, @NIJZ_pr: Ne čakajte na obvestila in nasvete. Vsak, ki izve, da je okužen, lahko obvesti vse svoje kontakte, s katerimi je bil v času kužnosti. To pa je dva dni pred pojavom simptomov oz. pred potrjeno okužbo pri asimptomatskih. pic.twitter.com/Bw0r8nBduF
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) February 4, 2022
56