Sobota, 24. 5. 2025, 11.14
8 minut
S kongresom SDS zagnala priprave na volitve, Janša še deseti mandat na čelu stranke

Prvak SDS Janez Janša stranko vodi že od leta 1993 in mu bo članstvo danes torej uradno podelilo še deseti mandat.
Slovenska demokratska stranka bo na svojem 13. kongresu dokazala, da je programsko in terensko najmočnejša stranka v Sloveniji, je pred kongresom dejal poslanec SDS Tomaž Lisec. S srečanjem članov stranke v Ormožu, ki poteka pod sloganom Za ustavno večino razuma, se začenjajo tudi priprave na naslednje državnozborske volitve, je dejal Lisec. Na kongresu je že deseti mandat dobil Janez Janša, ki stranko vodi od leta 1993, zato je Lisec moral odgovoriti tudi na vprašanje, ali je dobro, da Janša že 32 let vodi SDS in ima torej stranka že več desetletij na čelu istega človeka. Komentiral je tudi zaušnico, ki jo je stranka prejela na parlamentarnih volitvah leta 2022, po izteku mandata tretje Janševe vlade.
Janša najstabilnejši
"Janez Janša je s svojim delom dokazal, da lahko stranko z lahkoto vodi še en mandat. Je fizično, psihično in politično eden od najstabilnejših politikov v Sloveniji in zato je tudi bila med članstvom izražena volja, da je samo on kandidat za predsednika, ki bo danes verjetno tudi potrjen," je dejal Lisec. Spremenjeni statut namreč določa, da se neposredne volitve predsednika opravijo na volilnih občinskih konferencah stranke pred kongresom, danes so tako rezultat le še razglasili.
Mini diktatura
Lisec je v izjavi novinarjem pred kongresom glede prihodnjih parlamentarnih volitev izrazil pričakovanje, da se bodo ljudje prijeli za denarnico in ugotovili, da jim je bila prejšnja Janševa vlada veliko bolj naklonjena. To bodo po njegovem mnenju ugotovili obrtniki, gospodarstveniki, kmetje in tudi navadni državljani. "Ugotovili bodo, da jim ta država vsak dan postavi kakšno novo birokratsko oviro ali pa sprejme kakšen nov davek. Verjetno si tega državljani ne zaslužijo, ampak si zaslužijo manjše davke, manj birokracije in večjo sproščenost pri njihovem delu. Skratka to, kar so nekateri imeli za svobodo, postaja neka mini diktatura."
"Ravnamo drugače kot nove stranke, ki obljubljajo skoraj nebesa na zemlji, potem pa ugotovimo, da za njimi ostanejo neka mlakuža, različna preigravanja, različni novi politični obrazi. Naša retorika je preprosta – ljudem povedati resnico," je dejal poslanec SDS Tomaž Lisec.
Kaj pa volilna zaušnica 2022?
Kako Lisec komentira ugotovitev, da so na prejšnjih volitvah dobili veliko zaušnico, ko so po koncu mandata tretje Janševe vlade ob visoki udeležbi pristali na drugem mestu, z veliko večino pa je zmagalo Gibanje Svoboda predsednika vlade Roberta Goloba? Bo stranka to upoštevala, se prilagodila, spremenila retoriko? Lisec pravi, da zaradi ljudi ne spreminjajo svojega programa, ki je jasen že zadnjih 30 let.
Ni nebes na zemlji
"Ravnamo drugače kot nove stranke, ki obljubljajo skoraj nebesa na zemlji, potem pa ugotovimo, da za njimi ostanejo neka mlakuža, različna preigravanja, različni novi politični obrazi. Naša retorika je preprosta – ljudem povedati resnico. Včasih zaboli, ampak slej ko prej se izkaže, da je resnica tista, ki obvelja."
Rdeča nit kongresa v letu pred volitvami so programske usmeritve stranke. Delegate tako čakata obravnava ter potrjevanje predloga programa SDS in predloga nosilne resolucije Vzemi državo nazaj. Tvoja je., ob tem pa še 14 področnih resolucij.
Te po navedbah stranke sledijo enotnemu cilju, ki ga postavlja že nosilna resolucija, in sicer, da "spremembe okrog nas, politika zblojene levice v EU in v Sloveniji" terjajo dopolnitve ustavnega reda. Za to bosta potrebni "ustavna večina razuma" in visoka zmaga SDS na volitvah, so prepričani. "Ugrabljena država zavira naš razvojni potencial. Ustvarja družbo neenakosti in privilegijev za izbrance. (...) Da bi vzeli nazaj ugrabljeno državo, bo potrebnega veliko trdega dela. Ponekod ne bodo dovolj zgolj klasične reforme, treba bo strukturo postaviti na novo," piše v predlogu resolucije.
Kongres bo prav tako odločal o spremembah statuta ter volil člane izvršilnega in nadzornega odbora. Podpredsednike stranke pa bo kasneje na predlog predsednika SDS imenoval svet stranke.
Nekdanji mariborski župan, danes pa član stranke Franc Kangler je pred začetkom kongresa ocenil, da stanje v državi ne potrebuje dodatnega komentarja, saj lahko "vsak malo razumen človek ugotovi, da tako nizko in tako plitko" država še ni bila. Na današnjem kongresu pričakuje pozitivno sporočilo, da je SDS vredna zaupanja in pripravljena prevzeti odgovornost za prihodnost slovenske države. Tudi sam ostaja politično aktiven in na parlamentarnih volitvah namerava kandidirati za poslanca. "Tisti, ki nosimo v srcu Slovenijo in odgovornost, se moramo znova izpostaviti," je prepričan.
Kongresa največje opozicijske stranke se udeležuje tudi večina vidnejših posameznikov stranke, med drugim podpredsedniki SDS, poslanci in evropski poslanci. Med prisotnimi je tudi več gostov. Med bolj znanimi je opaziti odvetnika Francija Matoza in nekdanjega gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, ki ni član stranke, je pa član njenega strateškega sveta.
Počivalšek pričakuje, da bo danes slišati, kaj je treba narediti za to, da bo Slovenija "spet normalna". Vsi glavni kazalniki, ki kažejo, v kakšni kondiciji smo, po njegovih besedah slabijo – padajo produktivnost, bruto domači proizvod in industrijska proizvodnja. To kaže na to, da je treba nekaj spremeniti. Predvsem pa je po njegovi oceni slabo stanje duha, "po katerem je na eni strani delo nečastno, dobiček pa sramota". Na vprašanje o njegovi ponovni politični aktivaciji pa je dejal: "Vse gre po korakih. Najprej je treba priti do tega, da bo kaj mogoče, potem pa bomo delali tako, kot smo delali prej."
STA