Četrtek, 22. 5. 2025, 14.14
4 ure, 44 minut
Grožnje slovenskim okrožnim sodiščem in sodnikom #video
Kriminalisti še preiskujejo ozadje groženj, ki jih je policija prejela v sredo zjutraj, ko je neznani storilec sporočil, da je na treh slovenskih sodiščih nastavil razstrelivo. Zanimivo je, da so se grožnje pojavile le nekaj dni po razkritju načrtov za beg iz mariborskega zapora, ko so napovedovali rezanje rešetk in celo napad z raketometom, vendar pa dogodka naj ne bi bila povezana. Ozadje dogodka je pojasnil Primož Ogrinc, predstavnik Sektorja za organizirano kriminaliteto na Upravi kriminalistične policije Generalne policijske uprave (GPU).
Neznani storilec je v sredo zjutraj prek elektronske pošte policiji zagrozil, da je nastavil eksplozivno sredstvo na treh sodiščih, in sicer v Mariboru, Celju in Ljubljani, je v uvodu pojasnil Primož Ogrinc, vodja oddelka za terorizem in ekstremno nasilje pri GPU.
Policisti so se takoj povezali s predstavniki sodišč in poskrbeli za varnost tako objektov kot zaposlenih, pomagali so jim tudi pravosodni policisti.
Preiskavo so prevzeli pri Policijski upravi Maribor, usmerja pa jo Okrožno državno tožilstvo v Mariboru. Ogrinc je še pojasnil, da grožnje niso bile usmerjene proti določenim sodnikom, temveč konkretnim sodiščem.
Zato so tudi ukrepi splošne narave, prav tako preiskujejo kaznivo dejanje povzročitve splošne nevarnosti. Več podatkov zaradi interesa preiskave ni podal.
Gre za pričakovane dogodke
Po Ogrinčevih besedah gre za "dogodke, ki so pričakovani, nekako sovpadajo s sojenji, policija je na to pripravljena in se vedno tudi odzove, prav tako sodišča, zadeve so v bistvu že utečene, naše sodelovanje je odlično", je komentiral.
Na vprašanje o preiskanosti podobnih dejanj pa je ocenil, da so "glede na zakonske možnosti, ki jih imajo", uspešni, "bi si pa želeli bolj fleksibilno zakonodajo, ki bi nam omogočala hitrejše pridobivanje podatkov".
Grožnje je po seji vlade komentiral tudi notranji minister Boštjan Poklukar. "Obžalujem in obsojam takšne grožnje neodvisnim institucijam, kot seveda sodišče je, nenazadnje je to tudi neki vzvod pritiska na sodišče, na sodnike in to niti ni najbolje za stopnjo demokracije v državi," je dejal. Prepričan je, da bo slovenska policija tudi to grožnjo preiskala in našla storilca.

Predsednica Sodnega sveta Urška Kežmah je v izjavi za STA grožnje najostreje obsodila. "V demokratični in pravni državi so takšna dejanja nesprejemljiva in pomenijo neposreden napad na neodvisnost sodstva ter na temeljna načela pravne države," je poudarila. Sodniki opravljajo svojo funkcijo v javnem interesu, neodvisno in nepristransko, pri čemer so vezani izključno na ustavo in zakon, meni. "Vsak pritisk ali grožnja, ki poskuša vplivati na sodne odločitve, pomeni poseg v njihovo neodvisnost in ogroža varnost posameznikov, ki so dolžni soditi po svoji vesti in pravnem prepričanju," je zapisala.
Tudi sodni svet je pristojne pozval, naj z največjo resnostjo obravnavajo primere groženj ter zagotovijo učinkovito zaščito sodnikov in nemoteno delovanje sodnega sistema. Spoštovanje pravne države in neodvisnega sodstva je namreč temelj civilizirane družbe.