Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gašper Lubej

Torek,
20. 5. 2025,
14.47

Osveženo pred

2 uri, 36 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,67

Natisni članek

Natisni članek

umor droga kriminal Maribor zapor napad

Torek, 20. 5. 2025, 14.47

2 uri, 36 minut

Policija o napadu z raketometom: sledili so jim več mesecev

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,67
Zapor v Mariboru | Foto STA

Foto: STA

Policija je razkrila podrobnosti načrtovanega napada na mariborski zapor z raketometom, ki ga je preprečila po večmesečni preiskavi. Po štirih hišnih preiskavah so pridržali štiri osumljence, načrtovali pa so osvoboditev Dina Muzaferovića - Cezarja, ki je zaprt zaradi suma, da je naročil umor Satka Zovka. Cezar je s pomagači zunaj zapora komuniciral s kriptiranim telefonom. Medtem je direktor Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Denis Perše zagotovil, da so slovenski zapori varni, bodo pa sprejeli dodatne ukrepe za še večjo varnost.

Scenarij z rezanjem rešetk

Cezar je kot vodja dobro organizirane mednarodne kriminalne združbe s telefonom usmerjal člane združbe, poleg napada z raketometom pa so kot drugo možnost načrtovali pobeg z rezanjem zaporniških rešetk, je na novinarski konferenci dejal direktor uprave kriminalistične policije Matjaž Jerkič.

Iz zapora usmerjal kurirje

Dejal je, da so v hišnih preiskavah zasegli drogo, opremo za pakiranje drog in več telefonov. "Ključna ugotovitev kriminalistične preiskave, ki jo je usmerjalo specializirano državno tožilstvo in jo še vedno usmerja, je, da je kriminalno združbo vodil pridržani iz mariborskega zapora. Združba je komunicirala s kriptiranimi aplikacijami. Vodja kriminalne združbe je člane kriminalne združbe, ki so opravljali pretežno kurirske posle, usmerjal iz zaporniške celice."

Niso načrtovali strelskega napada

Jerkič je zanikal poročanje medijev, da naj bi osumljenci načrtovali tudi napad s strelnim orožjem na uslužbence zapora. Šlo je torej za načrt za napad z enim raketometom, s katerim bi naredili odprtino v poslopju zapora in omogočili pobeg Cezarju. Druga možnost pa je bilo rezanje zaporniških rešetk.

Je bil ključen skesanec?

Jerkič ni odgovoril na vprašanje, ali je bilo za preiskavo načrtovanega pobega ključno pričanje skesanca v primeru umora Zovka. Pri zaščitenih pričah gre namreč za zelo občutljive podatke, ki so označeni z visoko stopnjo tajnosti. "Lahko pa rečem, da policija zbira obvestila na različne načine, v okviru mednarodnega policijskega sodelovanja in z lastno dejavnostjo. V konkretni kriminalistični preiskavi smo izvajali tako klasične kot prikrite preiskovalne ukrepe," je dejal direktor uprave kriminalistične policije.

Satko Zovko, ki se je v preteklosti pisal Kekić, je bil leta 2014 na sodišču v BiH obsojen na pet let zapora zaradi preprodaje drog. Bil je skesana priča v preiskavi proti članom hudodelske združbe, znane kot Škaljarski klan. Pričal naj bi proti Cezarju. Šest dni po umoru Zovka na Brdu v Ljubljani so policisti pridržali tri ljudi, osumljene vpletenosti v umor Zovka. Ena izmed njih je bil tudi Cezar, ki so ga prijeli v ljubljanskih Črnučah.

Kako je prišel do telefona?

Policija ni ugotovila, kako je Cezar prišel do telefona, je pa Jerkič poudaril, da se preiskava nadaljuje. "Kriminalna združba je še vedno aktivna na območju Bosne in Hercegovine in Slovenije." 

Pohvalil se je

Prvi kriminalist v državi se je pohvalil, da je policija v tej zadevi opravila učinkovito delo. Dodal je, da so dobro sodelovali z upravo za izvrševanje kazenskih sankcij in specializiranim državnim tožilstvom.

Direktor slovenskih zaporov Denis Perše je prepričan, da aktualni primer ni razgalil slabega varnostnega stanja v zaporu. | Foto: STA Direktor slovenskih zaporov Denis Perše je prepričan, da aktualni primer ni razgalil slabega varnostnega stanja v zaporu. Foto: STA Kaj pravi direktor zaporov?

"Pomirim lahko svoje sodelavce, da je zadeva z veliko pomočjo policije pod nadzorom. Zavodi za prestajanje kazni zapora so varni. Bomo pa sprejeli določene varnostne ukrepe, s katerimi bomo zagotovili varnost še na višji ravni," je dejal direktor uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Denis Perše.

Kaj delajo zunanji pomagači?

Pri pripornikih pogosto odkrijejo telefone. "Zavodi za prestajanje kazni zapora nismo hermetično zaprti, stoodstotne varnosti ni," je pojasnil. Različni prepovedani predmeti oziroma substance prihajajo v zapor na različne načine, denimo preko paketov ali svojcev, ki prihajajo na obiske. "Problematične so tudi naše lokacije v urbanem okolju, nekateri zunanji pomagači mečejo prepovedane substance in predmete tudi prek zidov," je dejal Perše.

Lani so pregledali več kot 13 tisoč paketov. "Bili smo relativno uspešni pri zaznavanju in najdbi tovrstnih predmetov. Samo v letu 2024 smo zasegli 589 kosov mobilnih telefonov."

Ni slabega stanja v zaporu

Direktor slovenskih zaporov je prepričan, da aktualni primer ni razgalil slabega varnostnega stanja v zaporu. Opozoril je na resnost in odgovornost dela, ki ga opravljajo zaposleni, predvsem pa na ustrezen odziv vseh pristojnih organov, ki skrbijo za varnost v Sloveniji.

Perše ni seznanjen z domnevnimi odpovedmi zaposlenih, je pa potrdil strah med pravosodnimi policisti po ponedeljkovih objavah v medijih. "Tudi sam lahko rečem, da sem bil v ponedeljek proti večeru presenečen nad objavo." Po tem so imeli pogovore tako s sindikati kot z vodstvom zavoda in so "jasno povedali, kaj in na kakšen način se bomo organizirali in preprečili morebitne poskuse bega".

vklenjeni kriminalec
Novice Obtožnica proti članom kriminalne združbe Dina Muzaferovića - Cezarja
Zapor v Mariboru
Novice Policija naj bi preprečila napad z raketometi na zapor v Mariboru
Mateja Gončin tožilka
Novice Tožilka: V tistem trenutku sem se počutila ogroženo s strani policije
Tožilka Mateja Gončin
Novice Tožilka Gončin v kazenski pregon več posameznikov na policiji
Ne spreglejte