Sobota, 12. 8. 2023, 13.17
1 leto, 4 mesece
Solze in obup. Na voljo je telefonska psihološka podpora žrtvam poplav #video
Objavljamo pretresljiv video posnetek s prizorišč ujme, žrtve ne morejo skrivati solz in obupa. Danes je pričel delovati telefon za psihološko podporo žrtvam poplav. Cilj je preprečevati razvoj globljih duševnih težav, saj se številni prebivalci prizadetih območij srečujejo s psihološkimi posledicami travmatičnega dogodka. Za območje Črne na Koroškem, Mežice, Solčave, Luč, Mozirja ter naselij proti Ljubnem ob Savinji od danes do preklica zaradi varnosti velja poseben režim za dostop prostovoljcev, ki bi želeli pomagati čistiti v ujmi prizadeta območja. Dostop brez naloga civilne zaščite ni mogoč.
20.15 Kako hitro lahko zgradimo nove mostove?
17.23 Delovati je začel telefon za psihološko podporo žrtvam poplav
16.07 Minister Poklukar: Do novih dokumentov poplavljeni brez upravne takse
14.58 Pomoč iz zraka v ujmi nepogrešljiva
13.07 MZEZ: Rusija Sloveniji pomoči ni ponudila
12.20 To so točke z omejenim dostopom
11.32 Gasilci ob porečju Savinje zaznali onesnaženost z nevarnimi snovmi
10.15 Civilna zaščita vsem prostovoljcem: nujna je prijava na aplikaciji
9.52 Madžarska Sloveniji pošilja nov paket pomoči
9.51 Na Koroškem sortiranje odpadkov po ujmi in pregledovanje plazov
9.00 Marjan Šarec o pomoči Ukrajine: Oni vedo, kaj je uničenje
8.39 V Zgornji Savinjski dolini težave z velikimi kupi odpadkov po ujmi
5.30 Policisti napovedujejo strožji nadzor v gorah, opozorila planincem glede poškodovanih poti
0.30 Na v ujmi najbolj prizadetih območjih velja poseben režim za dostop prostovoljcev
20.15 Kako hitro lahko zgradimo nove mostove?
Mostovi, ki so se porušili, so večinoma stari, grajeni za takratne razmere, pravi strokovnjak za mostove Viktor Markelj.
"Mostovi naj bi se vedno gradili z zadnjimi znanji iz stroke in tehnike, to pomeni, da je treba upoštevati vsa znanja od hidroloških, meteoroloških do tehničnih. To so stari mostovi, bili so primerni za tisto obdobje. Vidite, da so zdržali 50 in več let, vmes pa so se zgodile te spremembe," je povedal za TV Slovenija.
Intenzivnost vremenskih pojavov je bistveno večja kot nekoč, z gradbenimi posegi pa smo precej spremenili okolje. "Imamo nove strehe, nove pločnike, ceste in dvorišča, imamo nove ceste in gozdne poseke. Vse te stvari zbirajo vodo in jo v trenutku dovajajo v vodotoke, medtem ko so se prej počasi dovajale skozi zemljo. Zemlja je pila, voda je potrebovala nekaj ur, morda ves dan, danes pa pride v nekaj minutah," je pojasnil. Vse to bo nujno upoštevati pri načrtovanju rekonstrukcij in gradenj v poplavah uničenih mostov.
Kako hitro lahko zgradimo nove mostove in kaj bo ob gradnji treba upoštevati? "Novi mostovi bodo morali biti večji in omogočati večji pretok vode. V hudourniških rekah pa se je treba izogniti stebrom v strugi. "Manjše reke, kot so Meža, Savinja v zgornjem toku in Dravinja – tu je mostove mogoče narediti brez podpore v reki, to je tudi smiselno," je prepričan Markelj.
Nov most denimo na regionalni cesti čez Mežo je lahko zgrajen hitro, a težava pri nas je birokracija, saj se eno leto pridobivajo mnenja in soglasja, v tem času se naredijo načrti, gradnja enega takega mostu pa traja eno gradbeno sezono," je še dodal.
17.23 Delovati je začel telefon za psihološko podporo žrtvam poplav
Danes je v okviru Društva psihologov Slovenije začela delovati telefonska linija za podporo žrtvam poplav. Na brezplačni številki 080 30 64 bodo na voljo usposobljeni psihologi. Telefon bo deloval vsak dan med 16. in 22. uro.
Po poplavah se prebivalci prizadetih območij srečujejo s psihološkimi posledicami travmatičnega dogodka. Psihologi, pripadniki civilne zaščite, so jim v prvih dneh že ponudili pomoč, včeraj so denimo štirje pripadniki enote za psihološko pomoč v Črni na Koroškem ponudili pomoč prebivalcem in reševalcem, v občini Kamnik pa reševalcem nujne medicinske pomoči. Nadaljnjo pomoč bo zagotovilo ministrstvo za zdravje.
Veliko je psihologov tako v okviru društva psihologov kot zunaj njega, ki so pripravljeni nuditi prostovoljno pomoč in sodelovati v tej akciji. "Strah jih je, da se bo nesreča ponovila, negotovi so, kaj jih čaka v prihodnosti, kdo ima občutek nemoči, krivde, nekateri občutijo žalost, jezo, imajo težave s spanjem ali apetitom. Koga drugega skrbi za svojce na prizadetih območjih," je pojasnila predsednica psihološkega društva Anja Podlesnik.
Svetovalci bodo prisluhnili klicateljem, jim dali prostor, da izrazijo svoja občutja, razmišljanja o različnih rešitvah, kako se spoprijeti s stresom. "Cilj psihološke opore je razvijanje občutka varnosti, pomirjenosti, povezanosti, zaupanja v to, da bo skupnost učinkovito razreševala podobne situacije, da se bomo znali spoprijemati s posledicami poplav, cilj je preprečevati razvoj globljih duševnih težav," je dodala Podlesnik.
Potrebe po psihosocialni pomoči so se močno povečale že po epidemiji, dostopnost do nje pa je zelo otežena. Tako bo ta možnost telefonskega klica pomagala vsaj v akutni situaciji, pripravljeni so, da bo potreba po njem vsaj eno leto. Društvo zdaj vzpostavlja mrežo prostovoljcev, ki pa bi morala po mnenju Anje Podlesnik delovati trajno na državni ravni in biti v pripravljenosti v primeru naravnih nesreč.
16.07 Minister Poklukar: Do novih dokumentov poplavljeni brez upravne takse
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in v. d. generalnega direktorja policije Senad Jušić sta obiskala Koroško, kjer sta se seznanila z razmerami na terenu in preverila stanje varnosti na terenu. Ministrstvo za notranje zadeve in policija spremljata razmere na terenu in ostajata pomemben del lokalnih skupnosti, ki so v fazi sanacije po poplavah, so poudarili na ministrstvu.
Poklukar in Jušić sta obiskala občine Črna na Koroškem, Mežica, Prevalje in Ravne na Koroškem. Čeprav so posledice poplav katastrofalne, pa upanje vplivajo solidarnost, požrtvovalnost in srčnost vseh, ki sodelujejo pri sanaciji.
Policija je na teren že pred dnevi napotila večje število policistov, kriminalistov in pomožnih policistov, ki zagotavljajo varnost na prizadetih območjih. Pomembno je, da so ljudje pozorni na morebitne goljufe in sumljive osebe, ki bi v teh razmerah izkoristile stisko ljudi. Minister je pozval k previdnosti, vsako sumljivo dogajanje pa je treba nemudoma prijaviti policiji na 113.
Minister je v pogovorih z župani prenesel tudi informacijo o zamenjavi poškodovanih, uničenih ali izgubljenih potnih listinah, osebnih izkaznic, vozniških in prometnih dovoljenj ter drugih identifikacijskih dokumentov. Vloge za nove dokumente se lahko vložijo pri kateri koli upravni enoti, pri tem pa ne bo treba plačati upravne takse.
Postopek zamenjave poškodovanega ali uničenega dokumenta je enak kot za pridobitev novega dokumenta. Ob tem je minister tudi poudaril, da se najdenih dokumentov ne objavlja na družbenih omrežjih, saj bi se s tem izpostavljali osebni podatki ljudi, so še sporočili z ministrstva za notranje zadeve.
14.58 Pomoč iz zraka v ujmi nepogrešljiva
Posadke helikopterjev Slovenske vojske so v enem tednu skupaj letele 155 ur, na varno prepeljale okoli 400 ljudi, v nedostopne predele prepeljale 125 ton tovora in pomagale so pri reševanju ujetih živali, je na družbenem omrežju X, nekdanjem Twitterju, objavila Slovenska vojska.
Helikopterska pomoč je prišla tudi iz tujine. Posadke tujih helikopterjev so letele 99 ur, na varno prepeljale 300 potnikov in 136 ton tovora.
Kot navajajo v Slovenski vojski, je na terenu dnevno prisotnih pet helikopterjev, poleg tega pa še več kot 30 tovornih prekucnih vozil, tovornih vozil s platformo, avtocisterne za vodo in za gorivo. Na terenu so tudi vsi razpoložljivi delovni stroji.
Slovenski policisti so v dobrem tednu s tremi helikopterji opravili reševanje in evakuacijo 286 prebivalcev na kritičnih območjih in izvedli prevoz še 42 oseb, ki so se ukvarjale z reševanjem in obvladovanjem posledic poplav (gorske reševalce, tehnično osebje, komunalne delavce za spremljanje stanja vodotokov, geologe, člane civilne zaščite, gasilce ...), je na svoji spletni strani objavila Policija.
Na poplavljena območja so policijski helikopterji prepeljali še za okoli 13 ton materiala oziroma hrane, vode, goriva, agregatov, zdravil in drugih nujnih potrebščin.
Policijska letalska enota je opravljala tudi pregled poplavljenih območjih in zavarovanje podatkov, ki jih pristojne službe potrebujejo za nujne analize stanja na terenu.
13.07 MZEZ: Rusija Sloveniji pomoči ni ponudila
V dneh po katastrofalnih poplavah, ki so prizadele Slovenijo, so po več družbenih omrežjih začele krožiti objave o domnevni ponudbi Rusije za pomoč, ki pa naj bi jo vlada zavrnila. Gre za dezinformacije, so za STA potrdili na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve (MZEZ), kjer pravijo, da Moskva Sloveniji pomoči ni ponudila.
12.20 To so točke z omejenim dostopom
Po Sloveniji pred kontrolnimi točkami na območja z omejenim dostopom nastajajo zastoji. Na omejen dostop nekaterih območij opozarja Prometno-informacijski center za državne ceste. Točka z omejenim dostopom za Solčavo in Ljubno je na Pavličevem sedlu. Za Koroško so točke na cesti Šentvid-Šoštanj ter v Šoštanju pri letališču Lajše. Za občine Zgornje Savinjske doline Nazarje, Ljubno, Gornji Grad in Rečico ob Savinji je omejen dostop na cesti Radmirje-Mozirje in v Mozirju pri krožišču. Omejen dostop je na cesti Holmec-Poljana pri Lokovici za Mežico, za Mežico in Črno na Koroškem pa na mejnem prehodu Mežica-Reht.
11.32 Gasilci ob porečju Savinje zaznali onesnaženost z nevarnimi snovmi
Poklicni gasilci iz Celja so ob tokratni vodni ujmi ob porečju reke Savinje zaznali povečano onesnaženost območja z nevarnimi snovmi, kot so izlivi naftnih derivatov, olj, barv, lepil, baterij, našli so tudi nekaj plinskih jeklenk. V zadnjih sedmih dneh so tako morali posredovati več kot stokrat, je povedal Boris Žnidarko iz Poklicne gasilske enote (PGE) Celje in dodal, da je bilo največ onesnaženosti na območju občin Braslovče in Polzela ter Zgornje Savinjske doline.
10.15 Civilna zaščita vsem prostovoljcem: nujna je prijava na aplikaciji
Iz civilne zaščite za Notranjsko, ki koordinira pomoč na poplavljenih območjih, so znova opozorili, da se je treba za vsa prostovoljna nudenja pomoči prijaviti na aplikaciji Poplave2023. "Obveščeni smo, da prihaja do primerov, ko se organizacije, društva ali skupine ljudi same dogovorijo s predstavniki občin ali občinskimi štabi, ti dogovori pa zaradi preobremenjenosti, izčrpanosti in kadrovskega primanjkljaja ne pridejo do nas," so sporočili.
V takšnih primerih na njihov elektronski naslov (stabcz.notranjska@urszr.si) obvezno pošljite dokazilo s pisno potrditvijo organizacije, s katero ste dogovorjeni, njihove kontaktne številke in datum ter uro, za katero ste se dogovorili, da boste to pomoč opravili. Pogoj je tudi, da se pred tem vpišete v aplikacijo. "Po preverjanju podatkov bomo v najkrajšem mogočem času za vas pridobili delovni nalog," so zagotovili.
Za vstop v aplikacijo Poplave 2023 kliknite na to sliko.
9.52 Madžarska Sloveniji pošilja nov paket pomoči
Madžarska uprava za obvladovanje naravnih nesreč (OKF) v Slovenijo, ki se spopada s posledicami katastrofalnih poplav, pošilja zaščitno opremo, med katero je 200 tisoč vreč s peskom in 4.800 kvadratnih metrov protipoplavne folije, ob tem pa še 500 gumijastih škornjev, 300 vzmetnic, 300 odej, 300 blazin, 600 rjuh in pet tisoč svetilk. Nadaljnjo pomoč je ponudila tudi madžarska vlada.
9.51 Na Koroškem sortiranje odpadkov po ujmi in pregledovanje plazov
Na Koroškem bodo danes sortirali odpadke, ki so se nabrali po zadnji vodni ujmi, lotili se bodo tudi pregledovanja plazov. Kot je povedala županja Črne na Koroškem Romana Lesjak, je ta občina zdaj prometno dostopna, vendar z nekaj omejitvami. Ocenila je tudi, da se zadeve po ujmi počasi umirjajo.
V Dravogradu bodo po besedah župana Antona Preksavca sortirali nakopičene odpadke in odpravljali tudi posledice zadnjih neurij. Kot je dejal, imajo za zdaj izjemno veliko število prostovoljcev, tako da jih več ne potrebujejo.
Na območju Raven na Koroškem bodo danes pregledali 50 sproženih plazov in statiko poškodovanih objektov, ki jih ogrožajo plazovi. Kot je ocenil župan Tomaž Rožen, imajo v ravenski občini sedem večjih plazov, ki so nevarni za infrastrukturo in stanovanjske objekte. Na Ravnah bodo sicer nadaljevali tudi čiščenje rečnih strug, prostovoljci pa bodo še naprej čistili javne površine mesta in sortirali odpadke.
V Mežici se stanje počasi stabilizira. Vzpostavili so vojaško bolnišnico, ki je v prvi vrsti namenjena morebitnim ponesrečencem v reševalnih akcijah, v nujnih, življenjsko ogrožajočih primerih pa tudi občanom, je objavila Občina Mežica.
9.00 Marjan Šarec o pomoči Ukrajine: Oni vedo, kaj je uničenje
"V nesreči človek spozna prijatelja, enako tudi država," je v zapisu na Facebooku poudaril minister za obrambo Marjan Šarec in izpostavil, da "ima sodeč po odzivu iz tujine Slovenija veliko prijateljev."
Še posebej je opozoril na pomoč Ukrajine in tamkajšnje civilne zaščite. "Včeraj so prišli iz dežele, ki ječi pod napadi. To, kar pri nas počne narava, tam počne človek. Oni vedo, kaj je uničenje, izguba vsega, kar si imel. Najhujše pa so človeške žrtve. Vsak dan, brez izjeme. A to jih ni ustavilo, da so se podali na pot, dolgo in naporno pot. Dali bodo vse od sebe, da nam pomagajo v tej težki preizkušnji za Slovenijo," je zapisal Šarec in dodal, da že vse dni pomagajo tudi begunci iz Ukrajine, ki živijo pri nas: "Delajo in ob delu poskušajo pozabiti na grozote vojne, ki divja in divja v njihovi državi. To je solidarnost, ki nima meja in daje upanje, da človeštvo vendarle ni obsojeno na propad."
8.39 V Zgornji Savinjski dolini težave z velikimi kupi odpadkov, Luče brez pitne vode
V Zgornji Savinjski dolini imajo po zadnji vodni ujmi precej težav z odvozom velike količine odpadkov. Danes tako zgornjesavinjski župani pričakujejo, da bodo precej tega odpadnega materiala odpeljali na odlagališče celjskega podjetja Simbio. V Lučah pa dodatne težave povzroča okvara na vodovodu, ki jo bodo skušali čez dan odpraviti.
Kot je povedal župan Luč Klavdij Strmčnik, se je napaka zgodila na glavnem vodovodu, tako da so gospodinjstva zdaj brez vode za pitje in higienske potrebe.
Dejal je, da so v petek vzpostavili prometno povezavo od Ljubnega ob Savinji do Konjskega vrha, vendar morajo urediti še 3,5 kilometra ceste do Luč. To bo po županovih besedah zelo težko, saj se je na tem območju sprožil tudi zemeljski plaz. Tri kmetije pa so še vedno odrezane od sveta.
Po besedah Strmčnika je za promet odprta cesta proti Podvolovljku, vendar samo za osebne avtomobile in kombije, ki služi za oskrbo z živilskimi izdelki. Hiše, ki so še nedostopne po cestnih povezavah, pa oskrbujejo s helikopterji. Večina gospodinjstev v Lučah se že oskrbuje z električno energijo, manjši del pa tudi prek agregatov.
V občini Ljubno ob Savinji danes pričakujejo večje število prostovoljcev, ki jih bodo občinski koordinatorji razporedili na določene lokacije. Na Ljubno je v petek prispela tudi tehnična ekipa iz Ukrajine z bagerji, ki bodo začeli urejati tamkajšnje vodotoke, je povedal ljubenski župan Franjo Naraločnik. Dejal je tudi, da imajo vzpostavljene poljske kuhinje, danes pričakujejo tudi geološko ekipo, ki bo pregledala območja, na katerih so se sprožili plazovi.
Tudi v mozirski občini danes pričakujejo veliko prostovoljcev iz vse Slovenije. Kot je povedal mozirski župan Ivan Suhoveršnik, so sami domačini že veliko postorili, za odvoz odpadkov v Celje pa bo poskrbelo podjetje Marki.
Še vedno se jim ni uspelo prebiti do 44 kmetij, v zaselku Lepa Njiva pa bodo danes postavili zasilno brv. Do preklica se bodo delili topli obroki v Športni dvorani Mozirje. Vsem občanom v Zgornji Savinjski dolini, ki jih je prizadela vodna ujma, je na voljo psihološka pomoč v svetovalnici v Mozirju.
5.30 Veliko reševanj v gorah, policisti napovedujejo strožji nadzor
Letalska policijska enota je z dežurno ekipo Gorske reševalne zveze Slovenije na Brniku v petek v gorah reševala kar petkrat. "Število intervencij se tako hitro vrača v predpoplavno obdobje in nakazuje na hud avgustovski tempo reševanj v gorah," so opozorili na Policijski upravi (PU) Kranj, kjer napovedujejo strožji nadzor.
Policisti opozarjajo na nevarnosti v gorah in apelirajo "na resnično odgovorno ravnanje vsakega pohodnika in alpinistov". "Kritičen je lahko vsak korak, vsak prijem, vsak gib, vsako dejanje. Želimo si le, da bi varno prispeli domov. Zato pazite nase in na tiste, ki so v gorah skupaj z vami," so zapisali na PU Kranj.
Opozarjajo, da so na območjih poplav in neurij določeni kraji, ki so med drugim tudi izhodiščne točke pohodnikov v naše gore, zaprti. "Med drugim gre za dolino Radovna, Krmo, Kot, Drago ... Prepovedi so označene s prometno signalizacijo. Zato pozivamo k upoštevanju prometnih pravil in napovedujemo strožji nadzor," so zapisali.
Podpredsednik Gorske reševalne zveze Slovenije Klemen Belhar je v petek za Radio Slovenija v teh dneh odsvetoval obisk Kamniško-Savinjskih Alp, Koroške, hribov okoli Jesenic in škofjeloškega hribovja. "Naj se ljudje usmerijo drugam," je dejal in pozval še: "To ni čas za ambiciozne podvige v gorah, lotite se ciljev, ki predstavljajo manjše tveganje."
Kot je pojasnil, je več planinskih poti odnesla voda, lahko so polne hudourniških nanosov. Planincem svetuje, naj se o tem informirajo na Planinski zvezi Slovenije. A mogoče je, da so uničene tudi druge poti, za katere še ne vedo. "Če naletijo na takšno pot, naj obrnejo. Nihče ne ve, kaj jih čaka višje na gori," je svetoval.
0:30 Poseben režim za dostop prostovoljcev na najbolj prizadeta območja
Poseben režim na v ujmi najbolj prizadetih območjih je v petek z odredbo določil poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan. "Da ne bomo koga izpostavili tem nevarnostim po nepotrebnem, je seveda tam treba imeti določen red, treba je imeti tudi optimalno število ljudi, nikakor ne preveliko," je pojasnil in se zahvalil vsem za izkazano pripravljenost pomagati.
Policija, gasilci in civilna zaščita bodo postavili kontrolne točke za prostovoljce pred vstopom v ta območja. V primeru presežka prostovoljcev v naštetih občinah oziroma če prostovoljci ne bodo imeli delovnega naloga civilne zaščite, jih bodo preusmerili na druga območja.
Občinam, ki niso v območjih posebnega režima, civilna zaščita predlaga, naj organizirajo usmerjanje prostovoljcev. Prostovoljce pa, naj se prijavijo v aplikacijo Poplave 2023. "Tistim, ki se niso, svetujem, naj tokrat ostanejo doma, časa za pomoč bo še dovolj," je v petek zvečer za POP TV dejal Šestan. Ob zahvali vsem, ki želijo pomagati, je pozval, naj ljudje počakajo tudi z materialno pomočjo, saj so skladišča ta trenutek polna.
Srečko Šestan
Posebej velik naval prostovoljcev namreč pričakujejo do torka, saj bo imela večina štiri proste dneve. V ponedeljek bo dan solidarnosti, ki bo dela prost dan. Izjema bo veljala za zaposlene v kritični infrastrukturi, zdravstvu, centrih za socialno delo, veterini in zavarovalnicah.
Pristojni prostovoljce opozarjajo, naj bo pri delih na prvem mestu varnost.
Ob pomoči prostovoljcev se tako nadaljuje odprava posledic po strahoviti ujmi, ki je opustošila dve tretjini države pred tednom dni. Poplave in plazovi so poškodovali številne ceste, mnoge ostajajo zaprte. Ker se razmere ves čas spreminjajo, prometnoinformacijski center voznike že ves čas poziva, naj upoštevajo navodila dežurnih služb.
Preberite še: