Torek, 3. 2. 2015, 16.04
8 let, 7 mesecev
Denacionalizacija slapa Savica in drugih naravnih znamenitosti zbuja skrbi (video)
Velja sicer, da se naravne znamenitosti naj ne bi vračale v naravi, težava pa bi lahko bile dostopne poti, opozarja bohinjski župan Franc Kramar.
Poslanka ZaAB Alenka Bratušek namreč sprašuje ministrico za okolje in prostor Ireno Majcen ali želi mnenje pristojnega ministrstva o tem, ali se zemljišča znotraj Triglavskega narodnega parka, ki ležijo na zavarovanem območju, lahko vračajo v naravi, velja tudi na primer za slap Savica.
"Ne želimo si namreč, da bi se odvila podobna zgodba kot v primeru Blejskega otoka, ko je ena od vlad nezakonito podarila nepremičnine na Blejskem otoku, otok pa oddala v brezplačen najem za 45 let," je v poslanskem vprašanju zapisala Bratuškova.
Na ministrstvu za okolje in prostor so pojasnili, da bodo danes ali v sredo formalno prejeli poslansko vprašanje. Nato bodo na ministrstvu začeli pripravljati odgovor, za katerega imajo 30 dni časa.
Maja Antonič, načelnica Upravne enote Radovljica, ki vodi tudi denacionalizacijske postopke v zvezi s slapom Savico in Triglavskih sedmerih jezer, je sicer za STA že prejšnji mesec povedala, da teh nepremičnin, ki so vpisane v register naravnih znamenitosti, naj ne bi vračali v naravi.
Gostišče in parkirišče ob slapu Savica je bilo na drugi strani že vrnjeno ljubljanski nadškofiji. Podobno se je zgodilo tudi z bohinjskim prireditvenim prostorom Pod skalco. "Mi smo tudi tedaj povedali svoje mnenje, več pa, ker nismo stranka v postopku, ne moremo," je STA pojasnil Kramar.
Za zdaj še ne ve, kako bo z morebitnimi prireditvami na prostoru Pod skalco, ki jih je doslej upravljalo turistično društvo. Kot je povedal, so nadškofiji predlagali, da bi jim ob pogoju, da jim priznajo stroške, dali prostor v najem. Odgovora ni bilo, nadškofija pa ureja razmerja z najemniki.