Četrtek, 11. 6. 2020, 20.55
4 leta, 5 mesecev
Bruselj namerava zagotoviti cepivo za 300 milijonov Evropejcev
Evropska komisija bo v petek ministrom EU za zdravje predstavila načrt strategije za čimprejšnjo zagotovitev cepiva proti novemu koronavirusu. Bistvo strategije, ki jo bo sicer objavila prihodnji teden, je skleniti sporazume z več proizvajalci in jim vnaprej plačati znaten del naložb v razvoj cepiva v zameno za zavezo, da bodo cepivo namenili EU.
Razvoj novega cepiva traja običajno deset let, zaradi gospodarske krize pa zdaj obstaja velik interes, da ga razvijejo bistveno prej, v 12 do 18 mesecih, kar je velika obremenitev za farmacevtska podjetja, saj je treba proizvodne zmogljivosti zagotoviti pred uspešno sklenjenimi kliničnimi testiranji, kar močno poveča tveganja, po poročanju STA pojasnjujejo viri pri Evropski komisiji.
Podjetja zato javne oblasti pozivajo k finančni podpori. Komisija po navedbah virov v odziv predlaga vnaprejšnje sporazume s farmacevtskimi podjetji, v skladu s katerimi bi unija proizvajalcem vnaprej plačala znaten del naložbe v zameno za zavezo, da bo dobila njihovo cepivo, takoj ko bo na voljo. Zaradi tveganja, da nekateri projekti ne bodo uspešni, predlaga sporazume z več proizvajalci, piše STA.
Zagotoviti želijo cepivo za 300 milijonov Evropejcev
Denar naj bi črpali iz instrumenta za krizno podporo, ki razpolaga s proračunom 2,7 milijarde evrov. V okviru tega instrumenta bo komisija naročala v imenu članic. Cepivo pa naj bi med članice razdelili glede na število prebivalstva. Cilj je zagotoviti cepivo za 300 milijonov Evropejcev. Odvisno od tega, ali bo potrebno eno cepljenje ali dve, tako merijo na od 300 do 600 milijonov odmerkov cepiva.
Komisija upa, da bo v petek od ministrov EU za zdravje dobila politično podporo za strategijo. Namen je preprečiti notranje boje za cepivo. Zavezništvo za cepivo, ki so ga sklenile Nemčija, Francija, Italija in Nizozemska, po navedbah komisije ni tekmec, temveč z njim tesno sodelujejo. V Bruslju poudarjajo, da bodo lahko članice v skladu s svojimi nacionalnimi politikami odločale, koga bodo cepile najprej.
Evropska komisarka za zdravje Stella Kiriakides je nedavno v pogovoru s skupino evropskih medijev, tudi STA, poudarila, da "cepivo ne more biti razkošje nekaterih izbrancev, temveč mora biti dostopno vsem". Dokler ne bo cepiva, bo virus z nami in tega ne smemo pozabiti, je še opozorila.