Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
26. 9. 2014,
17.01

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Borut Pahor Združeni narodi

Petek, 26. 9. 2014, 17.01

8 let, 8 mesecev

Borut Pahor: Razprava o reformi traja že dolgo, vendar ni dosegla otipljive spremembe

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
"Če bo posredovanje brez mandata ZN postalo načelo, bo svet zanesljivo prišel do točke, ko lahko samovoljno ukrepanje sproži spor širokih in nenadzorovanih razsežnosti," je dejal predsednik Pahor.

Predsednik Borut Pahor je v govoru na splošni razpravi svetovnih voditeljev 69. zasedanja Generalne skupščine ZN uvodoma poudaril, da je Slovenija med državami, ki si prizadevajo za trajen mir, za kar je potrebno mirno reševanje sporov. ZN ostaja nepogrešljivo orodje za ohranjanje in utrjevanje mednarodnega miru, vendar pa se v nasprotju z ustanovno listino ZN sila še vedno uporablja in občutek je, da zdajšnja arhitektura ZN, še posebej Varnostnega sveta, ne izpolnjuje svoje temeljne vloge. "Razprava o reformi traja že dolgo, vendar ni dosegla otipljive spremembe," je dejal Pahor.

Pozval k reševanju pomanjkljivosti hitro in s konsenzom ZN brez reforme tvega, da bo odrinjen na obrobje. Blokada v Varnostnem svetu se vse pogosteje uporablja kot izgovor za uporabo sile. Včasih z dobrimi razlogi in včasih ne. "Če se bo tak trend nadaljeval, se lahko zgodi zlom sodobne politične in varnostne infrastrukture," je opozoril Pahor in pozval k reševanju pomanjkljivosti hitro in s konsenzom.

Pahor je menil, da morajo stalne članice Varnostnega sveta odgovorno uveljavljati svojo pravico do veta in v skladu z mednarodnim pravom ter ustanovno listino ZN. "Znova moramo razmisliti o arhitekturi mednarodne varnosti, izboljšati zmogljivosti za preprečevanje in reševanje spopadov in se vrniti k skupnim vrednotam in načelom ustanovne listine ZN," je dejal in pozneje dodal, da bo Slovenija še naprej pripomogla k razpravi o reformi.

"Posodobitev ZN je naša zgodovinska dolžnost," je poudaril in dodal, da se mora to zgoditi, še preden se mednarodni mir nepovratno spodkoplje. Dovolil je možnost uporabe sile, ko ni drugega izhoda, vendar je dejal, da je v tem primeru nujen mandat ZN. "Če bo posredovanje brez mandata ZN postalo načelo, bo svet zanesljivo prišel do točke, ko lahko samovoljno ukrepanje sproži spor širokih in nenadzorovanih razsežnosti," je dejal.

"Obnovimo dialog in zaupanje" Pahor je obsodil nastajajoče grožnje terorizma in islamskih skrajnežev na širšem območju Bližnjega vzhoda ter severa Afrike, ki so drugačne v svojem strateškem pristopu in metodah delovanja. "Gre za globalni fenomen surovosti in zanemarjanja človeškega življenja, ki ga moramo najostreje obsoditi in se proti njemu bojevati ob misli na mandat Varnostnega sveta. Zaradi pomena, ki ga dajem Varnostnemu svetu, bi rad poudaril podporo resoluciji, ki jo je sprejelo več kot 100 držav."

Pahor je sklenil z mislijo, da vizija svetovnega miru ostaja neuresničena, vendar pa ideali, ki so vodili do ustanovitve ZN, ostajajo. Svetovne voditelje je pozval, da združijo zamisli in vire ter izkažejo vodstvo, izpeljejo potrebne reforme in se znova zavežejo načelom ustanovne listine. "Obnovimo dialog in zaupanje. To je edina pot naprej za ohranitev svetovnega reda na temelju mednarodnega prava in zapuščanja trajne dediščine prebivalcem in državam tega sveta," je dejal Pahor.

Ne spreglejte