Sreda, 25. 10. 2023, 15.45
1 leto
Analitika o Golobovem preživetju in tem, ali je Bobnarjeva govorila resnico
"Golobovo politično življenje je odvisno od njegove drže, zaradi katere je prišel v politični prostor, to je antijanšizem. Še zmeraj je najmočnejši predstavnik antijanšizma, čisto nobene alternative ni. Dokler bo tako, toliko časa bo živ," ocenjuje politolog Igor Lukšič. "Bobnarjeva je potrdila, da je, še preden je postala ministrica, dobila za nalogo dejanšizacijo policije. Očitno je ta naloga takrat ni motila, ni se ji zdela moralno ali etično sporna in je evidentno ni zavrnila, saj je sprejela ministrsko mesto. Ali je torej kršila lastna etična in profesionalna merila ali pa ne govori resnice o tem, kaj je v ozadju njenega ravnanja," pa izpostavlja sociolog Samo Uhan.
V zadnjih dneh je politično dogajanje burno kot že dolgo ne. Potem ko naj bi predsednik vlade Robert Golob na seji poslanske skupine Gibanja Svoboda predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič pozval k odstopu, je po včerajšnji seji sveta stranke "zaradi preobremenjenosti" odstopila z mesta podpredsednice stranke.
Svet stranke je poleg tega odločil, da poslanko Mojco Šetinc Pašek in nekdanjega poslanca LMŠ, v tem mandatu pa svetovalca v kabinetu Klakočar Zupančičeve Roberta Pavšiča izključijo iz stranke, ker sta, kot pravi Golob, "streljala avtogole".
Že pred tem sta močno odmevali pričanje nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar in nekdanjega v. d. generalnega direktorja policije Boštjana Lindava pred parlamentarno preiskovalno komisijo o domnevnih političnih pritiskih na policijo ter razkritje domnevnega podkupovanja Roka Snežiča za posle Darsa, ki ga vodi vidni član NSi Valentin Hajdinjak.
Uhan: Sporočilo Gibanja Svoboda pričakovano
"V zadnjih dneh se je zvrstilo nekaj dogodkov, ki se zdijo na prvi pogled nepovezani, bolj poglobljen pogled pa vendarle pokaže, da gre za logičen proces, s katerim se napovedujejo nekatere spremembe v delovanju vlade in koalicije. Gibanje Svoboda tako javnosti, koalicijskim partnerjem in tudi opoziciji pošilja sporočilo, ki se po kritikah, ki jih je deležna vlada in največja stranka, zdi nujno in pričakovano. Gre za sporočilo, da je vlada odzivna in da zna kritično preveriti lastno delovanje. Razplet, ki se je zgodil po seji sveta Gibanja Svoboda, je samo navidezno presenetljiv, sporočilo, ki ga pošilja predsednik vlade, je namenjeno zunanji, še bolj verjetno pa notranji javnosti, konkretno nekaterim akterjev v Gibanju Svoboda, ki so očitno izgubili zaupanje v Goloba," pravi Samo Uhan.
V zvezi z zaslišanjem Tatjane Bobnar je Samo Uhan dejal, da nismo slišali nič novega oziroma takega, česar ni Bobnarjeva povedala ob svojem odstopu.
Uhan meni, da se je Bobnarjeva zapletla v veliko protislovje
V zvezi z zaslišanjem Tatjane Bobnar je dejal, da nismo slišali nič novega oziroma takega, česar ni Bobnarjeva povedala ob svojem odstopu. "Novo je dejstvo, ki sta ga potrdila tako predsednik vlade kot nekdanja ministrica. Bobnarjeva se je namreč v svojem pričanju zapletla v res veliko protislovje. Potrdila je, da je, še preden je postala ministrica, dobila za nalogo depolitizacijo oziroma dejanšizacijo policije. Očitno je ta naloga takrat ni motila, ni se ji zdela moralno ali etično sporna in je evidentno ni zavrnila, saj je sprejela ministrsko mesto. Ali torej krši lastna etična in profesionalna merila ali pa ne govori resnice o tem, kaj je v ozadju njenega ravnanja," je pojasnil.
Kar zadeva afero z Darsom, Uhan meni, da smo priča domnevno največjemu korupcijskemu škandalu po zadevi Patria, "ki bo zelo verjeno vplival na razmišljanja o mogočih rekonstrukcijah vlade v prihodnje, na katere so namigovali nekateri iz opozicijskih vrst". Glede na globoko vpletenost NSi v škandal je po njegovih besedah nemogoče pričakovati, da bi se stranka s "kompromitiranim vodstvom lahko znašla v kakršnikoli 'koalicijski' kombinaciji. To zelo verjetno napoveduje burno dogajanje tudi v NSi".
Lukšič: Ljudje, ki vstopajo v politiko s ceste, po enem letu zaidejo v velike težave
"Spet je prišla na dan znana resnica, da ljudje, ki vstopajo v politiko s ceste, po enem letu zaidejo v velike težave, ker jih vodijo napačni motivi, predvsem osebnostno pozicioniranje. Nekako ne obvladajo metod dela, s katerimi bi lahko reševali svoje egoistične zgodbe, ne da bi prizadeli interes države. Če bi predsednik stranke s svojo podpredsednico o njenem odstopu s položaja predsednice državnega zbora govoril na štiri oči, je to drugače, kot če to naredi na sestanku poslanske skupine. Ne obvladajo teh različnih ravni komunikacije," pravi politolog in nekdanji predsednik stranke SD Igor Lukšič in dodaja:
"Ko predsednik vlade pride na zasedanje poslanske skupine, ne more od predsednice državnega zbora zahtevati, naj odstopi. Tega ne more početi na odprti sceni, ker to ni stvar niti poslanske skupine niti predsednika vlade. To se dela na drugačen način, da se ohrani neko spoštljivost do ljudi in da ni toliko turbolenc. Ko bi bila ta odločitev pripravljena, bi ona odstopila iz ne vem kakšnih razlogov, ne pa zaradi kaprice predsednika vlade, kar je po možnosti še vezano na kakšno razčiščevanje medosebnih relacij."
"Ona je prišla v politiko zaradi lastnega ega, ki ga izkazuje tako, da nas ob tem vse boli glava in nam je nerodno, ampak ni pa razloga, da bi si premislila in šla iz tega ven, ker je z njo potem konec in bo imela potem verjetno težave tudi kot oseba," o Urški Klakočar Zupančič pravi Igor Lukšič.
Lukšič meni, da bodo težko izpeljali zamenjavo predsednice državnega zbora. "Ne vem, zakaj bi odstopila. Če bi to storila, bi bilo z njo konec. Ona je prišla v politiko zaradi lastnega ega, ki ga izkazuje tako, da nas ob tem vse boli glava in nam je nerodno, ampak ni pa razloga, da bi si premislila in šla iz tega ven, ker je z njo potem konec in bo imela potem verjetno težave tudi kot oseba. Poleg tega bi potem morali dobiti tudi novega človeka za to funkcijo, pri čemer bi lahko nastal velik konflikt, kdo bi to bil," je dejal.
"Najbolje bi bilo, če bi od tega odstopili, je pa seveda zdaj problem, ko je Golob že pozval svojo prijateljico in podpredsednico, naj odstopi. Vprašanje je, kaj se bo zgodilo pri njem in kaj bo rekla njegova partnerka. Zapleteni so v neke zgodbe in ne ločijo različnih ravni. Mešajo zasebno življenje, življenje stranke in življenje države. To je največji problem pri ljudeh, ki prihajajo z ulice. Ne moremo biti talci njihovih zasebnih odnosov. Pojma nimam, kako bodo to reševali. Ne vem, ali so sploh vešči tega, kako iz tega splezati," je še izpostavil.
Zakaj je zgodba z Darsom NSi "udarila po prstih"?
Kot pravi, na drugi strani afera z Darsom za NSi ne bi smela biti večji problem, je pa ta zgodba po njegovih besedah NSi udarila po prstih, ker imajo v Gibanju Svoboda lastne probleme: "To gotovo ni nekaj, kar so odkrili včeraj, ampak nekaj, kar se potegne iz predala, da se disciplinira neko stranko, ki opravlja svojo nalogo, da v državnem zboru zahteva razpravo o neki stvari, o kateri je ta nujno potrebna. Ni si mogoče predstavljati, zakaj po poplavah niso odstopili od tega projekta promocije vojske z resničnostnim šovom. To je absolutno nerazumno. Nobenemu razumnemu človeku ne moreš dopovedati, da daš dva milijona za nek filmček, denar za poplave pa jemlješ staršem dveh otrok."
Golobovo politično življenje je po njegovih besedah sicer odvisno od njegove drže, zaradi katere je prišel v politični prostor, to je antijanšizem. Prepričan je, da je Golob še zmeraj najmočnejši predstavnik antijanšizma in da alternative na tem področju ni. "Dokler bo tako, toliko časa bo živ. To ga je obudilo v politično življenje in s tem bo tudi odšel," je sklenil.