Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
28. 5. 2025,
10.41

Osveženo pred

1 dan, 2 uri

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,66

Natisni članek

Natisni članek

Tina Gaber afera Karigador korupcija KPK vlada Robert Golob Robert Golob

Sreda, 28. 5. 2025, 10.41

1 dan, 2 uri

Afera Karigador: KPK zoper Goloba uvedla preiskavo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,66
Robert Golob | Po proučitvi prejetega gradiva je komisija zaznala utemeljen sum kršitve določb nasprotja interesov. | Foto Vlada Republike Slovenije

Po proučitvi prejetega gradiva je komisija zaznala utemeljen sum kršitve določb nasprotja interesov.

Foto: Vlada Republike Slovenije

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je zoper premierja Roberta Goloba uvedla preiskavo glede nasprotja interesov v zadevi Karigador. Premier je v odzivu na uvedbo preiskave KPK o morebitnem nasprotju interesov pri njegovem prijateljevanju s Tomažem Subotičem dejal, da "glede na ves medijski rompompom na to temo, verjetno nihče ni pričakoval drugačne odločitve, tudi sam ne". Več ni želel komentirati.

KPK je na podlagi predhodnega preizkusa zoper premierja uvedla preiskavo zaradi utemeljenega suma kršitve določb zakona o integriteti in preprečevanju korupcije s področja nasprotja interesov, so danes sporočili s KPK. 

Preiskava se nanaša na zadevo Karigador. Predsednik vlade je s partnerko Tino Gaber večkrat dopustoval v Karigadorju na Hrvaškem v hiši poslovneža in člana Gibanja Svoboda Tomaža Subotiča, ki ga je Golobova vlada imenovala v dva sveta javnih zdravstvenih zavodov. 

Golob je ob medijskem razkritju teh informacij zatrdil, da zadevi nista povezani. Danes pa je na novinarski konferenci, sicer namenjeni tretji obletnici vlade, dejal le, da uvedba postopka zanj ni presenečenje.

Tudi njegova koalicijska partnerja, prvak SD Matjaž Han in koordinatorica Levice Asta Vrečko sta bila s komentarji zadržana. Oba sta potrdila, da so ministri njunih strank na vladi imenovanje Subotiča na omenjeni mesti v svetih zavodov podprli oziroma "verjetno podprli, glede na to, da je bil predlog usklajen", kot je dejala Vrečko. Poudarila sta, da postopek še teče, zgolj njegova uvedba pa da še nič ne pomeni, zato bosta s komentarji počakala na izsledke pristojnih institucij.

Bolj ostri in neposredni so v prvih odzivih v opozicijskih vrstah, kjer med drugim menijo, da bi moral premier prevzeti politično odgovornost. 

Zakaj so uvedli preiskavo?

"Komisija je predhodni preizkus v zadevi uvedla na podlagi aprila 2025 prejete prijave. V predhodnem preizkusu je od več javnih institucij pridobila dodatno dokumentacijo in pojasnila. Po proučitvi prejetega gradiva je komisija zaznala utemeljen sum kršitve določb nasprotja interesov, kot ga opredeljuje zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, zaradi česar je senat komisije sprejel sklep o uvedbi preiskave zoper uradno osebo, predsednika vlade Roberta Goloba, glede ugotavljanja dejanskega obstoja nasprotja interesov. Določene očitke iz prijave komisija še preverja v predhodnem preizkusu," so v KPK navedli v sporočilu za javnost.

Na podlagi predloga ima senat KPK, ki jo vodi Robert Šumi, več možnosti: med drugim lahko postopek ustavi, odstopi v reševanje drugemu organu, sprejme osnutek ugotovitev ali drugo odločitev ali pa vloži kazensko ovadbo. | Foto: Bojan Puhek Na podlagi predloga ima senat KPK, ki jo vodi Robert Šumi, več možnosti: med drugim lahko postopek ustavi, odstopi v reševanje drugemu organu, sprejme osnutek ugotovitev ali drugo odločitev ali pa vloži kazensko ovadbo. Foto: Bojan Puhek

Pri tem KPK poudarja, da bo šele nadaljnji postopek preiskave pokazal, ali bodo zaznani sumi kršitev tudi potrjeni ali pa bodo ovrženi. Golob ima v postopku zagotovljene vse pravice v skladu s predpisi, tudi možnost pojasniti svoja ravnanja. Več informacij o zadevi bo komisija zaradi interesov postopka lahko podala po zaključku, še piše v sporočilu.

Kako naprej po uvedbi preiskave zoper Goloba?

Poslovnik KPK določa, da če gre za zahtevno ali odmevno zadevo, lahko senat določi poročevalca, ki podrobneje spremlja potek preiskave in reševanja ter nudi podporo uslužbencu, ki rešuje zadevo. Ko uslužbenec oceni, da so okoliščine primera dovolj razjasnjene, tako da lahko senat KPK sprejme odločitev, pripravi predlog senatu Komisije za odločanje.

Ovadba

Na podlagi predloga ima senat več možnosti: med drugim lahko postopek ustavi, odstopi v reševanje drugemu organu, sprejme osnutek ugotovitev ali drugo odločitev ali pa vloži kazensko ovadbo.

Lahko sprejme tudi blažje ukrepe, kot so pojasnilo, priporočilo, opozorilo, poročilo, oceno korupcijskih tveganj, načelno mnenje ali drugo odločitev iz pristojnosti KPK, določa poslovnik.

O sumih kršitev, ki so določene kot prekršek, lahko KPK predlaga prekrškovnemu organu izvedbo postopka ali pa postopka ne zaključi in nadaljuje z obravnavo zadeve.

Kako zakon definira nasprotje interesov?

Zakon o preprečevanju korupcije, da gre pri nasprotju interesov za okoliščine, v katerih zasebni interes uradne osebe vpliva ali ustvarja videz, da vpliva na nepristransko in objektivno opravljanje njenih javnih nalog.

Robert Golob
Novice Golobova vlada vstopa v tretje leto svojega mandata, prepričani so o še enem
Vladimir Prebilič
Novice Je možna naveza Prebiliča in Gibanja Svoboda?
Robert Golob, Janez Janša
Novice Svoboda za SDS, Golob pred Janšo
Kongres SDS, Ormož. Janez Janša
Novice Kako bo Janša prišel do dveh tretjin?
Ne spreglejte