Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
14. 5. 2024,
12.13

Osveženo pred

8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,58

Natisni članek

Natisni članek

davek carina ZDA Kitajska

Torek, 14. 5. 2024, 12.13

8 mesecev

ZDA: Kitajci ne ravnajo pošteno, zato dvigamo uvozne carine

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,58
Ši Džinping v Beogradu | Kitajska, ki jo vodi predsednik Ši Džinping, je že pred uradno napovedjo novih carin napovedala protiukrepe. | Foto Reuters

Kitajska, ki jo vodi predsednik Ši Džinping, je že pred uradno napovedjo novih carin napovedala protiukrepe.

Foto: Reuters

ZDA so danes napovedale zvišanje carin na uvoz kitajskih izdelkov v skupni vrednosti 18 milijard dolarjev. Ukrep je osredotočen na strateške sektorje, kot so električna vozila, baterije, jeklo in kritične surovine. Uvozne dajatve za električne avtomobile bodo višje za štirikrat, za polprevodnike pa se bodo podvojile.

Station F, največji tehnološki inkubator na svetu
Novice Kitajska prevladuje v kritičnih tehnologijah: Evropska unija močno zaostaja

Uvozne dajatve za električne avtomobile bodo stoodstotne, za polprevodnike pa 50-odstotne, napoveduje Bela hiša. "Z ukrepom želimo Kitajsko spodbuditi k odpravi nepoštenih trgovinskih praks na področjih prenosa tehnologij, intelektualne lastnine in inovacij," so navedli.

Za nekatere izdelke naj bi pri zvišanju carin veljalo prehodno obdobje

Carine na uvoz nekaterih izdelkov iz jekla in aluminija se bodo približno potrojile, prav tako carine na uvoz litij-ionskih baterij za električne avtomobile in delov za te baterije. Uvoz solarnih panelov bo dvakrat dražji, carinska stopnja na naravni grafit in nekatere druge kritične minerale pa se bo dvignila z nič na 25 odstotkov.

Za nekatere izdelke naj bi pri zvišanju carin veljalo prehodno obdobje, v katerem naj bi domači proizvajalci povečali proizvodnjo. Podrobnosti o tem še niso znane, saj gre za neuradne informacije, po navedbah vira AFP pa bo to med drugim veljalo za litij-ionske baterije, ki niso namenjene uporabi v električnih vozilih.

Kitajsko veleposlaništvo v Nemčiji
Novice Zgroženi vohuni: To je bil največji prenos bogastva v zgodovini

Kitajci napovedali protiukrepe

Kitajske oblasti so že pred uradno napovedjo novih carin napovedale protiukrepe. "Kitajska vedno nasprotuje enostranskim dvigom carin, ki so v nasprotju s pravili Svetovne trgovinske organizacije, ter bo sprejela vse potrebne ukrepe za zaščito svojih legitimnih pravic in interesov," je v odgovoru na novinarsko vprašanje po poročanju AFP danes dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Vang Venbin.

Ministrstvo za trgovino je v izjavi po napovedi carin opozorilo, da bo poteza ZDA "resno vplivala na vzdušje za dvostransko sodelovanje". Washington so na ministrstvu pozvali, naj "nemudoma popravi svoje napačne ukrepe" in prekliče dodatne carine.

Dodatne dajatve po navedbah ministrstva "niso v duhu dogovora med voditeljema držav". To se po navedbah AFP nanaša na lansko srečanje ameriškega predsednika Joeja Bidna in njegovega kitajskega kolega Xi Jinpinga.

Zvišanje carin predstavlja novo zaostritev večletnega trgovinskega spora med velesilama, ki ga je začel prejšnji ameriški predsednik in republikanski kandidat na prihajajočih predsedniških volitvah Donald Trump. Uvedel je dodatne dajatve na uvoz kitajskega blaga v skupni vrednosti okoli 300 milijard dolarjev. Potezo gre po navedbah AFP zato razumeti predvsem v luči predvolilne kampanje, v kateri se Biden poteguje za nov mandat.

Dodatne ameriške dajatve bodo po navedbah analitikov verjetno okrepile kitajski izvoz električnih avtomobilov na druge trge, med drugim v EU. Nemški kancler Olaf Scholz je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa danes poudaril, da mora biti EU pri vsakršnih podobnih ukrepih previdna. "Evropski proizvajalci so uspešni na kitajskem trgu in na Kitajsko prodajo tudi veliko vozil, proizvedenih v Evropi," je povedal po srečanju s švedskim premierjem Ulfom Kristerssonom med obiskom v Stockholmu. Tudi sicer EU in Kitajska potrebujeta "medsebojno izmenjavo", je dodal.

Iz Evropske komisije so po navedbah dpa v prvem odzivu sporočili, da odločitev ZDA in njene posledice za EU še preučujejo. Bruselj je sicer lani sprožil preiskavo kitajskih subvencij za električna vozila.

Nadzorna kamera, Kitajska, Hikvision
Novice Ali patenti razkrivajo, kaj naklepajo na Kitajskem?
Peking
Novice Država, ki želi nadzorovati svet
Želite deliti svoje mnenje in stališče z drugimi? Pišite nam na pisma.bralcev@tsmedia.si ter pripišite svoje ime, priimek in kraj bivanja.
Ne spreglejte