Torek, 15. 12. 2015, 10.31
7 let, 1 mesec
Vlaganja gospodarstva v raziskave in razvoj so opazna (infografika)
V strategiji Europa2020 je eden izmed glavnih ciljev dvigniti celotne izdatke za raziskave in razvoj (R&R) nad tri odstotke BDP. Cilj so že v letu 2014 dosegle tri članice EU, v Sloveniji pa smo za raziskave in razvoj namenili več od povprečja EU.
Oglejte si spodnjo infografiko, v kateri prikazujemo sredstva, namenjena za raziskave in razvoj v posameznih državah EU in ne glede na vir sredstev. Državna sredstva pri tem niso upoštevana. V EU je sredstva za R&R med letoma 2004 in 2014 najbolj povečala prav Slovenija. Najbolj se je povečal delež za raziskave in razvoj v podjetniškem sektorju, in to najbolj na račun vlaganj v inovacije v vladnem sektorju in sektorju visokega šolstva.
Glede na poročilo Innovation Union Scoreboard 2015, pripravila ga je Evropska komisija, je uspešnost Slovenije na področju inovacij tik pod povprečjem EU.
Najuspešnejša je Švedska, najmanj pa Romunija. Uspešnost Slovenije na področju inovacij je od leta 2007 na letni ravni rasla hitreje od EU povprečja.
Slovenija se bolje od EU povprečja izkaže v polovici posameznih kazalcev inovativnosti, najuspešnejša je na področju človeških virov.
Za državo bi bilo učinkovitejše zmanjševanje mase plač v javnem sektorju na račun večjih vlaganj v R&R. Vlaganje v R&R po besedah GZS pomeni vlaganje v tehnologijo, ki pomeni tudi pohitritev administrativnih postopkov.
Ministrstvo ocenjuje, da rast vlaganj v R&R ni posledica novih tehnološko usmerjenih podjetij, ampak več v R&R vlagajo obstoječa podjetja, ki v večjem obsegu koristijo tudi davčne olajšave za področje R&R.