Marjan Žlogar

Torek,
15. 12. 2015,
10.31

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

infografika raziskave in razvoj inovacije

Torek, 15. 12. 2015, 10.31

7 let, 1 mesec

Vlaganja gospodarstva v raziskave in razvoj so opazna (infografika)

Marjan Žlogar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
V Sloveniji se povečujejo sredstva, namenjena za raziskave in razvoj, predvsem zaradi povečanega vlaganja v podjetniškem sektorju. Glede na uspešnost inovacij smo blizu ravni EU povprečja.

V strategiji Europa2020 je eden izmed glavnih ciljev dvigniti celotne izdatke za raziskave in razvoj (R&R) nad tri odstotke BDP. Cilj so že v letu 2014 dosegle tri članice EU, v Sloveniji pa smo za raziskave in razvoj namenili več od povprečja EU.

Investicije v R&R rastejo, a na inovacije bolj stavi gospodarstvo Slovenija je tako lani za raziskave in razvoj (R&R) po podatkih Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) namenila 890 milijonov evrov, kar je dvakrat več kot pred desetimi leti. Gospodarske družbe so za R&R namenile 600 milijonov evrov, kar je 64 odstotkov vseh sredstev in pol več kot leta 2009. Nekaj manj kot petino sredstev je za R&R namenila država, ki ta sredstva sicer precej krči. Leta 2014 je tako za R&R namenila 175 milijonov evrov, to je 70 milijonov evrov manj kot v letu 2009.

Oglejte si spodnjo infografiko, v kateri prikazujemo sredstva, namenjena za raziskave in razvoj v posameznih državah EU in ne glede na vir sredstev. Državna sredstva pri tem niso upoštevana. V EU je sredstva za R&R med letoma 2004 in 2014 najbolj povečala prav Slovenija. Najbolj se je povečal delež za raziskave in razvoj v podjetniškem sektorju, in to najbolj na račun vlaganj v inovacije v vladnem sektorju in sektorju visokega šolstva.

Slovenija po uspešnosti malo pod povprečjem EU

Glede na poročilo Innovation Union Scoreboard 2015, pripravila ga je Evropska komisija, je uspešnost Slovenije na področju inovacij tik pod povprečjem EU.

Najuspešnejša je Švedska, najmanj pa Romunija. Uspešnost Slovenije na področju inovacij je od leta 2007 na letni ravni rasla hitreje od EU povprečja.

Slovenija se bolje od EU povprečja izkaže v polovici posameznih kazalcev inovativnosti, najuspešnejša je na področju človeških virov.

Bolje je zmanjševati maso za plače kot sredstva za R&R Po mnenju GZS je država svoj proračunski primanjkljaj zmanjševala tudi s krčenjem sredstev, namenjenih za R&R, kar je slabo za sam razvoj.

Za državo bi bilo učinkovitejše zmanjševanje mase plač v javnem sektorju na račun večjih vlaganj v R&R. Vlaganje v R&R po besedah GZS pomeni vlaganje v tehnologijo, ki pomeni tudi pohitritev administrativnih postopkov.

Ministrstvo za gospodarstvo: Vlaganja gospodarstva v R&R se opazijo Na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo pravijo, da se višja vlaganja v R&R v gospodarstvu tudi opazijo. Rezultati so vidni predvsem na povečanem izvozu, večjih prihodkih od prodaje in dvigu dodatne vrednosti zaposlenih.

Ministrstvo ocenjuje, da rast vlaganj v R&R ni posledica novih tehnološko usmerjenih podjetij, ampak več v R&R vlagajo obstoječa podjetja, ki v večjem obsegu koristijo tudi davčne olajšave za področje R&R.