Petek, 29. 8. 2014, 17.28
7 let, 9 mesecev
Mercator ima nove nadzornike, v nadzornem svetu ostaja Matej Lahovnik
Na predlog hrvaškega koncerna so nadzorniki postali Damir Kuštrak, Ante Todorić, Ivan Crnjac, Darko Knez in Ivica Mudrinić, v nadzornem svetu pa tudi po predlogu Agrokorja ostaja dosedanji predsednik Matej Lahovnik.
Dosedanji člani, poleg Lahovnika še Bojan Brank, Rok Rozman, Boris Galić, Zdenko Podlesnik in Marjeta Zevnik, so odstopne izjave podali takoj po sporočilu konzorcija prodajalcev Mercatorja o sklenjenem poslu z Agrokorjem oziroma kmalu po tem, ko je ta objavil ponudbo za prevzem še preostalih delnic.
Skupščina je sicer nadzornemu svetu in upravi pod vodstvom Tonija Balažiča danes podelila razrešnico za lani, potrdila pa je tudi spremembe statuta družbe, po katerih se bodo lahko sej nadzornega sveta poleg nadzornikov in uprave udeleževali tudi predstavniki bank upnic.
Agrokor je za 53,12-odstotni delež odštel nekaj več kot 172 milijonov evrov, za preostanek pa potrebuje še okoli 152 milijonov evrov. Poleg tega je v okviru dogovora z bankami o prestrukturiranju Mercatorjevega dolga slovenskemu trgovcu zagotovil še podrejeno posojilo 220 milijonov evrov za dokapitalizacijo in obratna sredstva.
Drugače pa meni predsednik Vseslovenskega združenja malih delničarjev Kristjan Verbič. Tudi on je pojasnil, da je ponudbo Agrokorja sprejelo okoli šest tisoč preostalih delničarjev, vseeno pa pričakuje, da Agrokorju ne bo uspelo pridobiti več kot 90-odstotnega deleža Mercatorja. "Kaže, da bo v družbi ostalo toliko delničarjev, da ne bodo izpolnjeni pogoji za iztisnitev," je povedal.
Tako Verbič kot Stanković sta sicer poudarila, da mora Agrokor tudi v primeru iztisnitve preostalim delničarjem vsaj še leto dni zagotoviti ceno, ki je bila za delnico ponujena ob prevzemu, torej 86 evrov.
Nestabilna lastniška struktura v preteklih letih je imela negativne učinke na delovanje skupine Mercator. Ta je imela lani 16,9 milijona evrov čiste izgube, medtem ko je leta 2012 izguba znašala 104 milijone evrov. Družba Mercator je imela po predlanski izgubi v višini 74,7 milijona evrov lani 35,6 milijona evrov čiste izgube.
V letošnjem prvem polletju je skupina ustvarila 1,3 milijarde evrov prihodkov iz prodaje, kar je v skladu z načrti, in štiri odstotke manj kot v enakem obdobju lanskega leta. Dobiček iz poslovanja je znašal 11,8 milijona evrov.