Petek,
29. 8. 2014,
17.28

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Mercator Agrokor

Petek, 29. 8. 2014, 17.28

7 let, 9 mesecev

Mercator ima nove nadzornike, v nadzornem svetu ostaja Matej Lahovnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Skupščina Mercatorja je danes po vstopu Agrokorja v lastništvo podjetja imenovala nov nadzorni svet.

Na predlog hrvaškega koncerna so nadzorniki postali Damir Kuštrak, Ante Todorić, Ivan Crnjac, Darko Knez in Ivica Mudrinić, v nadzornem svetu pa tudi po predlogu Agrokorja ostaja dosedanji predsednik Matej Lahovnik.

Dosedanji člani, poleg Lahovnika še Bojan Brank, Rok Rozman, Boris Galić, Zdenko Podlesnik in Marjeta Zevnik, so odstopne izjave podali takoj po sporočilu konzorcija prodajalcev Mercatorja o sklenjenem poslu z Agrokorjem oziroma kmalu po tem, ko je ta objavil ponudbo za prevzem še preostalih delnic.

Sej nadzornega sveta se bodo lahko udeleževali tudi predstavniki bank upnic Novi nadzorniki Kuštrak, Todorić in Crnjac prihajajo neposredno iz vodstva Agrokorja, Darko Knez je predsednik uprave Agrokorjeve hčerinske družbe Konzum, Ivica Mudrinić pa je predsednik Združenja hrvaških delodajalcev. Lahovnik ostaja nadzornik tudi po Agrokorjevem prevzemu vajeti v največjem slovenskem trgovcu.

Skupščina je sicer nadzornemu svetu in upravi pod vodstvom Tonija Balažiča danes podelila razrešnico za lani, potrdila pa je tudi spremembe statuta družbe, po katerih se bodo lahko sej nadzornega sveta poleg nadzornikov in uprave udeleževali tudi predstavniki bank upnic.

Agrokor za popoln prevzem Mercatorja potrebuje še okoli 152 milijonov evrov Agrokor je 27. junija od konzorcija prodajalcev na čelu s Pivovarno Laško pridobil 53,12-odstotni delež Mercatorja, 31. julija pa je objavil prevzemno ponudbo še za preostale delnice. Ponudba se izteče v ponedeljek, cena za delnico pa je določena pri 86 evrih, kolikor se je prodajalcem večinskega paketa kupec dogovoril plačati že junija.

Agrokor je za 53,12-odstotni delež odštel nekaj več kot 172 milijonov evrov, za preostanek pa potrebuje še okoli 152 milijonov evrov. Poleg tega je v okviru dogovora z bankami o prestrukturiranju Mercatorjevega dolga slovenskemu trgovcu zagotovil še podrejeno posojilo 220 milijonov evrov za dokapitalizacijo in obratna sredstva.

Prevzemno ponudbo naj bi prevzela tudi že več kot polovica malih delničarjev Predsednik društva Mali delničarji Slovenije Rajko Stanković je sicer po današnji skupščini poudaril, da je po nekaterih podatkih od nekaj več kot 11 tisoč malih delničarjev Mercatorja Agrokorjevo prevzemno ponudbo, ta se izteče v ponedeljek opoldne, doslej sprejela več kot polovica. "Mali delničarji imamo 15-odstotni delež, tako da bo naš delež očitno upadel pod 10 odstotkov in zakonska možnost večinskega delničarja bo prej ali slej izkoriščena, mali delničarji bomo torej iztisnjeni iz družbe," je menil.

Drugače pa meni predsednik Vseslovenskega združenja malih delničarjev Kristjan Verbič. Tudi on je pojasnil, da je ponudbo Agrokorja sprejelo okoli šest tisoč preostalih delničarjev, vseeno pa pričakuje, da Agrokorju ne bo uspelo pridobiti več kot 90-odstotnega deleža Mercatorja. "Kaže, da bo v družbi ostalo toliko delničarjev, da ne bodo izpolnjeni pogoji za iztisnitev," je povedal.

Tako Verbič kot Stanković sta sicer poudarila, da mora Agrokor tudi v primeru iztisnitve preostalim delničarjem vsaj še leto dni zagotoviti ceno, ki je bila za delnico ponujena ob prevzemu, torej 86 evrov.

Skupina Mercator lani imela 16,9 milijona evrov čiste izgube V Mercatorju pravijo, da se je s prodajo Agrokorju stabilizirala lastniška struktura družbe, ob upoštevanju zavez, ki jih je dal hrvaški koncern, in navedb v prospektu o poslovni politiki po prevzemu pa naj bi imel ta ugodne učinke na uresničevanje glavnih interesov Mercatorja.

Nestabilna lastniška struktura v preteklih letih je imela negativne učinke na delovanje skupine Mercator. Ta je imela lani 16,9 milijona evrov čiste izgube, medtem ko je leta 2012 izguba znašala 104 milijone evrov. Družba Mercator je imela po predlanski izgubi v višini 74,7 milijona evrov lani 35,6 milijona evrov čiste izgube.

V letošnjem prvem polletju je skupina ustvarila 1,3 milijarde evrov prihodkov iz prodaje, kar je v skladu z načrti, in štiri odstotke manj kot v enakem obdobju lanskega leta. Dobiček iz poslovanja je znašal 11,8 milijona evrov.