Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
14. 6. 2013,
16.50

Osveženo pred

7 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Pivovarna Laško Mercator

Petek, 14. 6. 2013, 16.50

7 let, 10 mesecev

Agrokor podpisal pogodbo o nakupu Mercatorja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Agrokor je podpisal kupoprodajno pogodbo s konzorcijem 12 delničarjev za 53,12-odstotni delež Poslovnega sistema Mercator. Za delnico bo plačal 120 evrov, skupno 240 milijonov evrov.

Z realizacijo te pogodbe bosta Mercator in Agrokor ustvarila sedem milijard evrov skupnih letnih prihodkov in zaposlovala 60 tisoč ljudi. Ta povezava bo koristna tako za potrošnike, zaposlene, proizvajalce in upnike kot tudi za preostale zainteresirane delničarje, s tem pa bo Agrokor postal največje maloprodajno podjetje v srednji in vzhodni Evropi, so sporočili iz Agrokorja. Dopolnjevanje podjetij pomeni dodatno moč in potencial, ki bosta omogočila izboljšanje dobičkonosnosti kot tudi dodatno finančno stabilnost, s tem pa tudi nadaljnjo širitev znotraj regije z možnostjo vstopa na nove trge.

Todorović: To je zgodovinski korak Predsednik uprave Agrokorja Ivica Todorić se je konzorciju delničarjev Mercatorja zahvalil, da so pokazali zaupanje in Agrokorju dali priložnost, da skupaj z Mercatorjem povečajo učinkovitost poslovanja, ohranijo delovna mesta in izboljšajo konkurenčnost v regiji ter zunaj nje, na vsem evropskem trgu. Podpis pogodbe je označil za zgodovinski korak. "Prepričan sem, da bo to odlična poslovna zgodba, ne zgolj za Slovenijo in Hrvaško, temveč tudi za vso regijo." Ob tem je kupcem obljubil širši nabor izdelkov, najboljše cene in kakovost storitev.

"Veseli smo, da se je konzorcij delničarjev odločil ravno za Agrokor kot najboljšega kupca. Družba je v regiji izvedla že vrsto uspešnih transakcij in verjamemo, da bomo s to transakcijo ustvarili novo vrednost skupaj s sinergijami in dodatnimi naložbami. Prepričan sem, da bo EBRD tudi v prihodnosti z naklonjenostjo obravnaval in podpiral razvoj tega uspešnega podviga," pa je dejal Gilles Mettetal, član nadzornega sveta družbe Agrokor v imenu EBRD-ja, delničarja Agrokorja.

Transakcija bo končana ob upoštevanju veljavnih regulatornih dovoljenj, ob uspešnem prestrukturiranju Mercatorjevega dolga in drugih pogodbenih pogojev. Predvidoma bo končana v tem letu, po koncu pa bo Agrokor v skladu z Zakonom o prevzemih objavil obvezujočo javno ponudbo za prevzem preostalega dela Mercatorjevih delnic.

Proces sklepanja pogodbe o prodaji je vodila londonska skupina mednarodne investicijske banke ING, Agrokor pa je bil s strani konzorcija na osnovi prispelih zavezujočih ponudb izbran za najboljšega ponudnika.

Koristi za obe družbi "S partnerstvom družb Agrokor in Mercator bo nastala vodilna trgovska skupina z močno tržno pozicijo v Jugovzhodni Evropi. Z združitvijo bosta imeli obe podjetji koristi, ki jih prinaša večji obseg prodaje in sinergije na vseh trgih, kjer podjetji poslujeta. Rezultat takšnega delovanja se bo odražal tudi v večji ekonomski učinkovitosti, konkurenčnosti in ustvarjenem denarnem toku," so ob podpisu pogodbe zapisali v konzorciju prodajalcev.

Sedež družbe v Sloveniji predvidoma še 10 let Podrobnosti prodajne pogodbe za zdaj niso znane, po poročanju POP TV pa ključne točke o prihodnosti našega največjega zaposlovalca določa poseben dogovor, ki sta ga skupaj pripravila Mercator in Agrokor. Dokument naj bi že bil usklajen, ni pa še podpisan, saj ga morajo najprej potrditi še Mercatorjevi nadzorniki, kar se bo zgodilo v ponedeljek.

V dokumentu naj bi bilo zapisano, da bo sedež družbe v Sloveniji predvidoma še 10 let. V Sloveniji naj bi ohranili tudi blagovno znamko Mercator, enako tudi v Srbiji in Črni gori, ne pa tudi na Hrvaškem in v BiH. V teh dveh državah Mercatorja naj ne bi bilo več, saj bi njegove trgovine prevzel Agrokorjev Konzum. Dogovor naj bi varoval tudi zaposlene in njihovo kolektivno pogodbo ter seveda dobavitelje, sploh slovenske.

Do sklenitve posla je še veliko korakov A podpis pogodbe še ne pomeni, da je Mercator prodan. Do sklenitve posla je še veliko korakov, med drugim dogovor z bankami o prestrukturiranju Mercatorjevega dolga in pa zaprtje finančne konstrukcije posla. Zeleno luč morajo prižgati tudi regulatorji v državah, kjer trgovca delujeta. Sklenitev posla je tako po nekaterih navedbah mogoče pričakovati šele spomladi prihodnje leto.

Skupina Laško bo zaslužila dobrih 105 milijonov evrov Da bodo prodali svoj, 8,43-odstotni delež delnic Mercatorja, so nadzorniki Pivovarne Laško soglašali na popoldanski seji. Isti sklep so sprejeli nadzorniki Radenske, ki ima 2,57 odstotka delnic trgovske družbe. Soglasje k prodaji mora iz skupine Laško dati še Pivovarna Union, ki je 12,33-odstotna lastnica Mercatorja, in v ta namen sklicati skupščino.

Skupina Laško mora delnice Mercatorja prodati zaradi razdolžitve. Visoka zadolženost namreč močno bremeni poslovanje skupine. Skupina Laško bo s prodajo svojih delnic zaslužila dobrih 105 milijonov evrov, v tem znesku pa se bo potem razdolžila. Prvi nadzornik pivovarne Vladimir Malenković je povedal, da je za sanacijo skupine Laško ključnega pomena kakovostno in temeljito dezinvestiranje ter zmanjševanje obveznosti do bank. "Breme obveznosti Pivovarne Laško je tako veliko, da smo se po tehtnem premisleku vseh argumentov za in proti prodaji Mercatorja odločili, da podpremo prodajo, ker bi bile brez razdolžitve razmere za Pivovarno Laško zelo zahtevne."

Agrokor, ki se je za nakup Mercatorja potegoval že lani in takrat ponujal 221 evrov za delnico, naj bi prevzel še 1,1 milijarde evrov Mercatorjevega dolga, vendar bi dobil tudi vse Mercatorjeve nepremičnine, ki so vredne več sto milijonov evrov.

Ne spreglejte