To je bil scenarij vojaške vaje Duplex-Barbara, ki jo je je švicarska vojska izvedla avgusta letos. Nič manj ustvarjalen ni bil niti scenarij predlanske vaje Stabilo Due.
Trume bankrotiranih Francozov napadajo Švico v želji, da pridejo do denarja, ki so jim ga po njihovem mnenju ukradli Švicarji – s to predpostavko so švicarski vojaki načrtovali in avgusta tudi izvedli vojaško vajo Duplex-Barbara, je poročal lausannski Le Matin.
Po scenariju so Švico napadli iz namišljene regije Saônia, ki pa natančno ustreza francoski regiji Jura. Kreativni ustvarjalci te vojaške vaje so si za organizatorja napadov zamislili paravojaško organizacijo BLD, kar je v francoščini okrajšava za svobodno brigado Dijona, namišljeni napadi pa so potekali iz treh smeri, natančneje iz treh žarišč blizu švicarskih mest Neuchâtel, Lausanne in Ženeva.
Kar je bilo lani videti nedolžno …
Po objavi tega scenarija so visoki častniki švicarske vojske pohiteli s pojasnili, da nikakor ne gre za kakršnekoli namige zoper Francijo in da je bil scenarij pripravljen že lani. A od lani do letos je ta scenarij postal veliko bolj občutljiv, saj nekatere države, med njimi je prav Francija med najglasnejšimi, vedno bolj odkrito kritizirajo Švico in njene predpise o bančni tajnosti, ki marsikateremu tujemu državljanu omogočajo davčne utaje v njihovih domovinah.
Prihajajo lačni Sredozemci
Švicarji se tokrat niso prvič izkazali z ustvarjalnostjo vojaških veljakov. Prepričani so, da morajo biti pripravljeni na vse sodobne grožnje 21. stoletja, in so skladno s tem tudi za lanske vojaške vaje Stabilo Due oblikovali zelo zanimiv scenarij: po propadu enotne evropske valute in posledičnem kaosu po stari celini je Švica pod grožnjo nemirov od zunaj in strašanskega vala beguncev, predvsem iz Grčije, Španije, Francije in Portugalske.
Švicarji prepričljivo NE ukinitvi obveznega vojaškega roka
Švica ima največjo vojsko v Evropi glede na število prebivalcev – trenutno okoli 155 tisoč vojakov, še navaja The Telegraph. Petmesečno služenje vojaškega roka je obvezno za vse 19-letnike, ki so se potem v naslednjem desetletju dolžni udeležiti še dodatnih večtedenskih usposabljanj. Švicarji vojsko in obrambo jemljejo zelo resno in so pred kratkim na referendumu prepričljivo zavrnili načrte o ukinitvi obveznega vojaškega roka. Skoraj tri četrtine švicarskih volivcev, natančneje 73,2 odstotka, je bilo proti pobudi aktivistične skupine, ki je želela naborniško vojsko nadomestiti s profesionalno ali prostovoljno.
Ali bi si morda avstrijska vojska lahko sposodila letošnjo idejo Švicarjev in si omislila vaje s podobno predpostavko, torej, da jih napadajo sosedje, ki mislijo, da so jih Avstrijci opeharili? Verjetno ne, ker nam je že jasno, da nas bolj kot sosedje rubijo kar naši. A vseeno nas tolaži, da v predlanskem scenariju med potencialnimi begunci niso videli tudi nas.