Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
28. 4. 2014,
11.10

Osveženo pred

4 leta, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

pametni telefoni odvisnost bolečina

Ponedeljek, 28. 4. 2014, 11.10

4 leta, 11 mesecev

Ste odvisni od svojega telefona? Preverite!

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Število ljudi, ki več kot 60-krat dnevno zažene aplikacije na pametnih telefonih ali tablicah, se je v zadnjem letu podvojilo.

Če nenehno preverjate svoj telefon, kar brez dvoma lahko moti vaše sogovornike, se morda uvrščate v skupino novodobnih odvisnikov. Odvisnikov od telefonov oziroma tehnoloških napravic. To so, – kot so jih opredelili pri KCPB-ju, ki je v sodelovanju z analitičarko Mary Meeker opravil raziskavo –, tisti, ki več kot 60-krat na dan zaženejo aplikacije na svojem telefonu. To je kar šestkrat več kot povprečni uporabnik mobilnih napravic. Sicer pa povprečni uporabnik mobilnih naprav svojo napravo v povprečju preveri kar 150-krat na dan.

Podatki raziskave so strah vzbujajoči – število odvisnikov je v enem letu narastlo za kar 123 odstotkov. Lani so jih našteli 79 milijonov, letos 176 milijonov. Raziskava sicer loči več tipov odvisnikov: - običajne uporabnike, ki dnevno zaženejo do 16-krat, - super uporabnike, ki to storijo od 16- do 60-krat, - odvisnike, ki to storijo več kot 60-krat.

Do povečanja je prišlo v vseh omenjenih skupinah, najmanjšega so zaznali pri običajnih uporabnikih, in sicer 23-odstotnega. Super uporabnikov je več za 55 odstotkov.

Mame največje odvisnice In kdo med odvisniki prevladuje? Z 52 odstotki ženske. Več odvisnic najdemo pri mamam, sledijo tiste, ki jih navdušujeta starševstvo in izobraževanje, igre ter šport. Pri moških so najbolj na udaru avtomobilistični navdušenci, sledijo navdušenci nad izobraževanjem in starševstvom, igrami in nakupovanjem.

Odvisnost prinaša tudi bolečine Odvisnost od mobilnih naprav ni zanemarljiva. Poleg tega, da nam naprave kradejo spanec, kar je še posebej problematično pri mlajši generaciji, pa nas prisilna drža ob uporabi lahko privede tudi do novodobnih poškodb. Te so od ekspanzije pametnih telefonov in tablic v nenehnem porastu. V ospredju so poškodbe prstov oziroma živcev, bolečine v vratu, hrbtenici in ramen.

Ne spreglejte