Torek, 8. 1. 2013, 15.03
5 mesecev, 3 tedne
Ocenili smo: Lenovo ThinkPad X1 Carbon
X1 Carbon je zadnji krik Lenovove linije ThinkPad, ki je v segmentu poslovnih prenosnih računalnikov prisotna že od pamtiveka (nekdaj je bil lastnik blagovne znamke IBM, a je Lenovo leta 2005 odkupil vse pravice za trženje omenjenih prenosnih računalnikov pod svojim emblemom), pa vendar se ji nikdar ni uspelo zavihteti na sam vrh. Razlog je najbrž v prekomerni teži in škatlastem dizajnu preteklih izvedenk, zaradi česar je svoj ThinkPad malokdo rad vzel na sestanek.
No, pametna izbira CPU-ja ni edini faktor, ki preprečuje, da bi bil pokazatelj stanja baterije prehitro v rdečem. V pomoč je tudi disk SSD, ki poleg k energetski učinkovitosti prispeva tudi k hitrosti. Disk v testiranem X1 je sicer razpolagal le s 128 gigabajti prostora – v bolj nabritih različicah je mogoče najti tudi 160 in celo 256-gigabajtne modele.
Morda bi uporabnikom Lenovo lahko naklonil več (hitrejšega) pomnilnika – v testirancu je bila namreč le ena paličica DDR3 pomnilnika s kapaciteto 4 GB in hitrostjo 1333 MHz (glede na to, da zgoraj omenjeni i5 podpira prepustnost do 1600 megahercev in da je te dni DDR3 pomnilnik vrste SO-DIMM smešno poceni, je argumentov proti razširitvi delovnih kapacitet malo).
Škoda le, da se pri Lenovu niso odločili za namenski grafični procesor, temveč prikaz slike zaupali integrirani Intel HD4000. Po zmogljivosti je primerljiva z antično Nvidijino 8800M GTS in malce bolj novodobnim AMD Mobility Radeon HD 6770, kar pomeni, da bomo Far Cry 3 gledali v diapozitivih, preizkušeno pa brez težav in ob sklenjenih kompromisih glede kakovosti prikazanega poganja Empire: Total War in Fifo 12.
Utrabooško poreklo izdajajo tudi priključki – precej običajnih namreč manjka. Zaman boste namreč iskali omrežno luknjo ethernet in vmesnika VGA ter HDMI za priklop zunanjega zaslona. Namesto zadnjih je tu DisplayPort, za ožičeno povezavo v splet pa je treba poseči po adapterju (ki seveda ni priložen). Aranžma priključkov dopolnjujeta dva izhoda USB, a je le en novejši in bliskovito hiter 3.0, in dve avdioodprtini.
Zaslon LED z osvetljevanjem od zadaj je silno svetel, a se ne blešči – sij je mogoče regulirati s priloženim programskim vmesnikom, kar dobro dene tudi bateriji. Počez meri 14 palcev oziroma nekaj manj kot 36 centimetrov, najvišja ločljivost pa je 1600 x 900 pikslov (presenetljivo je višja kot pri zmogljivejši izvedenki X1 s procesorjem i7, ki je bila ravno zaradi zrnatosti prikazani slike deležna nemalo kritik).
Navigacija po programih je mogoča na tri načine – z miško, sledilno ploščico in rdečim gumijastim izrastkom, ki se nahaja med tipkami G, H, B in N. Občutek med upravljanjem paličice je podoben dreganju analognih gobic igralnih ploščkov za Xbox 360 ali Playstation 3 – zelo dober, torej. Kazalec se pomika po naših željah, paličica pa nudi tudi povraten odziv (ali pa je le tako zelo toga).
Ko smo že pri tipkovnici – tipke imajo dovolj hoda, ne delujejo preveč plastično in so dovolj velike, da jih pomotoma ne pritisnemo več hkrati. Razveseljiva je tudi odsotnost cenenega klikanja tipk, kar je hiba (predvsem) cenejših prenosnih računalnikov.
X1 Carbon je v prvi vrsti namenjen poslovnim uporabnikom, kar se odraža v določenih funkcionalnostih, ki odražajo nišno orientiranost in visoko cenovno postavko – zahvaljujoč tehnologiji RapidCharge se baterija z ničle do vrha napolni v slabih 45 minutah (s časom in postopno obrabo gre sicer pričakovati, da bo čas napolnitve občutno daljši), dostop do naprave je (po želji uporabnika, seveda) mogoč le z branjem prstnih odtisov (X1 preverjanje istovetnosti zahteva bodisi že v BIOS-u bodisi v okolju Windows, možna pa je tudi enkripcija datotek).
Trajanje baterije je glede na kapaciteto in preostale ultrabooke nadstandardno – videoločljivosti HD in maksimalna svetlost zaslona jo izčrpata šele po dveh urah in pol. Ob neprestani povprečni aktivnosti (tekst, e-mail, YouTube) se upeha šele po petih, šestih urah.
1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem. 2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje. 3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem. 4 – Še veliko mu manjka. 5 – Za silo bi bilo. 6 – Še kar. 7 – Na pravi poti. 8 – Dober izbor. 9 – Odlična naprava. 10 – Brez njega mi živeti ni.