Sreda, 26. 12. 2012, 16.32
5 mesecev, 2 tedna
Ocenili smo: Garmin nüvi 3490 LMT
Brez navigacije in dobrih navigatorjev bi se Marca Pola, Krištofa Kolumba in Ferdinanda Magellana danes spominjali le kot uspešnih ribičev in trgovcev, svet bi bil morda še vedno ploščat in raven, Ameriki pa bi še vedno vladalo domorodno ljudstvo Indijancev. Razvoj in napredek na eni strani, brutalnost in krutost na drugi. Vse to je v človeški zgodovini prineslo odkrivanje novega in raziskovanje že znanega, ključno vlogo pri tem pa je igrala prav navigacija.
Danes eno najbolj poznanih in uveljavljenih podjetij, ki se ukvarja z izdelavo navigacijskih naprav, se je kmalu po koncu zalivske vojne odločilo odjadrati v komercialne vode in si zadalo cilj, da naredi navigacijo dostopno sleherniku, pa naj se ta po svetu premika z barkačo, avtomobilom, kolesom ali zgolj svojimi okončinami. To jim je v veliki meri uspelo, kar odraža tudi priljubljenost njihovih izdelkov, ki so ponavadi zelo kakovostni, predvsem pa zanesljivi.
Že na prvi pogled od konkurence izstopa po svojem elegantnem videzu, ki močno spominja na sodobne pametne telefone, pri 0,9 cm debeline pa velja tudi za eno najtanjših tovrstnih naprav, tako da jo brez težav zatlačite tudi v žep ozkih kavbojk. Višji cenovni razred je razviden že iz uporabljenih materialov, saj je zaslon prekrit s pravim steklom, robovi robustnega ohišja odeti v krom, hrbtna ploskev pa mešanica brušenega aluminija in sijoče visokokakovostne plastike, ki skrbi za dobro prepustnost signalov Bluetooth in GPS.
Na ohišju se nahaja zgolj ena sama fizična tipka, s katero napravo prižgemo oziroma ugasnemo, poleg nje pa najdemo še razširitveno režo za kartico micoSD, vhod microUSB in vtičnico za priklop na bazno postajo. Zadnja ne nudi zgolj fizične opore osrednji napravi na vetrobranskem steklu, ampak služi kot pravi tehnološki podaljšek in desna roka. Vsebuje namreč precej boljši zvočnik od tistega v samem nüviju, v napajalnem kablu, ki povezuje priklopno postajo z avtomobilsko vtičnico, pa se skriva tudi FM-sprejemnik prometnih informacij, ki omogoča izogibanje zastojem, nesrečam in gostemu prometu (podatki se osvežujejo na 30 sekund).
Sliko na zaslon pošilja tretja različica operacijskega sistema Guidance, ki zelo dobro skrbi za vodenje po svetu. Na testni poti, ki je potekala iz Ljubljane do Domžal in nato še do Kočevja, je nüvi 3490 svoje delo opravil izvrstno. Tudi ko sem ga poskušal zmesti z odstopom iz začrtane poti v odmaknjene vasice v okolici Ribnice, se je hitro zavedel, na katerem zaprašenem makadamskem cestišču se nahaja, in me uspešno usmeril nazaj na osrednjo pot. Prav tako dobro se je odrezal pri navigiranju po ljubljanskih cestah, saj ga niso zmedle niti nekatere nove ureditve enosmernih ulic.
Pri potovanju, ki si ga zadate, imate sicer na izbiro več načinov, kako bi ga radi opravili (če je seveda na voljo več poti). Izberete lahko med krajšim časom potovanja, krajšo razdaljo, bolj ekološko vožnjo in podobnim.
Med temi so vsekakor prikaz interesnih točk (restavracije, bencinske črpalek, trgovski centri ...), povezava Bluetooth, ki avto hitro spremeni v prostoročno telefonsko govorilnico ter glasovno ukazovanje. Nüvi sicer sprejema govorjene ukaze le v angleščini, pa še tu se ji včasih malo zatakne. Morda gre za to kriviti moj slovanski naglas, a sem do tega malo skeptičen, saj je imel "gizmo" težave že pri zaznavanju nekaterih preprostejših besed, kot so Stop, Home in Call.
Nikakor ne gre zanikati superiornosti nüvija 3490 LMT na skoraj vseh področjih, od osrednjega poslanstva vodenja po svetu, do številnih drugih zabavnih in bolj ali manj koristnih funkcij, kjer prednjači predvsem zelo koristno doživljenjsko posodabljanje zemljevidov. A od točke A do B vas bodo uspešno pripeljale tudi številne druge, pol cenejše navigacije. Kdor pa želi še kaj več kot zgolj to, pa naj brez slabe vesti poseže po nüviju 3490. Razočaran ne bo.
Končna ocena: 9