Petek, 6. 9. 2019, 4.00
5 let, 2 meseca
Izola visi: prizori, zaradi katerih je mnogim zavrela kri
V nekaterih največjih slovenskih fotografskih skupinah na Facebooku, kot sta Lepote Slovenije in Enchanted by Slovenia, skoraj ne mine dan, da se člani ne bi pritoževali in prerekali zaradi fotografij slovenske krajine, ki jih objavljajo drugi uporabniki in na katerih je motiv, na primer panorama Izole ali pa cerkev v Prekmurju, postrani. Kako se pri fotografiranju s pametnim telefonom, s katerim nastane velika večina posnetkov, ki na Facebooku nemalokrat povzročijo vročo kri, najlažje izognemo tako imenovanemu visenju, ki sicer velja za enega od največjih grehov v fotografiji?
Rešitev, ki lahko amaterskemu fotografu zelo pomaga pri določanju, ali je motiv postrani ali pa obzorje "visi", je preprosta - v nastavitvah fotoaparata pametnega telefona je treba zgolj omogočiti prikaz mrežnih črt.
Mrežne črte ali mreža kamere oziroma, če imate na pametnem telefonu angleški uporabniški vmesnik, grid ali gridlines, zaslon s štirimi črtami razdelijo v devet kvadrantov.
Ta primer je seveda pretiran, a dobro pokaže, kako si lahko pri fotografiranju pokrajine pomagamo z mrežnimi črtami.
Z orientiranjem po vzdolžnih črtah, kadar fotografiramo pokrajino, in pokončnih, kadar fotografiramo stavbe, lahko bolj zanesljivo preprečimo, da bi bila gladina morja ali jezera postrani oziroma da bi cerkveni zvonik spominjal na poševni stolp v Pisi.
Da je vklop mrežnih črt dobra ideja za izboljšanje kakovosti amaterskih fotografij, se strinja tudi eden od moderatorjev skupine Lepote Slovenije, ki je s skoraj 100 tisoč člani ena od največjih slovenskih skupnosti na Facebooku.
Skrbi ga le, da številni člani skupine Lepote Slovenije za mrežne črte sploh ne vedo, ker je spreminjanje nastavitev fotoaparata na pametnem telefonu za marsikoga morda prevelik zalogaj.
Mrežne črte na veliki večini pametnih telefonov vklopimo takole:
Ena od glavnih prednosti mrežnih črt na zaslonu pametnega telefona je sicer tudi, da lažje upoštevamo tako imenovano pravilo tretjin.
Po mnenju mnogih fotografov in tudi proizvajalcev fotoaparatov gre za eno od osnovnih zakonitosti fotografije, ki pravi, da človeške oči najbolj pritegne fotografija, ki je navidezno razdeljena v tretjine, osrednji motiv pa je malce odmaknjen od središča.
Preverite še nekaj drugih najpogostejših napak, ki jih delamo pri fotografiranju s pametnim telefonom:
Preberite tudi:
7