Sobota, 11. 4. 2020, 4.05
4 leta, 6 mesecev
Koliko resnice je v trditvi, da so odkrili zdravilo za novi koronavirus
Po družbenem omrežju Facebook se širi fotografija domnevnega zdravila za bolezen covid-19, ki jo povzroča novi koronavirus. Avtor objave trdi, da so ga naredili v Franciji in da bolezen popolnoma pozdravi v šestih dneh. V resnici gre za posledico fenomena, o katerem smo že pisali: sveta ni zajela zgolj epidemija koronavirusa, temveč tudi epidemija lažnih novic. Na fotografiji namreč ni zdravilo, temveč test za hitro ugotavljanje okužbe z novim koronavirusom, ki so ga razvili v Južni Koreji.
Trditev, da je na zgornji fotografiji zdravilo za bolezen covid-19, ki jo povzroča sars-cov-2, se je na spletu začela pojavljati 22. marca oziroma dan po tem, ko je fotografijo na družbenem omrežju Twitter v pravem kontekstu objavil novinar Florian Witulski.
Korea finished developing the 10 minute Covid-19 diagnostic kit and is now ramping up production. They plan to export 300.000 test-kits per week - pic.twitter.com/DpJCph9RT7
— Florian Witulski (@vaitor) March 21, 2020
Kot je na Twitterju zapisal Witulski, je na fotografiji komplet za ugotavljanje okužbe z novim koronavirusom. Razvilo ga je južnokorejsko podjetje Sugentech, omogoča pa diagnosticiranje bolezni covid-19 v samo desetih minutah. Če preverimo spletno stran podjetja Sugentech, bomo našli druge fotografije istega kompleta in tudi videoposnetek.
Širjenje lažnih novic pogosto spominja na otroško igro telefon, v tem primeru ni nič drugače
Najverjetnejša izvirna lažna objava, da gre za zdravilo za covid-19, izhaja iz Indije, trdi pa, da so ne zdravilo, temveč cepivo, ki naj bi bolnika pozdravilo v zgolj treh urah, razvili v Združenih državah Amerike:
Da se je prebila v naše kraje, je objava potrebovala manj kot teden dni. 27. marca jo je z nekoliko spremenjeno vsebino – zdravilo in ne cepivo naj bi razvili Francozi, popolna ozdravitev bolnika pa traja šest dni namesto tri ure – objavil eden od hrvaških uporabnikov Facebooka.
Izvirna objava je zbrala skoraj tisoč delitev, še več je bilo nadaljnjih delitev. Nekaj smo jih zasledili tudi v slovenski "Facebook sferi".
Ker gre za dezinformacijo, je Facebook objavo v sodelovanju z neodvisnimi viri za preverjanje istovetnosti informacij, v regiji ima to vlogo hrvaški portal Faktograf, že označil za lažno:
Da gre za test morebitne okužbe z novim koronavirusom in ne za zdravilo za bolezen covid-19, sicer razkriva že njegova embalaža oziroma natančneje napis IgM/IgG.
Ugotavljanje prisotnosti koronavirusa v telesu lahko namreč poteka na tri načine:
- z neposrednim preverjanjem prisotnosti virusa z zaznavanjem njegove RNK oziroma ribonukleinske kisline (tako imenovani test rRT-PCR),
- z ugotavljanjem simptomov, ki jih povzroča okužba s sars-cov-2,
- z ugotavljanjem prisotnosti protiteles, ki jih v boju proti vsiljivcu proizvaja telo, natančneje imunoglobulina M (IgM) in imunoglobulina G (IgG).
Preberite tudi:
5